Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik dışı ilişkiden doğacak bebeğimi sosyal hizmetler krumuna bırakmak istiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2012, 06:45   #1
Konuk

Varsayılan evlilik dışı ilişkiden doğacak bebeğimi sosyal hizmetler krumuna bırakmak istiyorum.

merhabalar.Bekarım.Evlilik dışı bir ilişkiden hamileyim ve doğumum yaklaşmış durumda.Ben özel bir hastanede doğumumu yaptıktan sonra bebeği sosyal hizmetlere bırakmak istiyorum.Bu durumda sormak istediğim bir kaç sorum var.Doğum yaptığım bebeği üzerime almak zorunda mıyım?Üzerime almasam bile nufüs kayıt örneklerinde bu bebeğin varlığı ortaya çıkar mı?annenin eğitim durumunun kötü olması ve cahilliğinden faydalanarak böyle durumlarda isimleri,yaşlarını ve nereli olduklarını açıkça yazarak haber yaptıklarını görüyorum.Böyle bir duruma engel olmak için doğumdan sonra yanımda bir avukat bulunması iyi olur mu ?çünkü ailemin haberi yok ve haberleri olmasını da istemiyorum.Sonuçta belli yaşa gelmiş biriyim ve kendi hür iradem ile bebeği bırakmak istiyorum.Sosyal hizmetlere adım soyadım tc kimlik numaram kayıtlı olarak bıraktığım bir bebeğimin olduğu kayıtlara geçicek mi?Şimdiden teşekkür ederim.
Old 03-12-2012, 10:07   #2
uye8490

Sayın konuk;

Nüfus kayıtları kamu düzeni ile yakından ilgilidir.Bu nedenle Sosyal Hizmetelere yapacağınız bir başvuruda ,sizden nüfus kaydının da isteneceği muhakkaktır.Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda çocuğun nüfus kaydında anne olarak elbette ki siz görüneceksiniz.

Prosedürlere uygun bir başvuru yapmanız durumunda ,olayın medyaya yansıması için hiç bir sebeb yok diye düşünüyorum.

Doğumdan sonra yaşayabileceğiniz sorunlarla, ilgili bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanız lehinizedir.
Old 03-12-2012, 10:38   #3
Konuk

Babası bebeği istemiyor.ben üzerime almak istemediğim, doğacak olan bebeğin annesi olarak görünmek istemediğim için doğum eylemi gerçekleştikten sonra hemen çocuk esirgeme kurumuna bırakmak istiyorum.Anladığım kadarıyla bu mümkün değil sanırım her şekilde annesi olarak adım yazılacak ve nüfus kayıt örneklerinde ben annesi olarak görüneceğim?
Old 03-12-2012, 19:19   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Doğacak bebek doğrudan sizin nüfusunuza kayıtlanacaktır.

Bebeğin Sosyal Hizmetlere bırakılması bu durumu değiştirmeyecektir.

Bebeğin sizin hanenizden çıkmasının belki de tek yolu,bebeğin başka biri tarafından evlat edinilmesidir.Evlat edinildiğinde çocuk sizin hanenizden çıkarılır ve yeni anne / baba hanesine tesçil edilir.

Yeni kayıtlara sizin kaydınızdan da dışardan birinin ulaşması bu durumu ile mümkün olmayacaktır.

Uygulamanın nasıl yapıldığına ilişkin kurumla görüşmeniz yararlı olabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi