Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğun Babadan Nafaka Talep Etmesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-08-2011, 13:47   #1
denizmutsuz

Karar Çocuğun Babadan Nafaka Talep Etmesi

Herşeyden önce böyle bir site olması gerçekten çok sevindirici...
ben 1980 doğumluyum.. babam annemin üzerine kuma getiriyor ve 1 yıl sonra annem evi terk ediyor karnındaki çocukla.. mahkeme süreçlerinde karnındaki çocukla benim velayetim anneme veriliyor ve her iki çocuk içinde nafaka bağlanıyor..Ama babam beni ve analığımı alıp ankaraya yerleşiyor uzun yıllarda kimseye adres vermiyor.. çok geç bir zamanda nafaka bağlanmış olduğunu ve tek bir kuruş dahi ödemediğini biliyorum.. ne yazıkki üvey anneye dayanamayıp 19 yaşımda evi terk ettim çünkü aşırı şiddet gördüm. düşünsenize k8 yaşından tutun 19 yaşına kadar...şuanda tek sağlık güvencem kısa bir süre önce aldığım yeşil kart..kiralık evde kalıyorum ve ssk doğru düzgün bir işe giremiyorum çünkü psikolojim yüzünde en falza 1-2 yıl bir yerde çalışıyorum.. paraya ihtiyacım olduğundanda ssk isteme lüksüne giremiyorum.. babamın durumunun son zamanlarda iyi olduğunu öğrendim. tapulu olmasada taputesili bir gecekondu,bir daire,bir arabası vede emekliliğinin mevcut olduğunu biliyorum.. ben çalışmadığım dönemlerin çoğunda arkadaşlarım yada onların aileleri tarafından yardımlarla ayaktayım.. ama nereye kadar yeni yasayı bilmiyorum acaba babama her hangi bir dava açabiliyormuyum? çok önemli lütfen yardımcı olun
Old 12-08-2011, 22:57   #2
üye31284

Sayın katılımcı;

Elbette psikolojik durumunuz, uzun bir işte, sürekli çalışmaya elverişli olmayabilir. Ancak bunun hukuki yönden kabul görmesi için belli bir derecede ve ispatlanabilir olması gerekmektedir.

Söz konusu ispat problemi, tanık, rapor gibi delillerle aşılabilir.

Bu taktirde, Medeni Kanunun 364. maddesinde yer alan nafaka hükmüne dayanarak babanızdan nafaka istemeniz mümkün olabilir. Ancak bu hususta daha detaylı anlatımlarınızla bir avukattan doğrudan destek almanız menfaatinizedir.

Ekonomik durumunuzun yerinde olmadığını, yaşadığınız ilin barosuna başvurarak, gerekli bilgi ve belgelerle ispatlamanız halinde tarafınıza ücretsiz avukat atanmasını sağlayabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03822398 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.