Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kİmsesİzlİk,Velayetİ Nasil Etkİler

Konuyu Kilitleyin
Old 04-02-2008, 10:41   #1
eski çınar

Varsayılan Kİmsesİzlİk,Velayetİ Nasil Etkİler

Merhabalar 4 yıllık evli 2 yaşında kız çocuk annesiyim,çalışıyorum eşimden türlü sorunlar sonucu ayrılmayı düşünüyorum,ancak çocuğumu alabilir miyim düşüncesi ile harekete geçmeye korkuyorum,nedenlerim yalnız yaşayacak olmam buna rağmen eşimin kalabalık ve birbirine bağlı bir ailesi olması,bu hakimin kararında nasıl etki eder?Davayı açarken şuan eşimle oturduğum evden ayrılma şansım yok çünkü hemen yeni bir ev düzenlemesine geçebilecek maddi yeterliliğim yok,aynı evde otururken boşanma davası açarsam nelerle karşılaşabilirim,eşim çocuğumu alıp giderse neler yapabilirim yada dava devam ederken çocuğumla birlikte şuan oturduğum evde düzenimi bozmadan eşimi nasıl uzaklaştırabilirim...
Old 04-02-2008, 10:59   #2
üye8180

Sayın konuk, çocuğunuz yaşı itibarı ile anne bakımına ve şefkatine muhtaç olacak yaştadır. Bu genel kabul ile, çocuğun yüksek çıkarları da dikkate alınarak velayetin size bırakılması yüksek bir olasılık olarak gözükmektedir. Sizin çocuğa yeterli derecede annelik yaptığınız, onu koruyup sevgi ve alaka gösterdiğiniz hususunda göstereceğiniz delillerle velayeti elde edebilirsiniz.

Aynı evde eşle birlikte yaşarken de boşanma davası ikame edebilirsiniz. Medeni Kanun'a göre, boşanma davası açınca, aynı davada, müşterek oturduğunuz konutun size ve çocuğunuza tahsis edilmesini Aile Mahkemesinden talep edebilirsiniz. Bu talepte bulunurken, yeni bir ev düzenine geçmenin siz ve çocuğunuz için maddi manevi külfet getireceğini, varsa delillerinizle beyan etmelisiniz.

Eşinizin çocuğunuzu kaçırması konusunda haklı endişeleriniz varsa, yine aynı davada, yaşı küçük olup sizin bakım ve sevginize birinci derecede muhtaç olan çocuğunuzun geçici velayetini, Aile Mahkemesinden talep edebilirsiniz.

Her durumda bir avukat yardımı almanızı, yoksulsanız bulunduğunuz yer baro / adli yardım, mevcutsa Kadın Hakları Uygulama Merkezi'ne başvurmanızı öneriyorum.
Old 04-02-2008, 11:08   #3
eski çınar

Varsayılan detay

Sayın AV.Neslihan hanım yanıtınıza teşekkür ederim,sormak istediğim son konu ise bu davanın maliyeti bana yaklaşık olarak ne kadar olur,şuan ben ev kiramı ve çocuğumun bakıcı parasını ancak karşılayabiliyorum,birde davada aldığım ücreti yasal olarak kanıtlamak zorunda mıyım ,malumunuz birçok işyeri bordroları asgari ücret üzerinden düzenliyor bunlar davada nederece etkili olur,ayrıca eşimin iş konusunda istikrarsızlığını yasal olarak kanıtlamam bana velayeti almamda avantaj sağlasa bile nafakada dezavantaj olur mu?öncülüğünüze ve katılımlarına yeniden teşekkürlerimi sunarım...
Old 04-02-2008, 19:15   #4
üye8180

Boşanma davalarında, başvuru harcı ve maktu harç, tebligat masrafları, tanık ücretleri, müzekkere masrafları ilk akla gelen yargılama masraflarıdır. Her dava bakımından yargılama masrafı da farklılık gösterecektir. Eşinizin iş konusundaki istikrarsızlığı elbette çocuğunuzun sosyo ekonomik menfaatleri bakımından lehinize değerlendirilebilir. Nafaka konusunda, Aile Mahkemesi tarafların sosyal ve ekonomik durumlarını, gelirlerini, yaşam standartlarını hakkaniyet ölçüsünde gözönünde bulunduracaktır. Velayet kendisine bırakılmayan eş, müşterek çocuğa iştirak nafakası ödemekle yükümlüdür. Bunlar teorik bilgiler olup her dava bakımından tarafların koşulları ve somut olaylar hakim tarafından değerlendirilecek, vicdani kanıya ulaşılacaktır. Kısıtlı bilgi ile netice yüzde yüz lehinize veya aleyhinize olur demek yanlış olur. Bir avukat ile yüzyüze görüşerek bilgi almanız yerinde olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi