Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

En Son Okuduğunuz Kitap?

Yanıt
Old 03-01-2014, 23:49   #631
Av.H.Sancar KARACA

George ORWEL-Kitaplar ve Sigaralar
Yazar, bana Orhan PAMUK muamelesi yapmış.
"Deneme" türü beni sarmıyor, anladım.
Old 07-01-2014, 12:30   #632
Av.Ufuk Bozoğlu

Mutlu Son iki

Uçurtma Avcısı / Khaled Hosseini

Okumakta geç kaldığım kitaplardan biri..İnsan olmak kimileri için ne kadar zor..Kimileri içinse bitmeyen bir senfoni...
Old 07-01-2014, 12:32   #633
Av.Ufuk Bozoğlu

Neşeli Son iki

Kürk Mantolu Madonna / Sabahattin Ali

Kimse gördüğümüz kadar değildir...
Old 04-03-2014, 18:27   #635
Av.Duygu Işık Behrem

Khaled Hosseini / Ve Dağlar Yankılandı

"En Çok Satan" alerjim yüzünden bugüne kadar hiç okumadığım bir yazardı Khaled Hosseini. 'Ve Dağlar Yankılandı' yı kapağındaki çocukların sıcaklığına vurulduğum için ve kitabın ismini çok beğendiğim için almıştım. Roman okumayı seven herkese de kesinlikle tavsiye ederim. Oldukça güzel ve yalın bir anlatım ve dolu dolu bir hikaye var kitapta. Hatta kitaptaki karakterlerinin her birinin ayrı ayrı romanları bile yazılabilir...

Uzun zamandır en beğenerek okuduğum kitap oldu ve elbette yazarın önceki iki kitabını da "Acilen Okunacaklar" listeme aldım. Bin Muhteşem Güneş ile başlayacağım, yazarın en çok övgü almış kitabı bu sanıyorum.

Eee ben de bundan böyle "En Çok Satanlar"dan uzak durmak konusundaki önyargıma da bir son vermeye karar vermiş bulunuyorum. Bu da bana ders olsun: Önyargılardan uzak dur!
Old 06-03-2014, 10:04   #636
Av.Ali Osman Kubur

Varsayılan Ali Şeriati Öze Dönüş

Bahsettiğim kitabı altını çize çize okudum, doğulu bir sosyolog olan Ali Şeriati Fransada aldığı eğitimle birlikte batının temel dinamizimlerini de gözlemleyerek gerçekten çok güzel bir eser bizlere hediye etmiş..Sizi rahatsız etmeye geldim diyen Ali Şeriati gerçekten de beyinlerin konformistliğini rahatsız ediyor.. Tavsiye ederim..
Old 23-03-2014, 14:46   #637
Av.Ufuk Bozoğlu

Kardeşimin Hikayesi / Zülfü Livaneli

"Hayattaki en güçlü duygu Aşk'tır. Ve karşılığı yoksa kimisi hayattan kopmayı kimisi de hayattan koparmayı tercih eder.."

Kolay okunan, fena değil bir cinayet romanı. ))

Birbirimize benzesek de o kadar farklıyız ki; duygu aynı duygu aşk, öfke, bilinmezlik vs.. Ama kişiden kişiye değişen bir çok sonuç..

Tavsiye ediyorum.

Saygılarımla,
Old 23-03-2014, 20:36   #638
Recep Güray Sedes

Luke Rhineart (George Cockcroft) - Zar Adam

Tekdüze devam eden yaşamını, tesadüfen keşfettiği zarın akışına bırakan bir psikiyatrın hayatındaki değişiklikleri anlatıyor.

Hemen ardından Platon'un Devlet adlı eserine başladım. Daha bitmemişti ama az da olsa fikir sahibi olmaya başlamıştım. Gelin görün ki, geçen haftaki Genel Kamu Hukuku kısa sınavında Platon'un Devlet adlı eserindeki aile, mülkiyet, eğitim ve ideal devlet hakkındaki fikirlerini isteyen 100 puanlık bir soru geldi.
Old 20-04-2014, 17:58   #639
Av.Ufuk Bozoğlu

Puslu Kıtalar Atlası / İhsan Oktay Anar

Okumadan gitmeyeyim dediğim bir kitaptı..

"Her insan şu ya da bu şekilde dünyayı okumalıydı."
"Çünkü bu dünyadaki en büyük mutluluk, bu Dünya'nın şahidi olmaktı."
Old 20-04-2014, 18:10   #640
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Recep Güray Sedes
Luke Rhineart (George Cockcroft) - Zar Adam

Tekdüze devam eden yaşamını, tesadüfen keşfettiği zarın akışına bırakan bir psikiyatrın hayatındaki değişiklikleri anlatıyor.

Hemen ardından Platon'un Devlet adlı eserine başladım. Daha bitmemişti ama az da olsa fikir sahibi olmaya başlamıştım. Gelin görün ki, geçen haftaki Genel Kamu Hukuku kısa sınavında Platon'un Devlet adlı eserindeki aile, mülkiyet, eğitim ve ideal devlet hakkındaki fikirlerini isteyen 100 puanlık bir soru geldi.

Bana göre, kamu hukukunun bu kadar meseleleri arasında, dikkat çekici ve ilginç bir soru....
Old 23-04-2014, 08:48   #641
Av.H.Sancar KARACA

Egemenlik Cehaletindir-Özdemir İNCE
Mustafa Kemal'e karşı Rauf ORBAY, Kazım KARABEKİR niye savunulur? Yakın tarihimize ve günümüze ait tutarlı bir değerlendirme. Yazarın köşe yazılarını bazen okurdum, genelde ilgi alanım dışında idi. Ama kitabına (son kitabı imiş) bayıldım. "Eyvallah"sız ve de tüm görüşleri "kaynak"lı.
Old 25-04-2014, 14:03   #642
enderkc

Kılıçların Fırtınası - A Storm of Swords (game of thrones) George R. R. Martin
Old 21-07-2014, 10:34   #644
hukukkızı

Ahmet ÜMİT - Sultanı öldürmek

uzun zaman sonra okuduğum/okuyabildiğim en akıcı kitap, sırf bu yüzden ramazan günü işe geliyorum

İstanbul ile iç içe geçmiş bir Müştak Serhazin, keşke ben istanbulda öğrenciyken basılsaymış bu kitap
Old 07-08-2014, 22:19   #645
Av.Ufuk Bozoğlu

Bin Muhteşem Güneş / Khaled Hosseini

Savaş, insanlığın sonu..Afgan halkının çektiği zulüm ve onlara biçilen kader..Çok acıklı ve gerçek. Hele Afganistan'da kadın olmak..
Old 08-08-2014, 10:59   #646
SPK Uzman

Fareed Zakaria - Post Amerikan Dünya

Zakarianın Post-Amerikan Dünyanın orjinal baskısında "diğerlerinin yükselişi" olarak adlandırdığı yeni güç dengesi, Brezilya, Çin ve Hindistan gibi pazarların şaşırtıcı bir kararlılıkla devam eden büyümesine finansal krizin de yardım etmesiyle tahmin edilebilenden daha hızlı evrilmiştir. Zakaria, küresel geleceğimizi şekillendirecek bu dinamik süreci, en son ekonomik, teknolojik ve hatta askeri gelişmelerin ışığında takip ediyor.
Old 15-08-2014, 16:55   #647
Av.Duygu Işık Behrem

Sabahattin Ali- Kuyucaklı Yusuf

Harika... Eskilerin tadını neden yenilerde alamıyorum!
Old 15-08-2014, 20:31   #648
Av.Ufuk Bozoğlu

Varsayılan Sabahattin Ali...

Kuyucaklı Yusuf / Sabahattin Ali

Bu kadar yalın bir anlatımla bu kadar çok şey düşündürebildiğine insan hayret ediyor.

Romanlarındaki karakterler o kadar gerçek ki, yaşanılanlar bir o kadar olası; toplumun, iktidarın ve sosyal örgülerin aynası.

Okunulası..
Old 21-08-2014, 19:54   #649
Av.Ufuk Bozoğlu

Kolera Günlerinde Aşk / Gabriel García Márquez

Herşey mükemmeldi, teşekkür ederim.

Benim en sevdiğim yazarlardan biri..
Old 27-08-2014, 12:37   #650
SPK Uzman

"Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları"

Ekonomi hakkında bilmediklemiz
Old 27-08-2014, 21:22   #651
üye45280

Emrah Serbes-Erken Kaybedenler edebi yönü bir parça eksik kalsa da samimi,eğlenceli,düşündürücü,fevkalade güzel bir eser.Sondaki metafor da harika bir nokta olmuş kitaba.

Sait Faik-Semaver yaklaşık 10 öykü var kitapta,bitirdiğinizde 10 sanat filmi izlemiş gibi olacaksınız.Akıl almaz bir gözlem yeteneği ve sosyal zeka sahibi üstad bir 40 yıl daha yaşasaydı neler yaratırdı kim bilir.
Old 29-10-2014, 19:28   #653
ezgibiltekin

Sana Sarılırsam Korkma - Fulvio Ervas

Otistik bir genç olan Adrea'nın babası ile çıktığı sıradışı yolculuğu anlatır.

Franco Antonello ve oğlu Andrea'nın 2010 yazında ABD ve Latin Amerikaya yaptıkları uzun yolculuğun gerçek hikayesidir.
Old 31-10-2014, 13:36   #654
Av.Duygu Işık Behrem

Vüs'at O. Bener - Siyah Beyaz

Oğuz Atay, Sabahattin Ali gibi tatları seviyorsanız Vüs'at O. Bener'i de okumanızı öneririm.

Ben çok sevdim.
Old 10-11-2014, 18:44   #655
Av.Duygu Işık Behrem

Fatma Akerson- Kırmızı Motosiklet

Üç öyküden oluşan bu kitap, başlangıç öyküsünü okurken en az bir kırmızı motosiklet kadar tatlı gelmişti. Dili, okunma kolaylığı, akıcılığı hoşuma gitmişti.

İkinci öyküyü okurken beni yormaya ve üçüncü öykü ile oldukça zorlama bazı kesitlerin bulunduğunu düşündürmeye başladı.

Yazar, özgeçmişinden ve mesleğinden de anlaşılacağı üzere kültürel, entelektüel ve özellikle edebiyat birikimi açısından oldukça dolu bir insan ancak bunu illa ki bir yerinden okura da aktarayım/belli edeyim diye o kadar uğraşmış ki bu durum zaman zaman insanı rahatsız eder bir hal almış.

Bilmediğim/kısmen yeni yazarlara zaman ayırmayı sevmekle birlikte hayal kırıklığı yaşatacak olmaları korkum asla bitmiyor ve bu gidişle de bitmeyecek sanırım.
Old 09-12-2014, 17:57   #656
Av.Duygu Işık Behrem

Akif Pirinççi - Felidae
Uluslararası Best Seller olma niteliğinden ve ayrıca kedilere olan özel ilgi ve düşkünlüğümden dolayı Türk yazarımızın bu kitabını okumak istedim. Beklediğimden çok daha basit bir dil ve anlatım ile karşılaştım ne yazık ki. Lakin kitabın sonundaki eleştirel yaklaşıma bayıldım! Okunmaması halinde bir şey kaybedilmeyecek bir kitap olarak aklımda yer etti.

J.D.Salinger- Çavdar Tarlasında Çocuklar /Diğer adı ile Gönülçelen
Yıllardır kütüphanemde durup duran, çokça methini duyduğum, çokça güzel eleştirilerini okuduğum bu kitaba da sıra gelmişti sonunda. Kitap farklı evet, değişikliğini okurken hissettiren, doğal akışında ilerleyen bir kitap ancak ne yazık ki benim neden bu kadar allanıp pullanıp abartıldığını anlamadığım bir kitap. Çok beğendiğimi söyleyemem. Okurken üzüldüm, oradaki gencin garip haline üzüldüm sanıyorum. Bu kitabın bu denli ün yapmasının altında yatan sebebin de yasak olduğunu düşünüyorum. Zira kitap geçmişte, yazıldığı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı katı eyaletlerinde, ahlak dışı bulunması nedeni ile yasaklanmış ve hala yasaklı olduğu kütüphaneler de mevcutmuş. Yasak olan her şey insan için çekicidir. Dolayısıyla kitabın bu denli abartılmış olması da normal geliyor... Edebi yönünü zayıf bulduğum, okumasam da olurmuş dediğim bir kitaptı.
Old 08-01-2015, 11:35   #657
Av.Tuğba Elmas

Aylak Adam - Yusuf Atılgan
Adı bile olmayan, toplum düzeninin her noktasına ayrı ayrı karşı olan bir adamın hikayesi.

Dava - Franz Kafka
Bir hukukçunun mutlaka okuması gereken bir kitap ! Hukuki anlamda ne kadar ilerlenmiş ve hala ne kadar gerideyiz, kitabı okuyunca daha net anlamak mümkün. Tavsiye ederim.

Küçük Sevinçler Bulmalıyım - Işıl Özgentürk
Şiir kitabı olarak başlamıştım ama aslında bir oyun kitabı. 1983 yılında tek kişilik oyun olarak Deniz Türkali tarafından yorumlanmış.
Old 08-01-2015, 18:31   #658
Paterfamilias

İskender Pala-Od.Kitap beklediğimden daha güzeldi.Okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim.
Old 10-01-2015, 17:01   #659
Av.Duygu Işık Behrem

Daha önce okuduğum ama burada paylaşmayı neden unutmuşum ki diyerek şimdi yazdığım; çok tatlı, hayattan bir kesiti oldukça doğal bir olay örgüsü ile naif naif anlatan, okurken duygularımı hareketlendiren bir kitap Barış Bıçakçı - Bizim Büyük Çaresizliğimiz .
Yeni yazarlara şans vermekten bahsediyorsak kesinlikle tavsiye ederim. Dili, anlatımı, bakış açısı ile çok beğendiğim bir kitap oldu.
Old 28-01-2015, 21:33   #660
hukukbilgisi

Yalçın Küçük'ün yeni kitabı Çıkış'ı okudum. Hızlı bir şekilde okudum, yeniden ve not ala ala okumam lazım. Önsöz şöyle başlıyor:

"Peki, “Karşı-Devrim” diyoruz, a) ideolojik planda kemalizmi, akıl planında laisizmi, c) düzen olarak cumhuriyeti hedef al*dılar."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi