Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kıdem tazminatı-mobbing

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-05-2007, 21:06   #1
attorneytalay

Soru Kıdem tazminatı-mobbing

İzninizle çok kısa bir soru sormak istiyorum,

benim bir arkadaşım var ve 10 yıldır bir şirkette çalışıyor; ssk primleri vs düzenli bir şekilde ödeniyor, maaş konusunda bir sorun yok zamanında alıyor hatta zaman zaman prim dahi almış....

Arkadaşım çok bunaldığı için istifa etmek istiyor, çünkü şirkette kariyer imkanı ve ilerleme şansı yok,

1. İstifa ederse hukuksal olarak hangi tazminatlara hak kazanır ( ihbar kıdem vs); zira tazminatını alarak gitmek istiyor. 1 yıllık birikmiş tazminatından vazgeçmek istemiyor.

2. Genel Müdür şirketin sahibi, genel müdürden sonra en yetkili kişi genel müdür vekili sıfatıyla görev yapıyor ve yaklaşık 1 yıldır bu pozisyonda çalışıyor. Arkadaşım yöneticisiyle( yani genel müdür vekili ile) çalışmaktan oldukça rahatsız, hiç anlaşamıyor ve bunu da hep içine atıyor. Bu sebep arkadaşım için geçerli bir istifa sebebi olabilir mi?

3. Arakadaşım mobbing ( psikolojik tacize) uğradığını düşünüyor. Patronu bunu bilinçli yapmıyor arkadaşım da bunun farkında ama bazı dönemler dayanılmaz seviyeye geliyor.

Ben iş hukuku konusunda deneyimli olmadığım için tecrübeli meslektaşlarımın fikirlerini öğrenmek istedim. Ben bunun dışında kendim araştırma yapıyorum araştırmalarım için yol gösteren dahi olursa çok sevinirim.

Değerli fikirlerini paylaşan herkese çok teşekkür ederim

Saygılarımla

Talay
Old 29-05-2007, 12:39   #2
av.ersen

merhaba ! Arkadaşınız istifa ettiği takdirde, kıdem ve ihbar tazminatı alamaz. İş kanunun 24.maddesinde belirtilen durumların varlığı halinde, iş akdini feshettiğinde kıdem ve ihbar tazminatı almaya hak kazanır. Ancak anlattıklarınızdan 24.madde kapsamında bir durumun olmadığı anlaşılıyor, arkadaşınız iş sözleşmesini feshederek söz konusu tazminatları alamayacaktır.
Old 29-05-2007, 12:54   #3
ISIL YILMAZ

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=11525

Mobbing ile ilgili yukarıdaki link işinize yarayabilir. Ayrıca, kavram aramadan mobbing sözcüğünü ararsanız, sitede yapılan tartışmaları ve aktarılan bilgileri bulabilirsiniz.

Bence mobbing ispatı pek kolay olmayan bir durum. Somut olayınızda psikolojik taciz olabilecek neler yaşanmış bilemiyorum ama genelde bu tür tacizler tanıkların önünde olmuyor.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi