Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ticari davada protokole uyulmaması ve kesin sürede yatırılmayan avans

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-01-2021, 01:11   #1
guney1988

Acil Ticari davada protokole uyulmaması ve kesin sürede yatırılmayan avans

Merhabalar
Müvekkil Şirket beyaz eşya alıyor ve arızalı çıkıyor. Arabuluculuk aşamasına kadar üretici kusur kabul etmiyor, ilk toplantıda ise aynı ürünün olmamasını gerekçe göstererek alt modelle değişimi teklif ediyor ancak Müvekkil haklı olarak buna razı gelmedi. Tabii sonrasında dava açtık, üretici aynı teklifi yineledi, satıcı ise sorumlu olmadığını ileri sürdü. Dava dilekçemizde keşif talep ettik ve gün verildi. Bu sırada Müvekkil pandemide bir de bu sorunla daha fazla uğraşmak istemediğini söyleyerek alt modelle de olsa değişimi kabul etti. Davalı Üretici ile Kasım ayında görüşüp protokol imzaladık. Mahkemeye de keşif talebimizin daha sonra değerlendirilmesini, anlaşmak üzere olduğumuzu beyan ettik. Mahkeme bu sefer avans için kesin süre vererek 22 Ocak'a keşif günü verdi. Protokolde ise karşı tarafın talebiyle değişim süresinin 31 Ocak'a kadar yapılmasını kararlaştırdık. Şu anda Üretici davalı ürünün ithal edilemediğini belki Şubat sonu belki Mart başı gelebileceğini değişimin yapılamayacağını söylüyor. Bunu da ben sorunca söyledi, üstelik protokolden bu yana da ara ara durumu hatırlatmama rağmen sorun olmayacağını söylemişlerdi. Ancak değişim günü gelince açıkça oyaladıklarını ve kötü niyetli davrandıklarını gördüm, tepki gösterince de üretici vekili "ben bana söyleneni söylüyorum, ben mi ithal edeyim, müvekkil şirketle görüşürüm ama bugün geri dönemem size" gibi dalga geçer bir üslupla cevap verdi. Şu anda kesin süre olarak verilen ödemeyi yapmadığımız için keşif yapılamayacak sanırım. Müvekkile karşı da mahcup oldum. Bu durumda daha fazla hak kaybı olmaması ve yargılamada aleyhe bir durum oluşmaması için yapabileceklerim neler?
Teşekkürler
Old 21-01-2021, 11:05   #2
Admin

Keşif günü yarın değil mi? Kalemle konuşup bugün keşif giderlerini yatırırsanız keşfe gidebilirler diye düşünüyorum. Biliyorsunuz Yargıtay'ın tanıkla ilgili kesin süre verildiğinde, kesin süre içinde gereken yapılmasa bile, duruşmada tanık hazır bulundurulursa dinlenmesi gerektiğine dair içtihatları var. Kesin sürenin amacı yargılamanın gecikmemesidir, sizde keşif günü henüz geçmediğine göre bugün yatırırsanız herhangi bir gecikmeye sebebiyet vermemiş oluyorsunuz diye düşünüyorum.

Öte yandan yaptığınız protokolün mahiyetini de irdelemek lazım. O protokol bu davadan feragat anlamına geliyor şekilde mi kaleme alındı bilemiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi