Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Kira Gelirinden Devletimizde Hakkını Almalı ki Ben Ne Yapabilirim Bunun İçin

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-04-2008, 10:11   #1
Müfettiş Bey

Varsayılan Kira Gelirinden Devletimizde Hakkını Almalı ki Ben Ne Yapabilirim Bunun İçin

Ben kiracıyım ve aylık 750 ytl kira ödüyorum.Ancak, bu ödediğim paranın tek kuruşunun dahi devlete verilmeyip direkt ev sahibine gidiyor olması benim canımı sıkıyor. Elimde kiranın 750 ytl olduğuna dair kontratım var.Ben bu durumda ev sahibinin aldığı kira üzerinden vergi ödemesini nasıl sağlayabilirim ve bunun için yapabileceğim ne var.(Örneğin kira sözleşmemizin olduğunu bildirebileceğim bir kurum varmı yahut ki kira gelirinden vergi ödenmediğini ihbar edebileceğim bir merci)Bana yol gösterirseniz iyi olur.İstiyorum ki kira bedelinden Devletimde hakkını alsın.Teşekkür ederim...
Old 28-04-2008, 14:06   #2
avmerveşenata

Taraflar kira sözleşmesinde kararlaştırılan tutarın brüt tutar olduğunu vurgulamışlarsa, bu tutar üzerinden stopajın hesaplanması, başka deyişle bu tutardan verginin kesilmesi ve bakiyenin kiraya verene ödenmesi gerekmektedir. Buna karşılık taraflar sözleşmede kira bedelinin net olduğunu belirtilmiş ve stopajın bu net tutarın dışında kiracı tarafından ayrıca karşılanacağı belirtilmiş ise kiracının önce bu tutarı brütleştirmesi ve bu brüt tutar üzerinden stopaj yapması gerekmektedir. Bu duruma örnek verecek olursak aylık kira tutarının 1.000,- YTL olması durumunda stopaj hesabında brüt tutar 1.250,- YTL olması gerekmektedir.
Kira sözleşmelerinde belirtilen kira bedelinin brüt mü, yoksa net mi olduğu yazılmamış ise kararlaştırılan kira bedelinin brüt olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Bu durumda kira sözleşmesinde belirtilen tutardan evvela stopajın kesilmesi geri kalan tutarın mal sahibine ödenmesi söz konusudur.
Kira sözleşmeleri ile alakalı olarak vergi yükümlülüğünün karşımıza çıkan ikinci olayı Katma Değer Vergisi (KDV) dir. Bilindiği üzere Katma Değer Vergisi Kanunu 1. maddesinde, verginin konusuna Gelir Vergisi Kanunu'nun 70. maddesinde sayılan mal ve hakların kiraya verilmesi de dahil etmiştir. Dolayısıyla, gayrimenkul kiralamalarının tamamı bu verginin konusu içerisinde kalmaktadır.
Ancak Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17. maddesinde, iktisadi işletmelere ait olmayan gayrimenkullerin kiralanması işlemleri vergiden istisna edildiğinden, sadece iktisadi işletmelere dahil gayrimenkullerin kiraya verilmesi işlemleri katma değer vergisine tabidir.
Bu verginin yükümlüsü de, mal sahibidir. Ancak kiraya veren, her zaman bu vergiyi kiracısına yansıtabilir. Verginin yansıtılıp yansıtılmadığı sorununun çözümü de, yine vergi hukukunda değil, taraflar arasında kurulu kira ilişkisindedir.
Taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesinde, kiracı tarafından KDV'nin ayrıca ödeneceği belirtilmiş veya sözleşmede kira bedeline "KDV hariç" ibaresi yazılmış ise kiracı kira bedelinin dışında KDV tutarı kadar bir meblağı daha mal sahibine vermek zorundadır. Burada kiracının ödeyeceği bu ek meblağ, özünde vergi değil, kira borcunun bir kısmıdır. Dolayısıyla bu meblağın ödenmemesi, kiracının kira borcunun ifasında temerrüdünü ifade eder. Bunun müeyyidesi de, Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun, Borçlar Kanunu ve İcra İflas Kanunu'nda yer almıştır.

Buna karşılık kira sözleşmesinde kira bedelinin KDV dahil tutar olarak belirlendiğine ilişkin bir açıklamanın yer alması veya bu konuda hiçbir açıklamanın yer almaması halinde, kira bedelinin KDV tutarını da içerdiğini kabul etmek gerekmektedir. Bu nedenle bu gibi hallerde kiraya veren, kiracısından kira bedelinin dışında ayrıca bir ödeme talep edemez.
Old 28-04-2008, 20:08   #3
Hukukçu55

Anladığım kadarıyla soru sahibi mülkiyeti ticari bir işletmeye ait olmayan bir evin kirasından söz ediyor ki; eğer böyleyse stopaj ve KDV söz konusu olmayacaktır.
Old 29-04-2008, 08:16   #4
avmerveşenata

Gelir Vergisi Kanununa göre, arazi, arsa, bina, konut, işyeri, taşıt araçları ve her türlü motorlu araç, makine ve tesisatın kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelir “gayrimenkul sermaye iradı” olarak vergilendirilir. Sadece kira geliri elde edenler de diğer gelir vergisi mükellefleri gibi beyannamelerini 15 Mart 2005 tarihine kadar ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki vergi dairesine veya vergi dairesi bulunmayan yerlerde Mal Müdürlüklerine verirler.28/12/2005 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararının birinci maddesinde şu hüküm yer almıştır.

"Madde 1- 193 sayılı Kanunun 21 inci maddesinde yer alan gayrimenkul sermaye iradı istisnasına ilişkin tutar, 2006 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 2.200 Yeni Türk Liarsı olarak tespit eilmiştir."

Buna göre 2.200 YTL'lik kira gideri gayrimenkul sermaye iradından istisnadır. Yani 2.200 YTL'lik kira geliri yazılması halinde evsahibi vergi ödemeycektir.Kira gelirinin zamanında beyanname verilerek bildirilmemesi durumunda, idarece takdir edilen kira üzerinden hesaplanan vergi yanında, ceza ve gecikme faizinin de mükellef tarafından ödenmesi gerekecektir.
Old 15-05-2008, 13:11   #5
Müfettiş Bey

Cevaplarınız için önecelikle çok teşekkür ederim.Ben konut kiracısıyım ve aylık 750 YTL kira ödüyorum. Ben kirayı öderken istisna tıtarını aşan kısmın stopajını kesip geri kalanı ev sahibine verirsem olmaz nitekim evsahibim laf anlayacak bir kişi değil.Ayrıca, bu stopaj olayı konut kirasında da oluyormu ki. Ben durumu bazı bilgileride vererek (ev sahibinin adı,soyadı,adresi,kira sözleşmesinin aslı,kiranın yatırıldığı banka hesap numarası)vergi dairesine bildirsem bir fayda sağlarmı acaba. Gerçekten Devletimizin verdiğim kiradan pay almayışı içimi sızlatıyor. Herkes biraz duyarlı olursa bazı şeyler değişir diye düşünüyorum. Bana görüş bildirip yol gösterirseniz sevinirim.
Old 16-05-2008, 14:21   #6
Av.Nesrin

Konut kiralarında stopaj olmaz.İkinci olarak verginin mükellefi siz değilsiniz.Parayı kesiyim de devlete götürüyüm gibi bir hakkınız olamaz.Üçüncüsü ve sonuncusu ev sahibinizin kira gelirini beyan etmediğini nerden biliyorsunuz yani nasıl bu kadar eminsiniz.

Gayrımenkul Sermaye İradı bir mülkün kiraya verilmesi ile elde edilen kira bedeli üzerinden devletin zorunlu masraf olarak düşünüp istisna ettiği 2.200 YTL( rakam her sene değişir) düşülerek yıllık toplanan bedel üzerinden % 15 oranda ödenen gelir vergisidir.

Toplumda genelde şöyle bir durum var ki; iki kontrat yapılır. Biri tarafların gerçek iradesi ile belirlediği kira bedelini, diğeri de devlete ödenecek vergi hesaplanarak belirlediği kira bedelini ihtiva eder.

Olayınızda böyle bir durum yoksa eğer, yani tek kontrat varsa ev sahibiniz o tek kontrat üzerinden gelir vergisini beyan etmek zorundadır.Çünkü Vergi Dairesine kontrat suretleri de verilir diye hatırlıyorum.

Mesela benim bir yakınımın başına gelen çok hoş bir olayı anlatıyım.Genelin tam tersi bir durum olmuştu.Güler misin ağlar mısın.
Kiracısı kamu görevlisi. Birkaç sene önce zannedersem. KDV iadelerini almak için gider gösterilirdi.Kiracı da çok yüksek miktarlı bir kontrat düzenleyip, imzalayıp kurumuna vermiş.Bir kaç ay sonra nasıl olduysa Vergi Dairesinden yüklü bir ceza.Durum anlaşıldı.Uzlaşmaya girip parasını ödemek zorunda kalmıştı.Tabi ki kendisi ödedi.

Anlattığım durumlar yoksa emin olun ödediğiniz kiranın devlete gitmesi gereken kısmı gidiyordur. Devlet vatandaşından alacağını bırakmaz.Sıradan vatandaşından tabi
Kolay gelsin.
Old 22-05-2008, 18:04   #7
YALÇIN ÖNDER

"Ancak, bu ödediğim paranın tek kuruşunun dahi devlete verilmeyip direkt ev sahibine gidiyor olması benim canımı sıkıyor." demişsiniz.

Ev sahibinin kirasının vergisini ödeyip ödemediğini nereden ve nasıl öğrendiniz?

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beya...HBERI_2008.htm

konuyu inceleyebileceğiniz güncel bir rehber.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi