Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekil olan kişi aynı zamanda vasi de olabilir mi ?

Yanıt
Old 28-10-2011, 18:00   #1
ahmet çam

Varsayılan vekil olan kişi aynı zamanda vasi de olabilir mi ?

Bir müvekkilim ile yaptığım sözleşme gereği ortaklığın giderilmesi davası açtım.Davalı vekili meslektaşım, cevap dilekçesinde müvekkilimin ruhsal durumundan dolayı dava ehliyetinin olmadığını belirtip davanın reddini talep etti.Mahkeme bu konuda varsa delillerinin bildirilmesine karar vererek davayı ileri bir tarihe erteledi.

Daha sonra müvekkilimin gördüğü tedaviler nedeniyle ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırıldığını öğrendim.Davalı vekili meslektaşım beni arayarak müvekkilim ile ilgili olarak vasi tayini talebinde bulunduklarını,açtıkları vasi tayini davasında beni vasi olarak önereceklerini bildirerek benden karar vermemi istedi.Müvekkilimi tedavi gördüğü hastanede ziyaret ederek vasiliğim konusundaki görüşünü sordum.Kendisi vasisi olmamı istediğini bildirdi.

Bu noktada değerli görüş ve yorumlarınıza ihtiyacım var.

1-Vekillik ilişkisi devam ederken aynı kişinin vasi olması mümkün mü ?

2- Müvekkilimin bana vermiş olduğu vekaletname, kendisi ile yaptığım avukatlık sözleşmesi ve açtığım davaların bu gelişmeler neticesinde hukuki durumu nedir ?

Değerli görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 28-10-2011, 19:25   #2
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan ahmet çam
Bir müvekkilim ile yaptığım sözleşme gereği ortaklığın giderilmesi davası açtım.Davalı vekili meslektaşım, cevap dilekçesinde müvekkilimin ruhsal durumundan dolayı dava ehliyetinin olmadığını belirtip davanın reddini talep etti.Mahkeme bu konuda varsa delillerinin bildirilmesine karar vererek davayı ileri bir tarihe erteledi.

Daha sonra müvekkilimin gördüğü tedaviler nedeniyle ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırıldığını öğrendim.Davalı vekili meslektaşım beni arayarak müvekkilim ile ilgili olarak vasi tayini talebinde bulunduklarını,açtıkları vasi tayini davasında beni vasi olarak önereceklerini bildirerek benden karar vermemi istedi.Müvekkilimi tedavi gördüğü hastanede ziyaret ederek vasiliğim konusundaki görüşünü sordum.Kendisi vasisi olmamı istediğini bildirdi.

Bu noktada değerli görüş ve yorumlarınıza ihtiyacım var.

1-Vekillik ilişkisi devam ederken aynı kişinin vasi olması mümkün mü ?

2- Müvekkilimin bana vermiş olduğu vekaletname, kendisi ile yaptığım avukatlık sözleşmesi ve açtığım davaların bu gelişmeler neticesinde hukuki durumu nedir ?

Değerli görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Vesayet altına alındığında vekalet ilişkisi son bulacak; hatta vekalet verildiğinde müvekkiliniz esasında vesayet altına alınmasını gerektiren bir durumda ise -ki büyük ihtimalle öyledir- vekalet geçersiz addedilecektir. Tabi aynı durum avukatlık sözleşmesi için de geçerli... Bu durumda, vasi olmanız tabi ki mümkündür.

Benim tavsiyem; bir başkasının vasi olması ve vasi olan kişinin de (kısıtlının haklarının, taraf bulunduğu davalarda korunması maksadıyla onun adına bir avukata vekalet verebilmek için vesayet makamından izin alarak) aldığı izinle size vekalet vermesidir.

Ancak; "Türk Medeni Kanunu - Vasinin ücreti - Madde 457 - Vasi, vesayet altındaki kişinin malvarlığından, olanak bulunmadığı takdirde Hazineden karşılanmak üzere kendisine bir ücret verilmesini isteyebilir. Ödenecek ücret, yönetimin gerektirdiği emek ve yönetilen malvarlığının geliri göz önünde tutulmak suretiyle her hesap dönemi için vesayet makamı tarafından belirlenir." hükmünü de kullanabilirsiniz diye düşünüyorum... Hangisinin daha uygun olacağı konusunda karar vermelisiniz.. Benim tavsiyem, yukarıda belirttiğim...
Old 27-02-2018, 03:54   #3
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

TBK. MADDE 513- Sözleşmeden veya işin niteliğinden aksi anlaşılmadıkça sözleşme, vekilin veya vekâlet verenin ölümü, ehliyetini kaybetmesi ya da iflası ile kendiliğinden sona ermiş olur. Bu hüküm, taraflardan birinin tüzel kişi olması durumunda, bu tüzel kişiliğin sona ermesinde de uygulanır.

Vekâletin sona ermesi vekâlet verenin menfaatlerini tehlikeye düşürüyorsa, vekâlet veren veya mirasçısı ya da temsilcisi, işleri kendi başına görebilecek duruma gelinceye kadar, vekil veya mirasçısı ya da temsilcisi, vekâleti ifaya devam etmekle yükümlüdür.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi