Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

"Aşırma" Sigorta Şirketlerinin Sorumluluğu

Yanıt
Old 05-06-2009, 10:24   #1
Derya DEMİR

Rahatsiz "Aşırma" Sigorta Şirketlerinin Sorumluluğu

Merhaba, bugün enteresan bir durumla karşılaştım, yaptığım araştırma neticesinde bir sonuç elde edemedim. Aranızda bu konuda bilgisi olan olabilir diye sormak istedim. Dün akşam mesai saatleri içerisinde müvekkilimin fotoğrafçılık dükkanına hırsız girerek fotograf makinasını çalıyor. Olayın gelişimi ise şöyle; akşamüstü saat 5 sularında müşteri kılığında biri gelerek footğraf çektirmek istediğini söylüyor ve 50 TL veriyor, çalışan işçi parayı bozdurmak için karşı dükkana gittiğinde müşteri kılığındaki kişi makineyi alıyor ve gidiyor. Sigorta şirketi de bunu "aşırma " kapsamında tutarak hırsızlık sigortasından yararlanamayacağımızı belirtiyor. Ben sigorta şirketi yetkilileriyle görüştüğümde hırsızlık suçunun başka bir tanımı olmadığını tüm dünyada genel geçer bir tanım olduğunu belirtmeme rağmen, aşırma nın ayrı bir şey olduğu söylendi. Böyle bir konuyla karşılaşan ve bilgisi olan varsa ve bana bilgi veririse sevinirim. Sevgiler
Old 05-06-2009, 11:16   #2
zeynep1969

Sn.Meslektaşım ;
Hırsızlık Poliçesi Genel şartları m.1 aynen şu şekildedir:

HIRSIZLIK SİGORTASI GENEL ŞARTLARI
Yürürlük Tarihi: 1 Ağustos 1996
A - Sigortanın Kapsamı
A.l. Sigortanın Konusu
Bu sigorta ile poliçede belirlenen sigortalı yerde hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüsün;

1.1. Kırma, delme, yıkma, devirme ve zorlamayla girilerek,

1.2. Araç, gereç veya bedeni çeviklik sayesinde tırmanma veya aşma suretiyle girilerek,

1.3. Kaybolan, çalınan veya haksız yere elde edilen asıl anahtarla veya anahtar uydurarak veya başka aletler veya şifre yardımıyla kilit açma suretiyle girilerek,

1.4. Sigortalı yerlere gizlice girip saklanarak veya kapanarak,

1.5. Öldürme, yaralama, zor ve şiddet kullanma veya tehditle, yapılması halinde sigortalı kıymetlerde doğrudan meydana gelen maddi kayıp ve zararlar, teminat altına alınmıştır.

Teminat poliçede belirtilmek şartıyla yukarıda sıralanan riziko gruplarından sadece biri veya birkaçı için de verilebilir.

Sizin olayınızda;hırsızlık değil aşırma sözkonusu olduğundan sig.şti.nin ödeme yapmaması yasaldır.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi