Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlığın değeri

Yanıt
Old 13-07-2006, 13:27   #1
attorneytalay

Rahatsiz Avukatlığın değeri

merhaba;
bu başlığı açarken açıkcası biraz dusundum. Ben de genc bir avukatım ve piyasada cok fazla avukat olduğunu insanların iş bulma telaşında olduklarını biliyorum. Gecenlerde bir arkadasım bir bankayla gorusmede bulundu ve bankanın onerdiği ucret 800 ytl brüt. Acikcasi cok sasirdim ve uzuldum. Tabi işsiz ve her turlu ucrete calısacak piyasada avukat olduğunu bildiklerinden bu sekilde davraniyorlar ama bunun cok doğru olmadığını dusunuyorum bu mesleğin sahipleri olarak bizlerin de bişey yapması gerek diye düşünüyorum. Tabiki hayat zor ve herkes gecim derdinde ama avukatlık mesleğinin değeri bu kadar düşük olmamalı..

saygilarımla
Old 14-07-2006, 15:42   #2
avslh

evet piyasada avukat sayısı bir hayli fazla. ben de yeni bir avukatım, özel bürom var. bazen oldukça zorlanıyorum, bu beni karamsarlığa itiyor. maddi zorluklar yaşıyorum, acaba kendimden mi kaynaklanıyor diye düşünüyorum ama işin aslının öyle omadığını biliyorum. işin aslı avukat sayısı fazla fakat yapacak bişey yok bu konuda.
Old 08-04-2007, 21:14   #3
Av.Ferdi KAHVECİ

Varsayılan mesleğimizdeki irlandalılar

değerli meslektaşım,böyle bi konuyu açtığın için teşekkürler,gerçekten son yıllarda avukatlık mesleği maalesef değer kaybetti,sadece istanbulda her sene iki bin avukatın ruhsatname aldığını biliyormuydunuz,bu sayının sadece yüzde onu büro açsa gerisini siz düşünün. bence bizlerin sıkıntısı kazanç olmamalısadece asıl sıkıntı çalışma ortamları ve sık sık karşılaştığımız muameleler,ama adliye memurları yada diğer memur arkadaşlara kızamıyorum çünkü durumu bu hale getiren bizim kendi meslektaşlarımız,içimizdeki irlandalılar,bi çok hakim ve savcı avukatları işlerine geldiği zaman "bizler meslektaşız derler" ama konu karşılıklı bi hukuki sorun olduğunda kaale almaz tavırlar ve bazen makamlarını kullanarak tepeden bakmalar,ama sonra ne olur,emekli olurlar ve gözleri mesleğimizdedir,ben birsene vatani görevim nedeniyle mecliste bulundum ve gördümki en çok meslek olarak avukat vekil var,bigün üç vekil ile lobide sohbet etme imkanım oldu,konuyu açtığımda hepsi haklısınızda işte falan filan tarzında söylemler ile geçiştirdiler,nasılsa hepsinin bürosu çalışıyor ya kardeşi yada başka bi av. nezdinde,mesleki sorunlar umurlarındamı ki itibar problemleride yok,bide bizim parti başkanları pardon baro başkanlarımız var,bir seneye yakın meclisteydim ama şahsı muhteremleri,istanbul,ankara ve bir iki baro başkanını bir sefer mecliste görebildim oda baro başkanları iki dönem başkanlık yapabiliyorlardı,bu kanunun değişmesi için yapılan genel kurul çalışmalarında,anlıycanız bizim bu içimizdeki irlandalılar olduğu sürece daha çok hukukçu şöför ilanları görürüz,saygılar
Old 08-04-2007, 21:32   #4
calikusu_kamuran

Kendinizi büroya kapamayınız. Dış dünya ile tanışmak için vesileler arayınız ve arayalım. Birçok meslektaş başlangıçta bunu yapıyor. Tanıdığınız şirketlere veya esnaflara bir çay içmeye gitmek çok şey kazandırabilir. Hele çevreniz var ise. Hepimiz aynı durumdayız, ben de askerlik sonrası aynı durumda olacağım.

SAYGILARIMLA
Old 08-04-2007, 21:45   #5
gabin21

Katılıyorum size.Bu yüzden de her üniversiteye bir hukuk fakültesi açılmasına karşıyım.Zaten devlet yetkililerinin tüm branşlarda ihtiyaca göre öğrenci alması ve ona göre de gerekirse fakülte açması gerekiyor.Özel üniversiteler deki mezunlar da cabası
Old 08-04-2007, 23:40   #6
cesur_yürek

Bu konu gerek yaşamın içinde gerek sitemizde çokça tartışılan bir konu.Çözümü şudur:Büronuzu açacaksınız,çevreniz olacak ...
Saygılarımla..
Old 09-04-2007, 09:45   #7
Av. Canan

Türkiyede yanlış hatırlamıyorsam 33 tane hukuk fakültesi var bunların üçte ikisi özel Türkiye dışındakilerde ayrı mesele vasıflı, bilgili avukat sayısı da çok azaldı. Hukuk eğitimi oldukça kötü durumda bence bu kurumunda içi boşaltılmakta .Tabiki bundan en çok zarar gören de avukatlar, ne meslek saygınlığı kaldı ne meslek onuru artık herkes bireysel olarak kendi onurunu koruma derdine düşmüş durumda .
Old 09-04-2007, 19:44   #8
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Bu konu gerek yaşamın içinde gerek sitemizde çokça tartışılan bir konu.Çözümü şudur:Büronuzu açacaksınız,çevreniz olacak ...
Saygılarımla..

Yani insanların çalabileceği bir büro kapısı olmalı deniyor. Ama çok haklılar, öyle değil mi? Böylece biz de serbest piyasanın kapısını çalmış oluyoruz, elbet dayanıklı olmak şart. Çok kişiyle karşılaştım, avukatım deseniz hemen büronuzu ve kartvizitinizi soruyorlar,

SAYGILAR
Old 09-04-2007, 19:55   #9
mustafa_keles

Arkadaşlar avukatlık mesleğini icra edenlerin sayısı ihtiyacın fevkinde artık.Hukuk Fakülteleri alabildiğine mezun veriyor keyfiyetten ziyade kemmiyeti artıran bir durum bu.İnşallah mesleği icra eden avukat arkadaşlar geçim sıkıntısı ile mücadele etmekten iş yapamaz hale gelmezler.
Old 10-04-2007, 12:56   #10
haklaw

Varsayılan Hak bunun neresinde.

Evet arakadaşlar.Söylenenlere diyecek yok.
Tanıdığım bir çok meslektaş artık isyan seviyesinde.Beş yıllık altı yıllık avukat arkadaşlar geçim sıkıntısı ile uğraşırken; daha dün bilmem ne fakültesinden mezun, hukuk nosyonu aldığını sanan ama aslında sadece diploma alan kişiler bağlantıları sayesinde tabiri caizse suyun gözüne oturmuşlar.
Bu meslek artık varlıklıların mesleği oldu.Sen alnının teri ile hukuk fakültesine girip, dötr sene beş sene kafa patlatıp okulu bitirmişsin, borç harç büro açmışsın bunların bir kıymeti yok.
Birileri dershanelerin, özel hocaların çabalarıyla ismini dahi bilmediğim bilmem ne fakültesine girer.Paşa paşa gezer, eğlenir, mezun olur.Ardından senin aynı konumu işgal eder.Bu da yetmezmiş gibi hazır işe konar.
Sonrası malum...
Şimdi soruyorum hak bunu neresinde?
Old 10-04-2007, 13:28   #11
Av.Mehmet Yılmaz

Sayın haklaw,
isyanına hak veriyorum. Ama insanlar hayata bazen artıyla bazen de eksiyle başlarlar. Okul dönemim çalışarak geçti. Pek çok arkadaşımda okul dışında çalışarak okulu bitirebildi. Ben de isterdim, hiç bir maddi sıkıntı çekmeden okumayı. Yanlış anlaşılmasın rahat okuyan arkadaşlarıma karşı hiç bir olumsuz düşüncem yok ve olamaz da. Böyle bir ortamım olsaydı "hayır" mı diyecektim? Unutmayın ki, pek çok insan istediği kadar çabalasa da hukuk, tıp gibi bölümlere giremiyor. O halde onlar da şunu diyemezler mi, Allahım neden bazıları benden daha zeki.
Ukalalık olarak algılamayın, kendi donanımızı iyi bir şekilde kullanabilirsek,çok daha başarılı olabiliriz.
Old 10-04-2007, 18:15   #12
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan calikusu_kamuran
Yani insanların çalabileceği bir büro kapısı olmalı deniyor. Ama çok haklılar, öyle değil mi? Böylece biz de serbest piyasanın kapısını çalmış oluyoruz, elbet dayanıklı olmak şart. Çok kişiyle karşılaştım, avukatım deseniz hemen büronuzu ve kartvizitinizi soruyorlar,

SAYGILAR

Velhasıl yine çözüm maddi durumda.Avukat büro açabilecek güce sahipse ve çevresi genişse gerisi geliyor ...Ayrıca bağımlı çalışan avukata nazaran maddi ,manevi olarak daha iyi duruma gelebiliyor , Bağımlı olmayan avukat.

Saygılar..
Old 15-04-2007, 10:50   #13
üye16016

Dikkate edilmesi gereken bir hususta; mesleğe bu şartlarda başlayan meslektaşlarımızın ciddi bir etik ve kişilik erozyonuna uğrama riski taşımasıdır.
Old 15-04-2007, 17:58   #14
cemaydın

Alıntı:
Yazan özgürdemirel
Dikkate edilmesi gereken bir hususta; mesleğe bu şartlarda başlayan meslektaşlarımızın ciddi bir etik ve kişilik erozyonuna uğrama riski taşımasıdır.

Çamurla oynamak istiyorsak kirlenmeyide göze almamiz almamiz.
Old 16-04-2007, 22:36   #15
dilek_65

sn gabin21 özel üniversitede okuyanlarda hukuk eğitimi alıyor siz özelde okuyoruz diye dersleri gözü kapalı verdiğimizi mi düşünüyorsunuz?
Old 17-04-2007, 13:51   #16
Siderta

ya bu deve ısrarla güdülecektir yada başka bir meslek seçilecektir.Böyle bir ikilemde kalmanın can sıkıcı olduğunu biliyoruz fakat realite bu!
Old 22-04-2007, 19:15   #17
Hak Hukuk

Varsayılan Avukatlık ve Uçan Halı

Sayın A.Ferdi “Avukatlığın İrlandalıları diyorsunuz Ben Uçan Halının Üstündekiler diyorum.Kısaca içimizdeki İrlandalıları (sayıları çok azdır ama avukatlık vitrinini onlar dolduruyor) bertaraf edebilir ve mesleği gerçek mecrasına oturtabiliriz.Bunun için somut öneriler:
l-Yargıtay’ı, içtihatlarında SOMUT OLAYIN anlatmasına zorlayarak işe başlanabilir.Bu sayede davalar bazı avukatların tekelinden çıkartılabilir ve aihm kararları gibi tekrar yerine “şu olayla ilgili içtihadımda dediğim gibi” dedirterek,A’ya başka, B’ye başka karar çıkmasını önleyebiliriz.Böylece genç ve tecrübesi az avukatların da kısa zamanda hukuka hakimiyetini sağlayabiliriz; az emekle çok iş az zamanda daha büyük işler başarma yolunu açabiliriz.
2-Avukatlık mesleğini bir İrlandalılık işi değil, emek ve beyin gücüne dayalı onurlu bir meslek olduğunu ve irlandalılığın kayırmacılık ve reklam için ajan kullanmanın işe yaramadığını, halkın gözünde, numara çekenin değil; emek harcayanın, kendini hukuka verenin en iyi avukat en itibarlı avukat olduğunu; -hakimlikte olduğu gibi mümtazen yükselme benzeri yöntemler olmadığına göre - her 5 yılda meslek içi bir sınavla kimin ne kadar hukuka katkı sunduğunu ortaya koyarak gerçek hukukçuyu halka gösterebiliriz.
3-Bilirkişi saltanatından avukatlığı kurtarabilmek için isteyen her avukatın, Türkiye’ de hangi bilirkişinin hangi konuda ne rapor verdiğini öğrenmesini sağlayabiliriz. Her mahkeme aldırdığı bilirkişi raporunun bir fotokopisini o yer barosuna göndermek zorundadır kuralını getirerek hukuku bilirkişi saltanatından kurtarmak mümkündür.
Old 22-04-2007, 21:12   #18
Av.Selcan Güngör

Avukatlığın prestiji pek yok artık,çünkü sayı arttı.Günümüzde artmakta olan avukat sayısı prestiji düşürüyor.Ama önemli olan prestiji değil saygınlığı korumak.Unutulmamalı ki açılan her yeni hukuk fakültesi hukuk saygınlığına gölge düşürmez,ne zaman nitelikli hukukçu yetiştirmekten vaz geçersek işte o zaman saygınlığımızdan ödün vermiş oluruz.Hukuk saygınlığı adına,hukukçu kimliğini taşıyan her insanın sahip olduğu değeri koruması dileğiyle...
Old 23-04-2007, 11:04   #19
Av.EErdem

Açıkçası ben avukatın kapı kapı gezip iş dilenmesini meslek etiğine aykırı buluyorum. Dediğiniz gibi, iyi bir hukuk eğitimi almadan , sadece sınavdan sınava okula gidip, hele bu okul Kıbrıs'ta özel bir üniversiteyse, mezun olduktan sonra dile getirdiğiniz hukuki bir cümle karşısında boş boş bakan ''meslektaşlarla'' karşılaşabiliyorsunuz. Yanlış anlaşılmasın, Kıbrıs'taki hukuk fakülteleri iyi eğitim vermiyor demiyorum. Sadece sınıf geçmek ve yata yata okul bitirmek kolay diyorum, bizzat mezunlardan duyduklarıma dayanarak.
Ayrıca ne acıdır ki; bir çok hukuk fakültesinde Avukatlık Hukuku diye bir ders yok, bazılarında seçimlik ders olarak var. Avukatlar kendi Avukatlık Kanunlarını bilmeden avukat oluyor ve sonra ne meslek etiği ne de kurallara bağlılık söz konusu oluyor. Bir çok avukat meslektaşına karşı dava açarken Baroya bildirim yapması gerektiğini dahi bilmediğinden disiplin kovuşturması geçiriyor. Mesleğin değerini yine bizler belirliyoruz. Önce meslektaşlar arasında saygı ve etik değerler olmalı ki mesleğimiz toplum huzurunda da hak ettiği değeri görsün. Saygılarımla...
Old 30-04-2007, 09:05   #20
Av. Canan

Artik Avukatlik MesleĞİnİn HİÇbİr DeĞerİ Yok. Ne Yazik Kİ..tÜrkİye'de Savunma Erkİ Dİye Bİr Olay Yok. Ellerİnden Gelse Avukatlari Adlİyeye Sokmayacaklar. MesleĞİ İcra Etmek O Kadar ZorlaŞti Kİ MÜvekkİl Hizli SonuÇ Beklİyor. Yargi AĞir İŞlİyor. DİlekÇelerİmİz Okunmuyor, Nedense Kİmsenİn DİllendİremedİĞİ Bazi Şeyler Kİ Bende Dİllendİrmek İstemİyorum Hat Safada Ve BİrÇok MeslektaŞimiz Ofİs Kapatirken 2 Senelİk Memurlar Evİnİ Ve Arabasini AlmiŞ Durumda.
Old 30-04-2007, 14:41   #21
Av.EErdem

Sayın Av. Canan;
Dillendirilmese de gerçekleri biliyor ve size katılıyorum.
Old 30-04-2007, 16:17   #22
SUCCEED

Alıntı:
Yazan dilek_65
sn gabin21 özel üniversitede okuyanlarda hukuk eğitimi alıyor siz özelde okuyoruz diye dersleri gözü kapalı verdiğimizi mi düşünüyorsunuz?
Katılıyorum, zira özel üniversite değil vakıf üniversitesi biz de yasa ile kuruluyoruz ve koşul olarak aynı kulvardayız.
Old 30-04-2007, 16:49   #23
persona

okuduklarimdan sonra, soyle bir fikre kapildim, sadece biz avukatlar, turkiye de aci ceken kesim gibiyiz...
bu ulkede kac tane iktisat - isletme fakultesi var ve her yil kac tane mezun veriyorlar ?

bize guzel meslek gibi gorunen hakimlerimiz , ne kadar maas alip, ne sartlarda calismak zorundalar ? sayginliklari ne durumda , kucuk yerdeki hakimin gordugu saygi ile buyuk kenttekileri karsilastirin?

avukatlik mesleginin sayginliga karsi olan ataklar maalesef her meslek gurubuna karsi, artik maalesef toplumumuz oyle hale geldiki , sanirim hersey para, mesleki etiketiniz pek birsey ifade etmiyor, ya da hangi okulu okudugunuz. bindiginiz arabanin markasi herseyi soyluyor zaten...

bence cozum belli, -egitim -egitim -egitim
Old 30-04-2007, 17:29   #24
tiyerianri

Sayın persona çözüm olarak eğitim demişsiniz ancak buna katılamayacağım.Çünkü bir atasözümüz vardır;okumakla cahillik gider eşşeklik baki kalır diye.Sanırım toplumca kaybettiğimiz değerlerimize yeniden sahip olmamız gerekiyor.Herşeyin başında insan olduğumuzu unutmamamız lazım ve saygıyı asla eksik etmememiz...
Old 30-04-2007, 21:57   #25
didem kunal

Avukatlik Mesleginin Artik Asadece Adi Var Parasi Ise Maalesef Yok.bunu Etkileyen En Önemlİ Etkende Fazlaca Hukuk Fakultesi Acilmis Olmasindan Kaynaklaniyor Bence.fazla Fakulte Fazla Hukukcu.bu Da Pastadan Payimiizn Kuculmesi Anlamina Geliyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi