Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yeni Ttk Re'sen Terkin Olmuş şirket Ortaklarinin Alacaklardan Sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2014, 17:50   #1
k.karatas

Varsayılan Yeni Ttk Re'sen Terkin Olmuş şirket Ortaklarinin Alacaklardan Sorumluluğu

herkese çok kolay gelsin cevap verecek tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

elimizde ki konusu çek olan bir icra takibinde 3 borçludan birisi ve ödeme kabiliyeti olan tek şirkete tebligat yapamadığımızdan 35. tebliğ için ito ya yazı yazdık. itoya tezkereyi götürdüğümüzde şirketin 6102 geçici 7. maddesi gereği şirketin resen terkin edildiği bu sebeple adresi olmadığını bildirdiler (şirket 5 yıl süreli genel kurul düzenlemediğinden terkin olmuş.)

biz ilk olarak şirketin ihyası yoluna gidicez ancak borçlu ve terkin olmuş olan şirketin yönetim kurulu başkanı herkesçe tanınan bir holdingin sahibi ve o holdinginde yönetim kurulu başkanı.

şimdi sorum şu
1- borçlu ve resen terkin olmuş şirketten olan alacağımız için holdingi nasıl sorumlu tutabiliriz? holding borçlu şirketin ortağı değil sadece yk başkanları aynı kişi hatta bazı ortakları da aynı.
2- eski ttkda yönetim kurulu üyelerinin görevlerini eksik veya kanuna uygun yapmadıkları durumlarda şirketin ugradığı zararlar nedeniyle şirket alacaklılarına karşı sorumludur denmiştir. (ttk 336) ancak yeni ttk da bu hükme yer verilmemiştir.

bahsettiğim durumlarda holding ve yk başkanının şahsi sorumluluğuna gidebilmemizin özetle ihya davasını açmamızın bir faydası olacakmıdır tecrübesi olan meslektaşlarım yardım ederse çok sevinirim.
Old 01-04-2014, 09:54   #2
üye7160

Şahsa ve Holding'e 89/1 göndermeyi deneyin,itiraz olmazsa zaten borçtan sorumlu olurlar..

Ayrıca İflas İstememe,şirketi kötü yönetme, gibi sorumluluklardan dolayı kişi hakkında İcra Cezaya yapacağınız şikayette size yardımcı olabilir.Zira mahkemeye çıkmak ve hatta ceza almakla karşı karşıya kalmaktansa borcu ödemeyi kabul edebilir borçlunuz..
Old 01-04-2014, 17:42   #3
k.karatas

89 göndericem ilk olarak evet bu bir yol ama holding sahibi gibi profesyonel borçlu ve alacaklı birinin bunu es geçecegini sanmıyorum ben daha çok ihya davası ve şirket ortaklarının sorumluluğuna nasıl ulaşırım bunu öğrenmek istiyorum şu aşamada.
Old 02-04-2014, 12:11   #4
üye7160

Alıntı:
Yazan k.karatas
89 göndericem ilk olarak evet bu bir yol ama holding sahibi gibi profesyonel borçlu ve alacaklı birinin bunu es geçecegini sanmıyorum ben daha çok ihya davası ve şirket ortaklarının sorumluluğuna nasıl ulaşırım bunu öğrenmek istiyorum şu aşamada.

İcra cezayı da deneyin.Emin olun size ulaşacaklardır borcu ödemek için..
Old 04-04-2014, 08:31   #5
k.karatas

teşekkür ediyorum haklısınız deneyeceğim umarım sonuç alırız. iyi çalışmalar.
Old 21-09-2015, 16:15   #6
Av.Ö.Demir Şener

Merhaba,

Tarafımca takip edilmekte olan icra dosyasında konu ile ilgili sormak istediğim bir husus bulunmaktadır.
Takip etmekte olduğum icra takibinde borçlu şirkete tebligat yapılamamıştır. Ticaret odasından şirketin tebliğe yarar adresini sorduğumda ise şirketin 6102 sayılı kanunun geçici 7. maddesine göre resen terkin olduğu bilgisi gelmiş ve terkin öncesi adres ve ortakları bildirilmiştir. Ancak icra dosyasında TK. 35. maddeye göre tebligat çıkartılması talebi de terkin nedeniyle reddedilmiştir.Bu aşamadan sonra ticareti terk suçundan dolayı dava açılabilir mi?Buna ilişkin Yargıtay kararı bulunmakta mıdır? İhya davası açmak dışında icra takibine ne şekilde devam edilebilir? Bu konuda Sayın meslektaşlarım yardım ederse çok sevinirim.
Old 23-10-2015, 13:59   #7
k.karatas

Alıntı:
Yazan Av.Ö.Demir Şener
Merhaba,

Tarafımca takip edilmekte olan icra dosyasında konu ile ilgili sormak istediğim bir husus bulunmaktadır.
Takip etmekte olduğum icra takibinde borçlu şirkete tebligat yapılamamıştır. Ticaret odasından şirketin tebliğe yarar adresini sorduğumda ise şirketin 6102 sayılı kanunun geçici 7. maddesine göre resen terkin olduğu bilgisi gelmiş ve terkin öncesi adres ve ortakları bildirilmiştir. Ancak icra dosyasında TK. 35. maddeye göre tebligat çıkartılması talebi de terkin nedeniyle reddedilmiştir.Bu aşamadan sonra ticareti terk suçundan dolayı dava açılabilir mi?Buna ilişkin Yargıtay kararı bulunmakta mıdır? İhya davası açmak dışında icra takibine ne şekilde devam edilebilir? Bu konuda Sayın meslektaşlarım yardım ederse çok sevinirim.

şirketin re'sen terkin olmuş olması fiilen ticareti terk ettiği manasına gelmiyor. Re'sen terkin olmuş şirketlerin çoğu mart ayında 5 yıl süreyle genel kurul yapmadıkları için terkin olunuyor. bu tip durumlarda ben 35. madde gereği tebligatın yapılması talebinde bulunuyorum. genelde kabul görüyor açıkçası.

şirketin ticaret sicilde ki kaydının resen terkini ticareti terk davasının açılmasına imkan sağlayabilir ancak neticenin lehe olması noktasında tek başına yeterli olmayacağı kanısındayım.

yargıtay birçok kararında fiili terki esas kabul etmiş, ticaret odasında ki kayıttan ziyade de vergi dairesinde mükellefiyetin devam edip etmediğini dikkate almakta.

adres noktasında ito'da kayıtlı adrese 35. madde gereği tebligat çıkartılması hususunda ısrarcı olmanızı tavsiye ediyorum. zira icra müdürünün bunu araştırmak gibi bir sorumluluğu da gerekliliği de yok.

iyi çalışmalar.
Old 28-03-2016, 20:25   #8
Av.KIRAL

Mutlu re'sen terkinde şirket alacaklılarının durumu

Müvekkilim, bir şirkete kiraya verdiği işyerinde kira bedellerini alamadığından tahliye talepli icra takibi başlatmış, ancak tebligat yapılamamış, ito dan araştırıldığında geçici 7. madde kapsamında re'sen terkin edildiği bilgisi gelmiş bulunmaktadır. Biz 35 e göre tebligat yapılması için ısrar ettik ve yapıldı.Ancak yeni emekli olmuş bir mercii hakimi, bu şekilde tebligatın Mercii de geçerli olmayacağı ve tahliye davamızın reddedileceğini söylüyor.. Bu konuda bilgisi olan ya da benzer durumla karşılaşmış bir meslekdaşımız varsa yardımını bekler, teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi