Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kaza tespit tutanağında polislerin sorumluluğu?

Yanıt
Old 25-12-2008, 12:13   #1
ewrim

Varsayılan kaza tespit tutanağında polislerin sorumluluğu?

Sayın meslektaşlarım,araştırmalarıma rağmen sonuca ulaşamadığım soru kaza tespit tutanağını düzenleyen trafik polislerinin sorumluluğunun ne yönde olduğu. Şöyleki tali yoldan gelen araç trafik ışıkları henüz flaş konumda yanarken müvekkile ait araca çarpıyor. Kazadan bir kaç dakika sonra olay yerine gelen polisler kaza saatini 07.15 olarak yazıyor ama tutanağa kaza saatindeki trafik ışığı sistemini(o sırada flaş konumunda) değil, geldikleri saatteki trafik ışığı sisteminde mevcut olan durumu(o sırada standart konuma dönüyor) kaydediyorlar. Bu durumda müvekkil kırmızı ışıkta geçmiş gibi görünüyor oysa kaza saatinde ona fasılalı sarı ışık yanıyor.
Trafik polislerinin görevi kötüye kullanarak tuanağı yanlış düzenledikleri gerekçesi ile iddianame hazırlanıyor yargılama sonucunda polisler beraat ediyor. Gerekçe polislerin olay anındaki trafik lambalarının hangi konumda yandığını araştırma yükümlülüğü olmadığı, geldikleri saatte geçerli olan sistem neyse ona göre tutanak düzenleneceği yönünde oluyor. Şimdi kararı temyiz edicez. Sizce de polislerin olay anındaki ışık konumunu araştırma yükümlülüğünün bulunması gerekmez mi? Şimdiden çok teşekkürler; herkese iyi çalışmlar diliyorum...
Old 26-12-2008, 00:57   #2
Av.Yasin TOPRAK

Trafik lambalarında yeşilden sarıya sarıdan kırmızıya kırmızıdan sarıya ,sarıdan yeşile geçişler arasındaki 1 saniyelik zamanın mevcut zaman sıralamasında kaza anındaki konumunu nasıl kati olarak tespit edebileceğinizi açıkçası merak ediyorum, Maddi hakikatin ortaya çıkarılmasında polislerin tutanaktaki kaza saatini referans olarak alınması mümkün değildir. Kaza saati polislerin kazanın meydana geldiği andan çok sonra olay yerine intikal etmeleri bunu imkansız kılmaktadır. Kazanın kabaca özeti tutanağa yansıtılmaktadır. Kaza anı hangi saate göre saniyesi saniyesine belirlenecektir? Kaza yapan tarafların, olay yerinde bulunanların, sonradan intikal eden polislerin mi? Kazaya dahil olan her şahsın saatleri yay yana geldiğinde bırakın saniyeleri dakikaları dahi farklı olmayacak mıdır hangi saat hangi saate referans olacaktır? Bu konuda taraflar arasında uyuşmazlık varsa şahit yoluyla çözmenizi tavsiye ederim. iyi çalışmalar
Old 26-12-2008, 17:31   #3
didem kunal

Geçen sene ufak çaplı yapmış olduğum maddi hasarlı kaza da karşı taraf 8/6 kusurlu bulundu. Fakat kaza tutanağını almak üzere trafiğe gittiğimde aracımın plakasının yanlış yazıldığını fark ettim. Bunun düzeltilmesini istedimse de çok başarılı bir girişim olmadı. Çünkü tarafıma verilen bir para cezası avrdı ve bunu bir an evvel ödemek, indşrimden yararlanmak istiyordum. Ne var ki yazılan plaka zaten kapalı, benim plakada da haliyle bir ceza görünmediği için cezamı ödeyemedim. Daha sonra karşı taraf sigortası aracalığyla tarafıma ödedikleri şu kadarlık parayı rücu ediyorlardı. Orda yazna plaka da yanlıştı sadece isim doğruydu Bunun için kaza tespit tutanağını gösterip yanlış plaka ama doğru kişi dedim. Haliyle sigorta şirketim aracın diğer bilgilerini isteyerek tutanakta yanlış plaka yazıldığını anladı da benim, tuttanağı düzenleyen memurun hatasını bu kadar çekmek hatta hala ödeyemedğim para cezam ne olacak?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi