Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

E-imza NES güncellemesi hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2014, 14:26   #1
berberhukuk

Varsayılan E-imza NES güncellemesi hakkında

Sayın Meslektaşlarım merhabalar.

Belki bir çok kişinin ortak sıkıntısı olabilir düşüncesiyle konuyu açtım.
Bildiğiniz üzere son yapılan mevzuat değişikliğiyle artık e-imzalarda NES güncellemesi gerekmektedir. Bu güncelleme 15.09.2014 tarihinden sonra e-imza sağlayıcı firmalar tarafından ücretli olarak yapılacaktır.
Şimdi sorunum şu. Ben E-güven kullanıcısıyım. Yaklaşık üç gündür web sitelerinde güncelleme yapmak için gerekli adımları takip ediyorum ancak sistem hata veriyor ve müşteri hizmetleri ile irtibata geçin uyarısı veriyor. Üç gündür de o müşteri hizmetlerini arıyorum. her aramamda takriben 10 dk. hatta bekliyorum. Ama kesinlikle yetkili birisine ulaşamıyorum.

Şimdi aklıma şu soru geliyor. Acaba bu şirket sırf bu güncellemeyi paralı yapmak için telefonlara cevap mı vermiyor ?

Konu ile ilgili bilgisi olan meslektaşlarım bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.
Old 12-09-2014, 17:03   #2
Admin

Kasıtlı yapıldığını düşünmüyorum, sadece son günlere büyük bir yığılma olduğu için ve güncelleme işlemi de kolay olmadığından (yani telefon desteği her bir müşteri için dakikalarca sürebilir) muhtemelen aramalara yetişemiyorlar.

Bahsettiğiniz durum sadece bu firmaya özgü değil. TBB'nin kendi destek hattı için geçen hafta TAM 40 dakika (abartısızdır) hatta bekleyip kimseye ulaşamadığım oldu. Sonra telesekretere not bıraktım, akşam geç saatte onlar bana dönüş yaptı.

Telefonla ulaşamıyorsanız eposta göndermeyi deneyin. Ya da e-imzanızı firmaya kargolayın, güncelleme yapılıp geri gönderilmesini talep edin. (TBB de çözüm bulamadığı imzalar için neticede bunu öneriyor)
Old 12-09-2014, 21:03   #3
ozyoldas

Merhaba,Ben de e-güven in elektronik imzasını kullanıyorum.Aynı şekilde ben de birkaç defa aradım,çok uzun süre bekletildikten sonra görüşebildim.Bana sistemden bilgilerime ulaşamadıklarını "http://yenileme.e-guven.com/" adresinden güncelleme yapabileceğimi söylediler.Eğer imza algoritması güncelse sistem hata verir dediler.Sistem hata verdi.Ben de elektronik imzamın güncel olduğunu düşündüm.Bakalım 15 eylül sonrası sorunla karşılaşırsam tekrar arayacağım.Ücretli bir güncelleme olacağını sanmıyorum.Sonuçta bize belli bir süre kullanım hakkı veriyorlar.Güncellemeyi de yapmaları gerekir.Saygılarımla
Old 15-09-2014, 15:11   #4
berberhukuk

Alıntı:
Yazan ozyoldas
Merhaba,Ben de e-güven in elektronik imzasını kullanıyorum.Aynı şekilde ben de birkaç defa aradım,çok uzun süre bekletildikten sonra görüşebildim.Bana sistemden bilgilerime ulaşamadıklarını "http://yenileme.e-guven.com/" adresinden güncelleme yapabileceğimi söylediler.Eğer imza algoritması güncelse sistem hata verir dediler.Sistem hata verdi.Ben de elektronik imzamın güncel olduğunu düşündüm.Bakalım 15 eylül sonrası sorunla karşılaşırsam tekrar arayacağım.Ücretli bir güncelleme olacağını sanmıyorum.Sonuçta bize belli bir süre kullanım hakkı veriyorlar.Güncellemeyi de yapmaları gerekir.Saygılarımla

Aynen dediğiniz gibi oldu. Teşekkür ediyorum.
Old 15-09-2014, 16:05   #5
txyz

Sertifika ayrıntıları görüntülede imza algoritması SHA256withRSA görünüyorsa güncelleme yapmanıza gerek yok.
Old 16-09-2014, 17:06   #6
kapgan

Ne firmaya ulaşabiliyorum ( 0850 222 44 46 ) sürekli meşgul -( bir kere ulaştık yarım saat kimse cevap vermedi) ne de internetten yapabiliyorum( Güncellendi diyor ama bir türlü mail sms vs olmuyor )

Demek ki bu iş böyle olmuyor...işler bekliyor...Turktrust'a sevgiler...
Old 17-09-2014, 09:23   #7
Av.Mehmet Fettahoğlu

Aynı problemi bende yaşıyorum. http://www.turktrust.com.tr/NES_Degisim/ adresinden yapılması gerekenleri yaptım ancak bir süre sonra son sayfada işlem takılıyor ve tamamlanmıyor.Maile veya telefona bilgilendirme mesajı geleceğini yazmışlar ama gelen birşey yok. ( 0850 222 44 46 ) ' i 9999 kere aradım bir kere ulaştık onda da kartı kendilerine göndermemi söylediler, E-imza da uzantı farkı varmış.Göndersem 1 aydan önce geri gelmeyecek.Kaç gündür bununla uğraşıyorum,Uyap a da giremiyorum,Kartı göndermeden sorunu halledebilen varsa çözümü paylaşırsa sevinirim.
Old 17-09-2014, 12:10   #8
yaman

Aynı sorunları bende yaşadım. Turktrust müşteri hizmetlerini aradım. E-imzayı barobirlikten aldığımız için onları aramam gerektiğini söylediler. Barobirlik çağrı merkezine de hiç bir şekilde ulaşılmıyor.
Old 17-09-2014, 13:37   #9
Admin

İmzayı TBB'den alıp, sertifika güncellemesi yapamayan meslektaşların e-imzayı kargo ile TBB'ye göndermelerini öneriyorum.

Bazı e-imzaların sertifikalarında karakter uyuşmazlığı oluyor ve bu imzaların uzaktan güncellenmesi imkansız. TBB'ye ulaşsanız ve onlar uzaktan bağlantı yoluyla bilgisayarınıza bağlansa dahi bu güncellemeyi onlar dahi yapamıyor. Bu sertifikaların ıslak imzalı dilekçeniz ile TBB'ye iletilmesi gerekiyor, TBB'ye ulaşırsanız onların size söyleyecekleri de bu olacak.
Old 17-09-2014, 15:14   #10
suskun_juliette

İmza algoritması SHA256RSA olarak görünüyor. Sanırım güncelleme yapmama gerek yok.
Old 18-09-2014, 16:20   #11
babamali

http://www.turktrust.com.tr/NES_Degisim/
linkinden işleminizi yapabilirsiniz. bazı değişiklikler 1 dakika içinde gerçekleştirilebiliyor.
Old 23-09-2014, 08:10   #12
Av. Tevrat DURAN

Ben de e-güven kullanıyorum fakat NES güncellemesi yapmadan rutin olarak uyap'a girebiliyorum.

E-güven ile ilgili olarak bundan 3-4 ay önce telefonlarını aradığım halde muhatap kişi bulamamıştım. Kurumsal şirket duyarlılığı yok. Bunun üzerine sikayetvar.com a şikayetimi yazdım ertesi gün e-güven beni arayarak sorunumu gidermişti.
Buradan duyurulur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi