Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşi yıldırma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-01-2014, 11:32   #1
Konuk

Varsayılan eşi yıldırma

Merhaba, yaklaşık 3 yıldır evliyim. Eşim bu süre içinde bana kendi istediklerini yaptıramadığı vakit sık sık bana ev içinde küstü..küsmeleri uzun sürüyor en az 1 -2 ay ya da 3 ay kadar aslında daha da sürer ama ben zor bela yine isteklerine boyun eğerek barış sağladım. Çocuğumuz yok. Eşimin anneside beni zaten baştan hiç istemedi. Şimdi eşim annesininde tesiriyle bana despotça davranıyor. Sinirlerim çok gerildi. Eşim şu anda da benlen ciddi bi sebeb olmadığı halde 3 aydır küs ben bu kez barış girişiminde artık bulunmadım çok bunaldım. Bana boşancağını evden de gideceğini söyledi ama gitmedi henüz açılan dava da yok fakat ben sordum ne zaman dava açacaksın ne zaman gitceksin diye ev benim sen git dedi..ben ise ayrılmak niyetinde değilim ve evden de gitmek istemiyorum..Ayrılmak isteyen kendisi o gitsin öyleyse ve açacaksa açsın davasını. Benim gitcek yerim yok ama eşimin kazancı çok iyi her halukarda başının çaresine bakar benim maaşım daha az evden gitsemde başımın çaresine bakmam çok zor..evlendim diye eve eşya falan aldım hala taksitlerini ödüyorum. Ev eşime evlilik öncesi babası tarafından alınmış tapu eşimin adına kayıtlı. Ben tapuya şerhde koydurdum. Şimdi eşim bana ben gideyim diye yıldırma politikası uyguluyor. Evden şiddet göstererek şimdilik kovmuyor ama ilerde bunu da yaparsa ne olur ? Ne yapmalıyım ? Yardımlarınız için çok tşk.ler iyi ki varsınız..kolay gelsin dilerim.
Old 21-01-2014, 20:37   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Boşanma kararında olmadığınız için; eğer eşiniz evden gitmeniz için size şiddet uygulamaya başlarsa, öncelikle durumu doktor raporu ile belgelemenizi öneririz. Bu halde ve eğer şiddet; Tehdit ve manevi cebir şeklinde cereyan ediyorsa da en yakın aile mahkemesinden eşinizin evden uzaklaştırılmasına, şiddete yönelik hareketlerine son vermesine ve evden ve ev eşyalarından sizin yararlanmanıza ve evin giderlerine katılması için nafakaya karar verilecektir. Bunlar aile mahkemesinden talep edilmelidir. İlgili kanun maddesi aşağıdadır.

6284 Sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun
Alıntı:
Hâkim tarafından verilecek önleyici tedbir kararları
MADDE 5. (1) Şiddet uygulayanlarla ilgili olarak aşağıdaki önleyici tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar verilebilir:

a) Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması.

b) Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutun korunan kişiye tahsis edilmesi.

c) Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması.

ç) Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel ilişkinin refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması.

d) Gerekli görülmesi hâlinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin hâller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmaması.

e) Korunan kişinin şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesi.

f) Korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız etmemesi.

g) Bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi.

ğ) Silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile bu görevi nedeniyle zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi.

h) Korunan kişilerin bulundukları yerlerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken korunan kişilere ve bunların bulundukları yerlere yaklaşmaması, bağımlılığının olması hâlinde, hastaneye yatmak dâhil, muayene ve tedavisinin sağlanması.

ı) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin sağlanması.

(2) Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde birinci fıkranın (a), (b), (c) ve (d) bentlerinde yer alan tedbirler, ilgili kolluk amirlerince de alınabilir. Kolluk amiri evrakı en geç kararın alındığı tarihi takip eden ilk işgünü içinde hâkimin onayına sunar. Hâkim tarafından yirmidört saat içinde onaylanmayan tedbirler kendiliğinden kalkar.

(3) Bu Kanunda belirtilen tedbirlerle birlikte hâkim, 3/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununda yer alan koruyucu ve destekleyici tedbirler ile 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre velayet, kayyım, nafaka ve kişisel ilişki kurulması hususlarında karar vermeye yetkilidir.

(4) Şiddet uygulayan, aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla hâkim, şiddet mağdurunun yaşam düzeyini göz önünde bulundurarak talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Adımlarınızı avukat desteği ile atınız, hak kaybına uğramayınız.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi