Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Masraf ve vekalet ücreti vermek istemeyen müvekkil

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-09-2013, 09:28   #1
Boborkun

Varsayılan Masraf ve vekalet ücreti vermek istemeyen müvekkil

İyi günler sayın meslektaşlarım,

Bugün toplum içerisinde avukatlık mesleğinin ne kadar basite indirgendiğini ve yaptığımız işe ne kadar saygı duyulduğunu görmüş oldum.

Davasını aldığım müvekkil ile vekalet ücreti konusunda anlaşmamıza rağmen, kendisi emeğimin karşılığı olan vekalet ücretini ödemekten sürekli kaçmaktaydı. En son kendisi ile görüşmemizde bana başka bir avukat ile görüştüğünü ve kendisinden davanın sonunda vekalet ücreti alacağını beyan etiğini söyledi.Ben de kendisine yanlış bir davranış içerisine girdiğini ve bu şekilde konuşmadığımızı söyledim. Ancak kendisi göndermiş olduğu masrafı iade etmemi ve dosyadan çekilmemi istedi.

Bu kadar emek sarf ettiğim dava devam etmekte. Emeğimin karşılığını almadan işi bırakmak zoruma gidiyor. Ancak dosyaya devam etmekte istemiyorum. Başıma böyle bir şey ilk kez geldiği için önerilerinizin yolumu çizmemde faydalı olacağını düşünüyorum.
Old 30-09-2013, 09:53   #2
ysrklc

Bence dosyadan istifa etmeyin, başka vekile muvafakat da vermeyin, müvekkiliniz sizi azletsin ki vekalet ücretinin tamamına hak kazanın; Borçlar Kanunu md.512:Vekâlet veren ve vekil, her zaman sözleşmeyi tek taraflı olarak sona erdirebilir. Ancak, uygun olmayan zamanda sözleşmeyi sona erdiren taraf, diğerinin bundan doğan zararını gidermekle yükümlüdür.
Avukatlık Kanunu md.164: Avukatlık ücretinin kararlaştırılmamış olduğu veya taraflar arasında yazılı ücret sözleşmesinin bulunmadığı yahut ücret sözleşmesinin belirgin olmadığı veya tartışmalı olduğu veya ücret sözleşmesinin ücrete ilişkin hükmünün geçersiz sayıldığı hallerde; değeri para ile ölçülebilen dava ve işlerde asgari ücret tarifelerinin altında olmamak koşuluyla ücret itirazlarını incelemeye yetkili merci tarafından davanın kazanılan bölümü için avukatın emeğine göre ilâmın kesinleştiği tarihteki müddeabihin değerinin yüzde onu ile yüzde yirmisi arasındaki bir miktar avukatlık ücreti olarak belirlenir. (Değişik 4. cümle 5043 - 13.1.2004 m.5 - Yürürlük m.8) Değeri para ile ölçülemeyen dava ve işlerde ise avukatlık asgari ücret tarifesi uygulanır.
Old 01-10-2013, 17:58   #3
fountain

Meslektaşım ile aynı tavsiyeyi vereceğim. Benzer bir olay benim de başıma geldi. Müvekkil ile sözleşmemi yaptım hatta haksız azil halinde ceza-i şart dahi koyduk. Dava masrafı beklerken azledildim. Daha da vahimi bir meslektaşımın(?) cezai şartı bilmesine rağmen "masraflarını ben karşılarım" diyerek azil için müvekkilimi cesaretlendirmesi oldu. Sizin bir de dava üzerine emekleriniz söz konusu. Vekalet ücreti için atıl kaldıkça müvekkiller de emeğimizi hiçe sayarak çok yanlış kararlar alabiliyorlar. Zor ve olmaması gereken bir durum. Şimdiden sabır diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi