Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal paylaşımı davası sürüyor, geriye dönük kira talep edebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2011, 14:34   #1
Konuk

Varsayılan Mal paylaşımı davası sürüyor, geriye dönük kira talep edebilir miyim?

2006 Mart ayında boşanma davası açtım. O dönemde eşimle birlikte oturdugumuz kooperatif evini kalan borcundan dolayı henüz ustumuze alamamıştık. Fakat benim boşanma davası açmamla birlikte eşim evin kalan borcunu ödeyip kendi üzerine aldı ve 1 hafta sonra da başkasına satmış gibi gösterdi. Satmış gösterdigi evin yeni sahibi de tabi eşimin planlarıyla beni evden attı. Geçen sene de bu hileli satışı ispat ettik ve satış iptal oldu. Şu anda mal paylaşımı davası suruyor. Bu arada eski eşim 2006 Agustostan beri o evden kira alıyor. geriye donuk olarak bu kiradan payımı alabilir miyim? Şimdiden teşekkur ederim
Old 10-04-2011, 23:15   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açılmakla (daha sonra boşanmanın kabulü ile),dava açıldığı tarihten itibaren mal rejimi sona erer.

2006 Mart sonrası eşiniz adına kayıtlı olan taşınmazın mülkiyeti dava yolu ile tapu iptal ve eşiniz adına tesçil edilmiş ise taşınmazın maliki halen eşinizdir.

Evlilik süresince ve boşanma davası açılıncaya kadar sürede kazanılmış para ile yapılan ödemelerin yarısını katılım alacağı olarak talep edebilirsiniz.

Fakat boşanma davası açılma tarihinden itibaren eşinizin elde ettiği kira gelirinden ve diğer gelirlerinden talepte bulunamayacağınızı düşünüyorum.

Taşınmazın eşiniz adına yeniden tesçili,nafaka,tazminat ve tasfiye alacağınızın tahsilini güvencelebilecektir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 11-04-2011, 17:28   #3
Konuk

çok teşekkurler verdiginiz yanıt için. Peki şunu anlamama yardımcı olun lutfen. Benim yaklaşık %60ına sahip oldugum bir evden 2006 Agustos ayından beri aylık, yaklaşık, 2000TL kira alıyor. Yani bu maldan nasıl alacak hakkım varsa (ki bunun davası suruyor zaten) kira gelirinden de alacaklı olmam gerekmez mi? Hukugun olaya mal degil de para alacagı gozuyle baktıgının farkındayım ama benim %60lık payım olmasa o şahıs öyle bir ev satın alamazdı ve böyle bir geliri de olamazdı.
Old 12-04-2011, 09:30   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evlilik içinde edinilen evle ilgili talebiniz konusunda karar vermeniz gerekmektedir.

Eğer bu evle ilgili mülkiyet iddianız varsa,bu durumda davanız tapu iptal ve tesçil davası açılmalıdır.Davanın kabulü halinde hisseniz oranında kira gelirinden pay istemeniz mümkündür.

Fakat mal rejimi tasfiyesi alacağı olarak davanızı sürdürüyorsanız talebiniz elbette sadece alacak hakkı niteliğindedir ve boşanma davası açıldıktan sonraki dönem için kira geliri talep edemezsiniz.

Her iki talebi bir arada yürütemessiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi