Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davası/ avukat talebi/ kredi ile alınan araba

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-01-2011, 20:51   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davası/ avukat talebi/ kredi ile alınan araba

Merhaba, eşimle 2007 yılında evlendik 2 yaşında bir oğlumuz var. Kültürel farklılıklar ve kafamız uyuşmadığından dolayı ayrılma kararı verdik. Ben ailemin yanındayım 1 aydır.Boşanma işlemlerini henüz başlatmadı. O yüzden ben bir an önce beşlatmak istiyorum. Avukatlık ücreti olarak 2-3 bin tl fiyat istediler fakat ben bunu verecek durumda değilim.Henüz bir işte bulamadım. Eşim çocuğun velayetini bana verecek..Evlendikten sonra araba aldık ondan hakkımı isteyeceğim.Altınımız yok.Araba için kredi çekmiştik, maaşı 1100 tl , 650-700 tl kredi için kesiliyor. Bana ne kadar nafaka bağlanabilir? Ben çocuğum ve benim için 500 tl civarı olsa ikimize yeter diye düşünmüştüm bu rakalmlarda alabilirmiyim ? ayrıca arabadan hak istediğimde nasıl olcak henüz kredi bitmedi ? Ben barodan avukat talebinde bulunmak istiyorum.Bunun için nereye ve nasıl başvurmalıyım ? Olmazsa kendim dilekçe yazmayı düşünüyorum. Ne yapmam gerekir ? dava çok uzun sürer mi ? Şimdiden teşekkürler....
Old 23-01-2011, 13:56   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Kendi başınıza dilekçe vermek sureti ile dava açmanızı kesinlikle önermiyoruz.

Talepleriniz profesyonellik gerektiren boşanma konularıdır.

Bu sebeple; bulunduğunuz yerin il barosundan maddi durumunuzun elverişsiz olduğunu kanıtlayarak tarafınıza ücretsiz avukat atanmasını isteyebilirsiniz. Barodan avukat tayini istemeniz bazı şartlara tabidir.Aşağıda her baroda hemen hemen aynı olan bu şartları görebilirsiniz;

*Avukatlık ücretlerini ve diğer yargılama giderlerini karşılama olanağının bulunmadığını belgeleyen muhtarlıklardan alınma fakirlik kağıdı,
*Nüfus cüzdanı fotokopisi,
*İkametgahının bağlı olduğu tapu sicil müdürlüğünden alınacak olan gayri menkulün olup olmadığına ilişkin belge,
*Emekli sandığı, bağkur ve ssk’dan alınacak sosyal güvencesinin olup olmadığına ilişkin belge,
*Başvurunun haklı olduğunu kanıtlamaya yardım edecek diğer belgelerle birlikte,

Boşanma davanız içinde, çocuğunuzun velayetini onun ve kendiniz için nafaka ve bu nafakaların boşanmadan sonra da devam etmesini isteyebilirsiniz.

Yine ayrıca Maddi ve Manevi Tazminat talepleriniz olabilir.

Bunlardan ayrı olarak, evlilik birliği içinde alınan araba üzerinde tasfiye ayı alcağınız vardır. Ancak bu alacak davasının ayrı bir harç ödenerek açılması gerekir. Ve bu davaya boşanmanını kesinleşmesinden sonra bakılabilecektir.

Somut olayınızda arabanın kredisi devam ettiğinden sizin alacağnıız "boşanma davası tarihine kadar" ödenen miktarın yarısı kadardır. Bu davada hakkınız alacak hakkıdır, verilebilecek para alacağını da İCRA takibi yolu ile tahsil edeceksiniz.

Nafaka miktarınızı önceden tahmin etmek mümkün olmayacaktır. Ancak eşinizin maaşının düşük olması ve bunun büyük bir kısmının krediye gitmesi ve kalan miktar üzerinden kendinin geçinmesi ve sizi ihtiyaçlarınıza ise katkıda bulunması biraz güç görünüyor. Yani nafakaya hükmedilecektir ancak bu nafaka miktarının sizin ihtiyaçlarınızı karşılayan "gerçekçi" bir rakam olmama ihtimali yüksektir.

Nafaka ödememek SUÇTUR. Hükmedilen nafaka için yapılan icra takibine rağmen nafaka ödemeyen eşin ceza alması için icra ceza mahkemesine müracaat edilir.

Hak kaybına uğramamak için avukat desteğini DOĞURADAN almaktan kaçınmayınız.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi