Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

içtima

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-06-2006, 08:27   #1
A_Ü_H_F

Varsayılan içtima

hakim,savcı ve avukat abi ve ablalarım.ben daha 3.sınıf öğrencisiyim.seneye son senem.ancak Ceza Hukuku genel hükümler bölümünde suçların içtimaı,zincirleme suç,fikri içtima konularında çok eksiğim var.nedeni ise hocamızın tavsiye ettiği ve çok yetersiz olan Nevzat Toroslu'nun kitabı.bu önemli konuyu çok kısa tutmuş!ben bu konuları hangi kaynaktan çalışmalıyım?yardımlarınızı ACİL olaraktan bekliyorum.şimdiden teşekkürler
Old 20-06-2006, 15:31   #2
Vedi Yücetaş

arkadaşım bence o kitap yeterli bende doğu akdeniz üniversitesinde okuyorum ve hocamız sizin üniversiteden geliyor Doç.Dr.Türkan Sancar. Türkan hoca da bize Nevzat Toroslu'nun kitabını önerdi derstede çok iyi anlayınca kitap yeterli geliyor bence.. Ama başka bir kitabın da önerilmesi yinede çok iyi başka kaynaklara da bakmak lazım...
Old 20-06-2006, 17:05   #3
A_Ü_H_F

Bence yanılıyorsunuz.neden derseniz Nevzat Toroslunun kitabı bu konuyu çok kısa tutmuş ve Türkan hoca A şubesinin dersine giriyor.bize yani B şubesinin derslerine muharrem özen giriyor.ve sınavlarında herkesi döküyor.ceza genel sınavında alttan alanların 136sı bütünleme sınavına kaldı ve sadece 12si geçti.yani bu konular çok önemli ve Nevzat hocanın kitabında yer alan ve 5237 sayılı kanunda yer alan ilgili maddeleri tekrarlamaktan ibaret olan Ceza hukuku genel hükümler kitabı çok yetersiz geliyor.bu yüzdende farklı kaynak arayışındayım.konuyla ilgili bir tez de olabilir okumak ve anlamak için.derste dinleme konusunda ise zaten muharrem hoca kitaptakileri tekrarlamaktanm başka bir şey yapmadı.türkan hocamız dersimize girseydi durum çok farklı olurdu bence.
Old 20-06-2006, 17:19   #4
mehmetdemirlek301

Ceza genel hükümlerini eski yasa zamanında yazılmış olsa da Sulhi Dönmezer'den mutlaka okuyun.Bir de yeni TCK'ya göre bir kitabı okumanız yeterli.
Old 20-06-2006, 18:21   #5
Vedi Yücetaş

Alıntı:
Yazan A_Ü_H_F
Türkan hocamız dersimize girseydi durum çok farklı olurdu bence.

Bu konuda kaltılıorum sana çünkü türkan hoca çok iyi anlatıyor ve nevzat toroslunun kitabı o yüzden yeterli oluor bende sizin türkan hocadan ders aldığınızı sanmıştım
Old 20-06-2006, 19:09   #6
kağanulaş

Arkadaşlar İzzet Özgenç'in "gazi şerhli" ceza kanunu kitabına bi bakın derim. İzzet Özgenç Yeni TCK'yı hazırlayan komisyonda görevli idi. Kitap biraz kalın, yok ben bunu okuyamam derseniz yeni Kanunun genel gerekçesini ve bahsettiğiniz konulara ilişkin madde gerekçelerini bi okuyun. TBMM'nin internet sayfasından bulabilirsiniz.

Özellikle AÜHF öğrencisi arkadaşa kolaylıklar diliyorum, ben de okuldayken hocalarımızın bıraktığı öğrencileri herbirini aldığı nobel ödülü gibi gördüğünü düşünmeye başlamıştım Kıbrıslı arkadaşın işi daha kolay gibi, eğer değişmediyse hocalar Kıbrıs'ta Ankara'da olduklarından çok daha toleranslı oluyor. Biz Metin Günday'ın Kıbrıs'ta sorduğu sorularla bize sorduğu soruları karşılaştırınca "Allah'ım neydi günahım" şarkısını söylerdik
Old 25-06-2006, 15:12   #7
genç osman

Toruslu, öğrenci için temel vermesi açısından kafidir . Ama, biraz daha akademik olsun ve eksiğim kalmasın, kakuistik takılayım diyorsanız. Dönmezer-Erman makuldür...
Old 28-06-2006, 22:45   #8
Ferhat PİŞKİN

Sn. Toroslu hocamdır, keza kitabının yetersiz olduğu kişisel bir sorundur, ancak ben de aynı dertten muzdarip bir kişi olarak saygıdeğer hocama sordum bana Sn.Prof. Nur Centel, Doç. Hamide Zafer ve Yrd.Doç.Özlem Çakmut'un yazmış oldukları kitabı tavsiye ettiler, aldım ve çok hoşuma gitti,geniş kapsamlı ve çeşitli örnekler vererek anlatmış, almanızda fayda var ancak Toroslu'nun kitabı ile arasında bir takım farlılıklar var dikkat ederseniz daha iyi olur. saygılarımla
Old 30-06-2006, 17:37   #9
Ayşen GÜLER

Mesaj başarılar

başkent üniversitesi hukuk fakltesi sitesinde zeki hafızoğullarının ders notları var.konuları oradan da okumanız hocamızın eleştirdiği noktaları anlamanıza ve sorulursa puan almanıza yetecektir sanırım.ancak 5237 sayılı yasada hareket- sonuç ayrımında gösterilen ilgisizlik nedeniyle konuyu anlamanız için önce bir görüşü benimsemenizi tavsiye ederim ayrıca çaba harcarsak Muharrem Hocanın daha ufuk açıcı olduğunu düşünüyorum
Old 30-06-2006, 19:55   #10
MeLoDyY

Varsayılan !!emin artuk

prof.dr.emin artuk un ceza genel ve ceza özle hükümler kitabını kesinlikle tavisye ederim yenilenmiş baskıları da mevcut.
geniş ve örnekli açıklamalrı var.ayrıca set halinde bir kaynak prtaik kitabı çok işine yaraycaktır..
Old 04-07-2006, 17:35   #11
zazaenden

genel kitabı olarak benımde saygıdeger hocam olan prof.dr.Nur Centel 'in kitabını tavsıye ederim..içinde bir çok teori mevcut.ayrıca özel hükümler olarakta yine kendi hocam olan ve yeni kanunu hazırlamış bulunan Ahmet Gökçen-Caner Yenidünya'nın Ceza Özel hükümler kitabını tavsıye ederım.Cunku dedıgım gibi yeni kanunu hazırlayanlar kendılerı oldukları ıcın kıtaplarında gerekcelere de yer vermıs durumdalar...
Old 07-07-2006, 13:40   #12
Meltem Ceyhan

Tavsiyem, hocam olan Prof. Dr. Timur DEMIRBAS'in Seckin Yayincilik'tan cikan kitabidir. "Ceza Hukuku Genel Hukumler (Yeni TCK'ya Gore Gozden Gecirilmis)."
Eski TCK-Yeni TCK karsilastirmali anlatimi, teorileri aciklamasi ve ornekleri sayesinde tatmin olabileceginizi umuyorum.
Old 07-07-2006, 18:35   #13
kerim

benimde tavsiyem serhli bir kitap okuman İzzet ÖZGENÇ in kitabı biraz kalın olsa da çok iyi bir kitap kısa özet seklinde istersen HAKAN HAKERİ hem bu iki hocamız da komisyonda yer alan önemli kişiler sana kolay gelsin şimdiden...
Old 17-07-2006, 15:44   #14
lawyerpiskin

Benim tavsiyem de sevgili Ferhat Pişkin'in ki ile aynı lakin Sn.Toroslu'nun yazmış olsuğu kitap gayet yeterli bir kitap yeterki kafanızda örneklendirebilirseniz.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05894089 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.