Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli yardım hizmetinden yararlanırken bir başka avukata vekalet vermek

Yanıt
Old 08-07-2010, 08:30   #1
Av. Engin EKİCİ

Varsayılan Adli yardım hizmetinden yararlanırken bir başka avukata vekalet vermek

Sayın Meslektaşlarım;

Şahıs, boşanma davası için adli yardım hizmetinden yararlanmış ve görevlendirilen meslektaşımız görevini yerine getirerek dosyayı karar aşamasına getirmiştir. Karara göre davalı eş aleyhine tazminata ve nafakaya hükmedilmiş olmasına rağmen şahıs, mahkemece takdir edilen miktarın yeterli olmadığı düşüncesiyle -davalının mal varlığının çok fazla olması nedeniyle- hükmü temyiz etmek istemektedir.

Talep ettikleri miktardan çok daha düşük tazminata hükmedilmesinden de meslektaşımızı sorumlu tutmaktadır. Kanaatimce meslektaşımız görevini yerine getirmiş görünüyor. Kararı tebellüğ etme noktasında sıkıntı var, meslektaşımıza güvenmiyor, zira aradığında "neden beğenmiyorsun, gayet iyi bir miktara hükmedildi, madem temyiz edilmesinde ısrarlısın, sen tebellüğ et, ben şimdi tatildeyim, dönünce temyiz ederim" demiş. Bundan dolayı da temyiz süresinin kaçırılacağı endişesini taşıyor.

Adli yardım hizmeti devam ederken, adli yardım hizmetinden yararlanan şahsın bir başka avukata vekalet vermek suretiyle hükmün temyiz edilmesi mümkün müdür? Adli yardımdan yararlanan şahsın Baroya dilekçe marifetiyle başvurması gerektiğini düşünüyorum ama gerekçesi ne olacak? Vekil-müvekkil ilişkisi içerisine girmeksizin şahıs adına da temyiz dilekçesi hazırlanabilir. Vekilin azli seçeneği düşünülebilir mi? Görüşlerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Saygılarımla..
Old 08-07-2010, 09:20   #2
av.emrullah akbaş

Merhabalar Sayın Meslektaşım
Adli yardım hizmeti devam ederken, adli yardım hizmetinden yararlanan şahsın bir başka avukata vekalet vermek suretiyle hükmün temyiz edilmesi mümkün müdür?
Kanaatimce mümkün değildir.Şöyle ki;Kişinin Adli Yardım hizmetinden yararlanmasının nedeni Avukat tutacak durumda olmamasıdır.Şayet Adli yardım hizmeti devam ederken,kişi ayrıca bir başka Avukata vekâlet verirse kanaatimce bu durumda Adli Yardıma başvurduğu esnada gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu gerekçesiyle sıkıntı yaşayabilir.Dolayısıyla bence en mantıklı çözüm yolu ya kararın temyizi için Adli yardımdan görevlendirilen meslektaşımızın beklenmesi veyahut da asil olarak kararı temyiz etmesidir diye düşünüyorum.
İyi çalışmalar,kolay gelsin
Old 08-07-2010, 11:37   #3
av.aysil

Adli yardımdan faydalanan bir kimsenin vekalet sunarak başka bir avukata başvurmak istemesi bencede dolandırıcılıktır.Adli yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin kesinlikle maddi durumlarının avukat tutmaya elverişli olmaması esastır. Ayrıca yeni bir avukat ile anlaşılması durumunda vekalet üstüne vekalet sunmak olacaktır ki bu da yeni meslektaşımız bakımından da sıkıntı yaratır.Bu nedenle kanımca kişinin istenirse anlaşılan bir ücret karşılığında yeni bir vekalet sunmadan temyiz dilekçesini asil adına yazdırması uygun olur.(kendisi temyiz dilekçesi yazamayacak ise)

Ayrıca adli yardımla görevli meslektaşımız görevini yapmış,ve dönünce temyiz etmeyide kabul etmiştir.Bu durumda geçerli bir azil durumu da sözkonusu değildir.
Old 08-07-2010, 12:36   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.aysil
Adli yardımdan faydalanan bir kimsenin vekalet sunarak başka bir avukata başvurmak istemesi bencede dolandırıcılıktır..

Kızgınlıkla ilk aklımıza gelen suç tipini yazmamalıyız. Yazarsak da, benim gibi meraklılar için yasal dayanak göstermeliyiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi