Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çocukla şahsi ilişki tesisi

Yanıt
Old 13-07-2009, 17:19   #1
Av.S.S

Varsayılan çocukla şahsi ilişki tesisi

Sn Meslektaşlarım,daha önce hiç karşılaşmadığım bir hususda yardımlarınıza ihtiyacım var.Baba ile anne boşanıyor.velayet anneye bıraklıyor.O tarihten bu yana da anne çocuğu babaya göstermiyor.Şimdi çocukla şahsi ilişki tesisi kurabilmemiz için ne yapmalıyız?Müvekkilim velayeti istemiyor tek istediği mahkeme ilamındaki günlerde çocuğunu görmek.Bunun için ilamlı icra takibi açacağız sanırım .Bunun dışında izlememiz gereken yol varmıdır?Herkese iyi günler dilerim.
Old 13-07-2009, 21:58   #2
av.araf

Değerli meslektaşım bu konuda sitede daha önce açılmış bir konu var dilerseniz bir göz atın.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9759
Old 14-07-2009, 09:20   #3
JACELYN

Sayın meslektaşım Anayasa Mahkemesi yakın zamanlarda verdiği bir kararla İcra Kanununun çocuk teslimine dair hükümlerini Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Çocuğun adeta bir mal gibi icra memuru eliyle teslimini ( bence de haklı olarak ) Anayasaya aykırı buldu. Kararın esas ve karar numarasını şu an hatırlayamıyorum ancak yaklaşık iki hafta önce okudum. Kararı bulursam paylaşırım.Ancak o boşluk nasıl dolacak bilmiyorum.
Old 20-07-2009, 09:16   #4
Av.S.S

Değerli meslektaşlarım cevaplarınıza teşekkür ederim.Sitedeki ilgili konu başlıklarını inceledim,fakat benim merak ettiğim,anne çocuğu belirlenen günlerde göstermiyor ve icra kanalı ile çocukla görüştüreceğiz;ama her defasında böyle mi yapacağız?sonuçta müvekkil bir defa çocuğumu göreyim demiyor ki!Maddi açıdan da bir yıkım olur sonuçta ?Bu nedenle annenin belirlenmiş günlerde çocuğu göstermesi için kesin bir çözüm var mı? Herkese bol kazançlar diliyorum
Old 20-07-2009, 22:15   #5
av.cevat

Sayın Av.S.S
Elinizdeki kararı icraya koyduğunuzda anne çocuğu teslim etmezse İİK 341. madde üzerinden dava açın.Mahkeme kararına aykırı hareket etmekten savcılığa suç duyurusunda bulunun ve davanızı takip edin.Çok zorlu,örseleyici ve pahalı bir yöntem olsada en azından caydırıcı özellik taşıdığından karşı taraf tutumundan vazgeçebilir.
Old 02-05-2012, 14:50   #6
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan JACELYN
Sayın meslektaşım Anayasa Mahkemesi yakın zamanlarda verdiği bir kararla İcra Kanununun çocuk teslimine dair hükümlerini Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Çocuğun adeta bir mal gibi icra memuru eliyle teslimini ( bence de haklı olarak ) Anayasaya aykırı buldu. Kararın esas ve karar numarasını şu an hatırlayamıyorum ancak yaklaşık iki hafta önce okudum. Kararı bulursam paylaşırım.Ancak o boşluk nasıl dolacak bilmiyorum.
bu konuda bir gelişme yaşanmmadı mı peki.Hala çocuklar icra yoluyla teslim alınıyor.Bir de eğer çocuk o anda evde yoksa ne yapabiliriz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi