Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kira Artış Veya Tahliye İsteği Bildirimi

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 20:08   #1
alpak

Varsayılan Kira Artış Veya Tahliye İsteği Bildirimi

01.11.1998 tarihinde kira kontratosu yaparak oturmakta olduğum daireyi kiralamıştım. Yapmış olduğumuz kira sözleşmesinin hususi şartlar bölümünde ''Kiracı yeni kira döneminde yine aynı yerde oturmaya devam edecek olursa bu niyetini kira döneminin bitiminden 40. gün önce yazılı olarak noterden mal sahibine bildirmek ve o zamanın rayicine göre yeniden kontrat byapmak zorundadır. Kiracının bu niyetini bildirmemesi kiralananı tahliye edeceği anlamına gelirki hiç itirazsız olarak şimdiden kabul ve taahhüt eder'' şeklinde bir madde bulunmaktadır. Birinci yıl sonunda bildirim yapmadan kira artış zamanı geldiğinde kontrat yenilemeden % 70 artış yaparak oturmaya devam ettim. İkinci yıl sonunda ise yine bildirim yapmadım artış zamanı kira artış oranları ile ilgili Kanun gereği % 25 yaptım. Kontratımız yine yenilenmedi. Bu seneye geldiğimizde tahliye edip etmeyeceğim konusunda yine bir bildirimde bulunmadım. Zaten şu an bu süre geçmiş durumda. Sorularıma gelince;
1. Kira bitim tarihlerinde ilk yapmış olduğumuz kira sözleşmesine sözkonusu bu kira kontratı ....... tarihine kadar uzatılmıştır şeklinde bir ibare yazmamız sebebiyle mevcut ilk kira sözleşmesinin geçerliliği devam etmektemidir?
2. Yukarıda bahsettiğim 40. gün önceden bildirim şartını geçmiş yıllarda uygulamamasına rağmen bu dönemde kiralayan bu şartı öne sürerek tahliyemi isteyebilirmi?
3. Anayasa Mahkemesinin aldığı son karar gereği kira artış oranında karşılıklı anlaşmak zorunda bırakıldık. Fakat emsal oranında bir artış yapsamda kabul edeceğini zannetmiyorum. Benim önerdiğim rakamı kabul etmez ve kira bedelini almazsa ne yapmam gerekir?
4. Kiracı olarak yeni kira bedeli konusunda anlaşamadığımız zaman kira tesbit davası açabilirmiyim. Dava açma süresi ne kadardır ? Sözkonusu dava için Avukat tutma zorunluluğu varmıdır? Dava masrafları tahmini ne kadar tutar ve kiracımı kiralayan mı öder?
Şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım

04-10-2001 13:04:05
Old 27-02-2002, 20:09   #2
Konuk

Sayın Alpak,
İlk iki sorunuzun yanıtının verilebilmesi için sözleşmenizin
incelenmesinde yarar var. Üçüncü ve dördüncü sorularınızın
yanıtları aşağıdadır:

1- Önerdiğiniz kira bedeli kabul edilmezse, yapabileceğiniz bir şey yok. Dilerseniz eski kira bedeli üzerinden, zam yapmadan, kira bedelinizi ödeyebilirsiniz. İsterseniz, dilediğiniz kadar zam yaparak yeni kira bedelini ödersiniz.

Evsahibiniz kira bedelini almak istemezse, mahkemeye başvurarak, tevdi mahalli (ödeme yeri) kararı almanız
gerekir. Bu kararda yargıç size kira bedelinizi yatıracağınız bir banka hesap numarası verecektir. Kiranızı
bu banka hesap numarasına yatırmalısınız. Yatırmazsanız
kira borcunuzdan kurtulmamış olursunuz.Ve kira ödenmediğinden
tahliye davasına muhatap olursunuz.

2- Tesbit davası açmanız gerekmez. Tesbit davasını eğer isterse evsahibiniz açmalıdır.

Saygılarımla

04-10-2001 19:06:07
Old 08-08-2006, 11:42   #3
Av. Necip

ikinci sorunuzun cevabı: Bu aynı zamanda bir tahliye taahhütnamesidir. Tahliye taahhütnameleri kira kontratından sonraki bir tarihte imzalanmış olmaları gerekmektedir. Her dönemde kira kontratı uzadığından aynı tarihte tahliye taahhütnamesi vermiş sayılırsınız ki bunlar geçersiz tahliye taahhütnameleridir. Tahliye taahhütnameleri kira kontratından önce veya aynı tarihte imzalanmış ise Yargıtayın yerleşik içtihatlarında da isabetle belirttiği gibi GEÇERSİZDİRLER.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi