Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

banka dekontunun delil olup olamayacağı, sebepsiz zenginleşme

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-09-2006, 15:46   #1
tarnation

Soru banka dekontunun delil olup olamayacağı, sebepsiz zenginleşme

merhaba,
ben bir büroda yaz stajı yapıyorum ve büro içinde dönen, kafamızı karıştıran bir dosya var.
x isimli fransız vatandaş türkiyede y isimli şirkte 2004 yılında bir tekne yaptırıyor. bir süre sonra bu teknede bazı problemler çıkıyor ki bunlar ayıplı malzeme kullanılması ve malzemenin yanlış kullanımından doğuyor.
x, teknenin ücretinin yarısına ulaşan bir rakam kadar zarar ettiğini iddia ediyor.
ancak;
-elimizde bir sözleşme yok
-tekne fransa'da olduğu için hasar tesbiti imkansız gibi görünüyor
-elimizde yapılan ödemelerle ilgili banka dekontlarından başka birşey yok
bu durumda x tarafı davayı nasıl açmalı?
delil olarak sadece banko dekontları kullanılabilir mi?
davayı sebepsiz zenginleşmeye dayandırmamız mümkün olabilir mi acaba?
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 09-09-2006, 01:05   #2
Av. Can DOĞANEL

Elinizdeki banka dekontlarına istinaden bu davadan sonuç alamazsınız. Ayıbın ve sebep olduğu zararın tespiti zorunludur. Uluslararası sözleşmeler gereğince Türkiye ve Fransanın taraf olduğu bir sözleşme var ise Fransa mahkemesinden istinabe yolu ile keşif talep edilebilecektir. Ancak çok masraflı ve uzun bir süreç olabilir. Öte yandan direk Fransız mahkemesince yapılacak delil tespitine istinaden burada dava açılabilir mi? Ben bilmiyorum bilen varsa söylesin? MÖHUK'da açıklık yok. Milletlerarası adli yardımlaşmaya ilişkin sözleşme diye bir şey vardı galiba onu ve ona benzer uluslararası sözleşmeleri incelemenizi öneririm. Bunların tamamına Yargıtay'ın sitesinden ulaşılabiliyor.
Old 09-09-2006, 02:35   #3
Av.Selim Balku

Emin olmamkla beraber uluslararası tahkim divanına başvurulabilir diye düşünüyorum, burada bilirkişi görüşü alınıp hakem mahkemesi kararlarını Türkiye de tenfizini sağlayabilirseniz sorunuz çözülür gibi geliyor ancak başvuru şartları nasıldı, hangi usule tabi tam olarak hatırlamadığım için emin değilim dedim. Konuya bakmanızda fayda var...
Old 09-09-2006, 11:21   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Teknenin bulunduğu ülkede mahkeme eliyle ayıp tespitini yaptırmanız gerekir. Ayıbın hileli ayıp-gizli ayıp teşkil etmesi süreler bakımından önem arzeder. Bu arada BK.201 vd. hükümler /TK.25/ doğrultusunda ayıp ihbar sürelerini incelemenizi öneririm.

Alım satım ilişkisini ispatlamanız teknenin menşe şehadetnamesi ve gümrük kayıtları,fatura ve banka dekontu ile mümkün olabilir.

Eğer satıcı bir şirket ise, şirket ticari defter kayıtları da ispat bakımından önemlidir.

Avrupada mhkeme eliyle yapılan bilirkişi tespitleri ülkemizde mahkemelrde delil olarak kullanılabiliyor.

Selamlar...
Old 09-09-2006, 12:39   #5
Av.Ender

Banka dekontu havale hükmündedir. Dolayısıyla banka dekontlarıyla bir sonuç alabileceğinizi sanmıyorum

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi