Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Sizce Hukuk Fakültelerinde Okutulan Roma Hukuku Dersi Gerekli Mi?
Gerekli Buluyorum 242 64,53%
Gereksiz Buluyorum 133 35,47%
Oy Verenler: 375. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 189)

Hukuk Fakültelerinde okutulan Roma Hukuku dersi günümüzde ne kadar gerekli?

Yanıt
Old 20-12-2009, 18:43   #301
kafalak

Roma hukukunu hukuk eğitim sisteminden kaldıran zihniyet yarın öbür gün bütün alanlarda avrupa kaynaklı öğretileri kaldırmaya çalışırsa hiç şaşırmam. Roma hukuku ''tüm dünyada'' işlenen ve böyle tartışması olmayan bir ders. Günümüz hukuk sistemini anlayabilmemiz için kesinlikle gerekli. Herhangi bir ders altında işlenmesi kesinlikle yeterli değildir. Roma hukuku hukuğun ne tür ortamlarda ne tür sıkıntı ve şartlar dolayısıyla gelişmesi ve doğal olarak günümüz sisteminin özünü oluşturması itibariyle kesinlik öğrenilmeli.
Old 25-12-2009, 14:28   #302
GECE

Bence Roma Hukuku'nun başlı başına bir ders olması gereksiz... Roma Hukuku'nun, hukuk açısından temel teşkil eden yönü nedeniyle, ana hatları ve hukuk anlayışı yüzeysel olarak anlatılması gerekir ki bunun da ayrı bir ders kapsamında değil de "hukuka giriş", "hukuk felsefesi" gibi dersler içinde anlatılması yeterli olacaktır. 1. sınıfta bu derste onca latince kelime ezberledim şuan hiçbirini de hatırlamıyorum; zira bu detaylı bilgilere hiç ihtiyaç yok...
Old 27-12-2009, 12:17   #303
üye25928

Roma Hukuku bence gerekli, ama İl dönem Umumi hukuk tarihi diye bir ders olmalı, ikinci dönem Roma hukuku işlenmeli bu derste, 2. sınıfta da Türk Hukuk Tarihi olarak ders devam etmeli.
Old 28-12-2009, 08:35   #304
üye18734

Birinci sınıftayken hayranlık duymuştum roma hukukçularına, kurdukları hukuk mantığı muazzam. Özellikle de hukuk mantığının yerleştirilmesi ve geliştirilmesi için bu dersin daha da etkinleştirilmesi gerekiyor.
Roma Hukuku, tarih veya felsefe dersi olarak değil hukuk dersi olarak verilmeli ki benim sınıfımda Atatürk ilke ve inkılapları tarihi dersi Bülent Tanör'ün Kurtuluş ve Kuruluş kitabından verildi. Roma Hukuku; Roma Kişiler Hukuku, Roma Eşya Hukuku ve Roma Borçlar Hukuku olarak verilmeye devam edilmeli hatta da genişletilmeli
Yani alan dışı derslerin hukuk odaklı verilmesi gerekirken Roma Hukukuna alan dışı ders muamelesi yapılmamalıdır.
Günümüz hukuku mevcudiyetini Roma hukukuna borçludur.

Roma Hukukunun öneminin anlaşılması için bir kaç örnek:

Günümüz kanunların yapılışına ilişkin;
Lex publica, Lex Rogata
İus Civile
senatus,promulgatio,rogatio,intercessio(veto yetkisi)

Günümüz kanunlarının varlık,meşruluk dayanağı olarak;
12 levha kanunu
kanun tekniğine ilişkin;
Corpus İuris Civilis; İnstitutiones, Digesta, Codex, Novellae

Günümüz Devlet ve iktidar yapılanmasına ilişkin;
Magistra, Consul, Censor, Praetor(adalet bakanlığına benzetirim)

Günümüzde geçerliği devam eden prensipler ve uygulamalar;
Exceptione(defi); exceptio metus(ikrah defi)
İnterdictum(ihtiyati tedbire benzetirim)
İn integrum restitutio(eski hale iade)
activ legitimation(bir davada davacı olabilme)
actio negatoria(müdahalenin meni)
possessio bonae fidei(iyiniyetli zilyetlik)
causa credendi(borç verme nedeni)
culpa in contrahendo(akit öncesi kusur)
ignorantia juris non excusat(Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz)
non bis in idem(Aynı suçtan iki kez cezalandırılmaz)
obligatio contrahendi(sözleşme yapma zorunluluğu)
coram nobis(tashihi karar)
nullum crimen sine culpa(Kusursuz suç olmaz)
Ve daha binlercesi.

Roma hukuku müfredatını 'hatırlamıyorum' gerekçesiyle gereksiz kabul edersek, aynı gerekçeyle İlköğretim ve lise müfredatını da kaldırmamız gerekecektir.
İlköğretim 6. sınıf müfredatından örnek konular:
Alyans ve isralit cemiyeti, Balıkkesir Kongresi, Alaşehir Kongresi
Hitit, Urartu, Lidya, Frigya uygarlıkları
Şiir türleri, Nazım birimleri, Metin türleri
Hücre, temel kuvvetler, Pascal yasası, Sentrozom, Koful, Sitoplazma, Mitokondri

Ben bu konuları hatırlamıyorum ama gereksizliğini de düşünmüyorum.

Mersin milletvekili İsa Gök tarafından yazılmış soru önergesi için;
http://www2.tbmm.gov.tr/d23/7/7-10601s.pdf
Old 19-05-2010, 01:25   #305
Av.1911

Sayın İzzet Hamle..Değerli meslekteşım.
Çok güzel özetleyerek ifade ettiniz aynen katılıyorum.973 yıllarda Roma Hukuku ve Anayasa derslerini 1. sınıfta 2 yıl verememek hukuka veda etmenin çıkış yoluydu demek önemsizliğine karar verilmiş
Old 12-07-2010, 09:56   #306
KARAKÜLAH

Tek dönem okutulması gerektiğini düşünüyorum.Bu sayede Roma borçlar bölümüne ağırlık verilir, ilk dönem işlenen magistra türleri gibi ezberlenip sınavdan sonra unutulan konuların üzerinde daha az durulur kanaatindeyim.
Old 25-12-2010, 11:56   #307
Degrassi

Roma hukuku, "gizli" ve "gerçek" Hukuka Giriş dersidir. Mutlaka okutulmalı.
Old 25-12-2010, 12:24   #308
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Degrassi
Roma hukuku, "gizli" ve "gerçek" Hukuka Giriş dersidir. Mutlaka okutulmalı.
Gizli ve gerçek hukuk nedir?

Saygılarımla
Old 25-12-2010, 14:26   #309
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Gizli ve gerçek hukuk nedir?

Saygılarımla

Ben de çok merak ettim; neymiş bu gizli ve gerçek hukuk...

(Benim bildiğim Roma'da halk hukuku ve usulü bilmez, mahkeme yapılacak günleri, ayin şeklinde sadece papazlar bilirdi; bu günler halktan gizliydi.)
Old 25-12-2010, 14:39   #310
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Degrassi gizli ve gerçek hukuk değil, gizli ve gerçek hukuka giriş dersidir dediğine göre nitelendirmeyi doğru anlamak gerekir. Bugünkü Avrupa ve Türk özel hukukunun temelleri Roma hukukuna dayanmaktadır. Roma hukukunu iyi öğrenen hukuk öğrencileri medeni hukuk derslerini daha iyi kavramaktadır. Bu açıdan da Roma hukuku aslında Türk özel hukukuna açılan gerçek bir penceredir. Bir şeyi iyi öğrenmenin yolu tarihini bilmekten geçer, özel hukukun tarihi de Roma hukukudur.
Old 25-12-2010, 14:49   #311
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Sayın Degrassi gizli ve gerçek hukuk değil, gizli ve gerçek hukuka giriş dersidir dediğine göre nitelendirmeyi doğru anlamak gerekir. Bugünkü Avrupa ve Türk özel hukukunun temelleri Roma hukukuna dayanmaktadır. Roma hukukunu iyi öğrenen hukuk öğrencileri medeni hukuk derslerini daha iyi kavramaktadır. Bu açıdan da Roma hukuku aslında Türk özel hukukuna açılan gerçek bir penceredir. Bir şeyi iyi öğrenmenin yolu tarihini bilmekten geçer, özel hukukun tarihi de Roma hukukudur.

Değerli meslektaşım, kurulan cümle savunulan görüşü ortaya koyacak durumda değil ki, doğru anlayacaksınız. Yazdıklarınız sizin yorumsamanız, tıpkı benimki gibi. Sn. Degrassi'nin cümlesinde anlam bulanıklığı ve ifade başarızlığı mevcuttur. Öte yandan Roma Hukuku ile ilgili söylediklerinize katılıyorum.
Old 25-12-2010, 16:08   #312
oguzhand0

Ben Roma Hukuku hakkında söylediklerinize katılmamakla birlikte; bu konun en başında söylediğimi yineliyorum.
Roma Hukuku gereksiz bir derstir, fuzulidir. Bunun yerine matematik yahut analitik geometri dersleri konulsa dahi çok daha yararlı olur.

Dersin bana anlatılışından da olabilir bu söylediklerim, bilemiyorum ancak ben Roma Hukuku' nun masal kısmı hariç olmak üzere gerçekten HUKUKA ilişkin kısmı zaten 2, 3. ve kısmen de 4. sınıfta tekrar gördüm.

Bu konuda Roma Hukuku dersinin gerekliliğine ilişkin önceki yazdıklarım. Aradan yıllar geçmiş, hala imzamı atarım

Alıntı:
Sayın murdican; fakültenizin, fakültemin yada ülkemizdeki hukuk fakültelerinin pratik bağlamda Hakim, Savcı, Avukat veya Noter bazen kaymakam, müfettiş vb. Fakültesinden ne farkı var. Hukuku hukuk nosyonu edinmek yahut hukukçu olmak için okuyan insan tanımıyorum. Ha varsa da kesinlikle istisnadır. O yüzden Yukarıdaki bir çok mesajımda belirttiğim gibi Roma Hukuku dersini gereksiz buluyorum.Tabiki tek sebep bu değil. Önce de belirttiğim gibi gereksizlik açısından onlarca mantıklı izahi ve geçerli sebep mevcuttur

Alıntı:
Sayın judge; sakıncası yoksa nerede gerekli olduğunu söyleyebilir misiniz?

Alıntı:
"nemo plus iuris ad allium transfere potest quam ipso habet" kimse hakkından fazlasını devredemez. bunu öğrenmek bile bi zevk, unutmamak da ayrı bir zevk...

Evet kesinlikle katılıyorum size. Mükemmel bir zevk idi. Ancak ya gereklilik (:

Alıntı:
Peki, tamam olmayana ergi yöntemi ile sonuca ulaşmayı deneyelim.

Bu sitedeki hiç kimsenin o 2 yada 4 saat Roma Hukuku dersi görmediğini var sayalım. Pozitif hukukumuzun işleyişinde sizce bir fark olacak mıydı?

Bakız hukuk nosyonundan önce realizmi ve gerekliliği tartışmaya açmak istiyorum. Aramızdaki avukat büyüklerimizden hangisinin işine okulda saatlerce kafa patlattığı Türk Hukuk Tarihi işe yaramıştır? Yada hangisi bir kölenin nasıl azat edileceğini pozitif hukuku uygularken kullanmıştır?

Lütfen biraz gerçekçi olun...

Alıntı:
Sayın Özbek açıklamanız için teşekkür ederim.
Ancak hocalar; THT içinde benzer açıklamalarda bulunuyorular. Ancak ben bundan 4-5 asır önce ölmüş birinin mirasını taksim etmekte gözle görülebilir bir yarar görmüyorum..

SAYGILARIMLA

Alıntı:
Bence geçmişteki hukuku bilmemize hiç bir gerek yok. Her Türk Hukuk Tarihi kitabınınönsözündeki açıklamalar gibi girmişsiniz olaya ancak bence hiçbir gerekliliği yok.

Biz gereklilikten bahsediyoruz, subjektif hoşa gitme duygusundan değil; Roma borçlar hukukndaki birçok donenin bugünde kullanılması çok iyi bir tespit ancak; o doneler borçlar hukukundada karşımıza çıkıyor.
İşte bu yüzden roma hukukunun gerekliliğine inanmıyorum

Alıntı:
vet ben okula hazırlanmıyorum. Sonsuza kadar okulda olmayacağım. Okul sadece bir geçiş evresi yani bana ne yapacağımı söylüyor.Ve bundan binlerce yıl önce işlenen bir hukukun benim geleceğime bırakın geleceğimi; eğitimime bile katkısı olmadığını, gerekmediğini düşünüyorum.

Mesela şimdi sorsanız bir kaç latince dışında bir şey hatırlamam. Ha borçlar yada kişiler hukukunu soruyorsanız da onları zaten gördüm romasına ne gerek var?
Old 25-12-2010, 16:23   #313
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Av. Oğuzhan Dayar,

Ben yazmış olduklarınızdan anlıyorum ki siz genel kültürü ve hukuk kültürü varsıl, tarih bilen, entelektüel hukukçular değil mevzuat hukukçuları yetişsin, yürürlükteki tüm yasal düzenlemeleri yalayıp yutmuş ve bu anlamda felsefi görüşlere aldırmayan, salt pozitivist hukukçular yetişsin istiyorsunuz.
Old 25-12-2010, 18:20   #314
Gemici

Üçbin yılın hesabını veremeyen
Karanlık içinde tecrübesiz kalır
Bu günden yarına yaşar

Göthe, Doğu-Batı Divanı

Almanya’nın Tübingen Üniversitesi Profesörlerinden Prof. Dr. Thomas Finkenauer, Avrupa Hukuk Sistemlerinin Temelleri – Medeni Hukuk’un Tarihsel Gelişimi- konulu dersinin tanıtımını yaparken Roma Hukukunun Değeri’i başlığını atıyor ve bu değeri Göthe’nin mısraları ile anlatmaya çalışıyor ve şunu ekliyor: ‚Geçmişi bilmeyenin bugünü yoktur, gelecekten söz etmeye zaten gerek kalmaz bu durumda‘

Ve devam ediyor:
'Roma hukukçularının pratik öngörüleri, parlak zekaları, düşünce incelikleri, herşeyden önce yerinde değerlendirmeleri günümüze kadar ulaşılmış değildir. 212 yılında ölüm cezasına çarptırılan Papinian en büyük hukukçudur. Roma Hukuku,nun sadece kişisel özgürlüğe ve mülkiyet hakkına değer vermeyen 20.ci yüzyılın iki Alman Diktatörlüğü tarafından aforozlanması bir tesadüf eseri değildir. Çin’de bile Roma Hukuku seçimlik ders olarak hukuk fakültelerinde öğretilmektedir.

Roma Hukuku’nu öğrenmek demek, yürürlükteki hukuku derinliğine anlamak ve bu hukukun prensiplerini ve yapısını keşfetmek demektir.

Sıradan hukuk uygulayıcısı, şimdiye kadar öğrendiklerinin ve bildiklerinin kanun koyucu tarafından bir çırpıda değiştirilmesi tarafından apışıp kalır; Buna karşılık hukukumuzun temel prensiplerini kavramış olan hukukçu, yenilikleri anlamada zorluk çekmez, çünkü yenilikler öğrendiği prensipler üzerine kurulmak zorundadır‘

Saygılarımla
Old 25-12-2010, 18:25   #315
Degrassi

Hukuk Fakültelerinin birinci sınıflarında "Hukuk Başlangıcı" ya da "Hukuka Giriş" adları altında hukukun temel kavramlarını öğreten bir ders okutulmaktadır. Bu dersin önemini inkar etmemekle birlikte, aslında "gerçek" Hukuka Giriş dersinin "Roma Hukuku" olduğunu düşünüyorum. Tekrar edeyim, "gerçek" Hukuka Giriş dersinin "Roma Hukuku" olduğunu düşünüyorum, "gerçek" hukukun Roma Hukuku olduğunu iddia etmiyorum. Özel hukuk kavramlarına hakimiyetin temelleri asıl Roma Hukuku dersinde atılmaktadır, Hukuka Giriş ya da Hukuk Başlangıcı dersinde değil. Özel hukuka hakim olmak ise hukuka hakim olmak demektir, çünkü hukukun özü özel hukuktur, tarihi süreç içinde özel hukuka rengini veren ana karakter ise Roma Hukukudur.

Saygılarımla.
Old 30-12-2015, 13:56   #316
Av.CKaran

Epey eski bir konu olmasına rağmen geçenlerde bir gazete yazarının sözü beni buraya getirdi. Gazete yazarı " Roma Hukuku'ndan bihaber, düşünmeyi yasaklayan Gazali hayranı insanların düzgün yasa yapmasını beklemek, koyunların kendi kendilerini yönetmelerini beklemek, kendi sütlerini ve yünlerini satıp para kazanmalarını ummak gibidir." demişti. Mesajlara bakıyorum, genelde genç meslektaşlar ve öğrenciler Roma Hukuku'nu gereksiz buluyor. Mesleklerinde tecrübe kazananlar ise bu dersin müfredatta olması gerektiğini savunuyor.
Bırakın Avrupa hukukunun temeli olmayı, sırf bin beş yüz yıllık bir imparatorluğun hukuk sistemi olduğu için bile öğrenilmelidir Roma Hukuku. Kaldı ki sadece Avrupa değil evrensel hukuk sisteminin de temelidir. Latince terimleri öğrenmekten ve unutmaktan dert yananlar neden kanunlardaki Osmanlıca terimleri öğrenmekten ve unutmaktan şikayet etmezler? Nasıl ki doktor için anatomi dersi gerekliyse hukukçu için de Roma Hukuku'nu bilmek gereklidir. Sayıları bilmeyen birinin matematik öğrenmeye çalışması gibidir demiş birisi çok haklı olarak. Kanunlar asırlar boyunca değişmiştir ama hukukun temel ilkeleri değişmemiştir. Hukukun temel ilkelerini öğrenmeden hukukçu olamazsınız. Olsanız olsanız kanun okumasını ve yazmasını bilen mahkeme katibi olursunuz.Roma hukuku bugün uygulanmıyor diyenler sanırım bu dersten kalanlar. Corpus Civilis bugün uygulanmıyor ama temel ilkeleri bugün hala uygulanmakta. Daha bu yaz hakimle ve akabinde Yargıtay ile Culpa in Contrahendo ilkesi üzerinde sayfalarca yazıştık ve Yargıtay bu ilkeye göre karar verdi.

Roma Hukuku'nu gereksiz bulanlar bu dersin kendilerine kattığı hukuk nosyonunun farkına bile varamamışlar. Degrassi'nin dediği gibi hukuka başlangıç dersidir ve ilk yıl fakültelerde okutulmaldır. Hukuk yüzyıllar boyu değişir ve gelişir. Nexum'u bilmeden bugünkü ticari sözleşmelerdeki cezai şartın neden konulduğunu anlayamazsınız. Hukukun gelişimini ve değişmini hukukçu bilmek ve anlamak zorundadır. Anlamak çok da umurumda değil derseniz entelektüel bilgisi olan hukukçu yerine katip düzeyinde hukukçu olmayı tercih ediyorsunuz demektir.

Günümüzde hukuk fakültelerinde Roma Hukuku dersleri kaldırılacak diye haberler alıyorum. İlahiyat fakültelerinden de felsefe ve mantık dersleri kaldırılmış. Tam Gazalici bir iş olmuş. Seçim sizin düşünmek ve bilmek istemiyorum diyen ler bir yana, diğerleri bir yana!
Old 30-12-2015, 18:03   #317
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Ben Roma Hukuku hakkında söylediklerinize katılmamakla birlikte; bu konun en başında söylediğimi yineliyorum.
Roma Hukuku gereksiz bir derstir, fuzulidir. Bunun yerine matematik yahut analitik geometri dersleri konulsa dahi çok daha yararlı olur.

Dersin bana anlatılışından da olabilir bu söylediklerim, bilemiyorum ancak ben Roma Hukuku' nun masal kısmı hariç olmak üzere gerçekten HUKUKA ilişkin kısmı zaten 2, 3. ve kısmen de 4. sınıfta tekrar gördüm.

Bu konuda Roma Hukuku dersinin gerekliliğine ilişkin önceki yazdıklarım. Aradan yıllar geçmiş, hala imzamı atarım
Yazalı 4, mesleğe gireli 6-7 yıl olmuş. Hala aynı fikirdeyim...
Old 03-01-2016, 21:50   #318
Özgür Kınay

Son derece gereklidir, hatta en gerekli derslerden biridir. Serbest avukatlığa geçtikten sonra bunu çok daha net anladım. Bilhassa diğer meslektaşlarımızla sohbetlerimiz sırasında. Roma hukuku bilen kişinin olayları yorumlama, normlara uyarlama ve çözüm üretme mekanizması çok daha başarılı çalışıyor.
Ancak bu dersin öğretim metodu yanlış, eksik. Bu geliştirilmeli...
Old 16-01-2016, 14:00   #319
Gemici

Üçbin yıllık geçmişten ders almasını bilmeyen,
Tecrübesizliğin karanlığında,
Bu günden yarına yaşar.

Goethe,Doğu-Batı Divanı

Goethe'den alıntıyı Almanyanın Tübingen Üniversitesinin Medeni Hukuk Profesörlerinden Prof.Dr. Thomas Finkenauer'in Internetteki 'Fundamente Europäischer Recht" (Avrupa Hukukunun Temelleri) başlıklı ders notlarından aldım. Finkenauer Goethenin dizelerini geçmişin bilinmesi konusunda bir teşvik ve ikaz olarak tanımlıyor ve 'Geçmişi bilmeyenin ve geçmişten ders almayanın bugününün ve yarınının olamıyacağını' belirtiyor. Ve ekliyor: Papinian ve Bartolus gibi milattan sonraki üçyüz yıl içinde yaşamış olan hukukçuların düşüncelerine ve hukuki değerlendirmelerine bu güne kadar erişilmiş değildir.
Roma Hukuku batı avrupa ülkeleri hukuklarını, bunlara bağlı olarak Türkiye'de geçerli olan hukuku büyük ölçüde etkilemiş ve etkilemektedir.

Mülkiyet, Zilyetlik gibi hukuk kavramlarının nereden geldiklerini bu kavramların tarihi gelişimini bilmeyen hukukçu bir binanın duvarlarını ören duvarcı ustasıdır. Bakar yasa metnine ve hangi tuğlayı veya taşı nereye kayacağına karar verir. Hukukun temellerini, hukuki kavramların gelişimini bilen ve günlük hukuk yaşamına uygulayan hukukçu buna karşılık, hukuk binasını inşa eden mimar ve mühendistir; sadece duvarla, taşlarla ve tuğlalarla değil, hukuk binasının tamamı ile uğraşır.

Saygılarımla
Old 19-01-2016, 15:48   #320
şaban tatar

Varsayılan Hukuk fakültelerinde Roma hukuku okutulmasına dair

Roma Hukuku Hukuk Fakültelerinde okutulması gereken en önemli derslerden birisi hatta birincisidir.Çünkü Roma Hukuku Hukukun ve bilhassa özel Huklukun temelidir.Bir bina olarak Hukuku düşü
nürsek Roma Hukuku bu binanın temelidir ve binalarda temel üzerinde dudurlar.Roma hukukunu öğretmeden bir Hukuk Fakültesi öğrencisine Hukuk öğretemezsiniz.Roma Hukkunu 1.sımıfta iyi öğrenen öğrenci özellikle özel hukuka ilişkin sonraki yıllarda alacağı derslerden hiç zorlanmayacak ve iyi bir hukukçu olacaktır.
Old 26-01-2016, 17:36   #321
Av.CKaran

Türk okuyucusundaki Roma tarihine ilgisizlik, belli bir deneyim hazinesinden yararlanamamamıza sebep olmuştur. Oysa eski çağın klasik kültürü ile günümüz Avrupa Toplumları arasında, bilindiği gibi, orta çağ boyunca etkinliğini korumuş olan güçlü Hristiyan kültürü yer almıştır fakat Hristiyanlık, yine de klasik kültürle uzlaşmadan edememiştir. Klasik çağ ile çağdaş batı arasındaki köprü bu uzlaşma ile kurulabilmiştir. Avrupalıların klasik kültür üzerine yorumlarını öznel kılan da işte bu uzlaşmadır. Bu nedenle günümüz Avrupa toplumlarını batı kültürüne katan öğe hiristiyanlık değil, tersine klasik kültür ve bu kültürdeki insancı temelin, Hristiyanlığa karşın benimsenmesi olmuştur. Öyleyse batı kültürüne açılmak, gerçekte, bu kültüre bütünlük sağlayan insancı öze açılmaktır. Bu açıdan ne yazık, gerekli tarihsel ve kültürel bilinç toplumumuzda yaygınlaşmamıştır. Böyle olunca da, örneğin Roma tarihine ilgisizlik doğal olarak, Roma edebiyatına ilgisizliği de birlikte getirmiştir. Bu tutum Türk toplumunun kültürel atılımını, bu kaynaklar Avrupalıların tekelinde sanılarak, insanlığa mal olmuş besleyici ve çok önemli kaynaklardan yoksun bırakmıştır. Oysa,uzun bir toplumsal-kültürel gelişme süreci yaşamış ve insanlığa ölümsüz evrensel kavramlar armağan etmiş olan Roma'nın Yunan kültürü karşısında geçirdiği aşamalar ve yaşadığı sorunlar bugün herhangi toplum için bulunmaz değerde bir deneyim hazinesidir. Yaklaşık bin sene bu topraklarda Romalılarla birlikte yaşamışız. Bazen Roma Ordusu ile beraber bazen de Roma'ya karşı savaşmışız. Fatih'ten itibaren (Fatih fermanlarında Roma Sezarı ünvanını kullanırdı.) Roma'nın sahibiyiz demişiz. Kanuni lakabını Roma kanunlarını yeniden ihdas etmesi sebebiyle almıştır ki kendisi de Roma Sezarı ünvanını kullanırdı. Cumhuriyet'e kadar Roma'nın varisi olmuşuz. Şimdi bu değerli hazineyi reddetmemiz acaba hangi asimilasyon sebebiyle olmuştur tekrar düşünün derim.
Old 27-01-2016, 00:53   #322
vedatgurer

Varsayılan roma hukukunu gereksiz bulanlari cahillige methiye yazmakla sucluyorum

Roma hukuku dunya uzerinde tarihi yazilmis, arastirmalari yapilmis en derin konudur. Ornek alınmalı ve geliştirilmelidir. Hukuku cigerlerinde hissetmek icin sadece roma degil, veya sadece kanonik hukuklar degil, baska tarihi hukuklar da okunmalıdır: örneğin İÖ.1790da, babil kralı Hamurabi yasalarının neredeyse tamamı bu “kendine yapılmasını istemediğin şeyleri başkasına yapma” prensibi üzerine yazılmış pragmatik yasalar olan hamurabi yasaları, “eğer ... yaparsan, ... sonucuna katlanırsın” şekilde kaleme alınmış tipik fiilleri içerirler. 4000 yıl öncesindeki yasa numaralarından bazıları bugunun hukukundan daha hakca sonuclar hedeflemistir.

“Göze göz, dişe diş”(196) şeklinde özetlenen yasalar aslında babildeki günlük yaşamın bir çok boyutunu da düzenlemektedir. Bazı hükümleri bugün için dahi ilerici hükümler (altını ben cizdim) saymak mümkündür.

Örneğin, bir hırsız yakalanırsa cezası idamdır. (22) Ancak yakalanmaz ise, çalınan malların değeri o bölgenin valisi tarafından zarar görene ödenir.(23) Hırsız eğer bir can almış ve yakalanmamışsa, vali bir “mana” tutarında gümüşü mirasçılarına öder. (24)

Su arığı yapanın arığı yıkılır da, aşağı tarlayı su basarsa, civar tarlaların verimine göre hesaplanan zararı arık sahibi öder (55). Birine ait ağacı kesen yarım mana gümüş öder. (59)

Düzgünce sözleşmesini yapmadan bir kadınla evlenin evliliği geçersiz olur.(128)

Bir erkek, çocuk doğuramayan karısına evlilik anlaşmasındaki tazminatı ödeyerek ve çeyizlerini iade ederek ondan ayrılabilir.(138)

Bir kadın çocuk doğurduktan sonra ölürse, getirdiği bütün çeyizler çocuklarının olur, babalarına miras gitmez. (162)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi