Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

kazanılmış haklara saygı ilkesinden öğrenciler neden faydalanamıyor?

Old 29-06-2006, 22:55   #1
MeLoDyY

Varsayılan kazanılmış haklara saygı ilkesinden öğrenciler neden faydalanamıyor?

ben kocaeli üniversitesi 3. sınıf öğrencisiyim
sizlere ibretlik bir şey anlatacağım
yıllardır eylülde yapılan bütünleme sınavlarımız bu sene sene başında resmi olarak ilan edline akademik takvim hiçe sayılarak haziranın sonunda alınan kararla AĞUSTOSUN 10 UNA ALINDI VE 2 HAFTA(SINAVLARIMIZ BUGÜNE KADAR HİÇ 3 HAFTANIN ALTINA DÜŞMEDİ 4 HAFTA OLDUĞUNU DA BİLİYORUZ) OLMASINA KARAR VERİLDİ!!
bizlerin dersleri yıllık yani vizeler şubatta finaller haziranda bütler eylülde olur hep.
ŞİMDİ BU UYGULAMAM BİR HUKUK FAKÜLTESİ İÇİN YÜZ KIZARTICI BİR DURUM YARATMAMIŞ MIDIR?REKTÖRÜN EMRİNE BOYUN EĞMEK ZORUNDA KALAN BİR DEKANIMIZ OLMASI BİZİM MAĞDURİYETİMİZE SEBEP OLMUŞTUR.ASIL GÖREVİ BİZİM HAKLARIMIZ KORUMAK DEĞİL MİDİR DEKANIMIZIN?

SORARIM SİZE NERDE BİZİM KAZANILMIŞ HAKKIMIZ....
Old 30-06-2006, 06:30   #2
kağanulaş

İdari yargıda dava açınız. Ben Ankara Hukuk'ta aynı olayla ilgili olarak yürütmenin durdurlması kararı verilip yazın bütünleme sınavının yapılmadığını, İstanbul Hukuk'ta ise fakültenin iki kez bütünleme sınavı yapmak zorunda kaldığını duymuştum.
Old 10-08-2006, 22:02   #3
Av.Emre Gacal

Bende şu an Kocaeli Universitesi Hukuk Fakültesi 2. sınıfta okuyorum,3 olmak üzereyim.Bu sene 4 dersim kaldı ve bunların hepsini ya da bir kısmını bütünlemelerde vermek zorundayım.Sınav tarihlerinin değiştiğini önce okulumuzun mail gruplarına atılan maillerden öğrendim sonra web sitesinde de açıklandı.Mağdur edici bir durum söz konusu..
Sayın Av.K.Ulaş'ın dediği gibi bende olayı ilk duyduğumda acaba karara karşı idari yargıda iptal ya da tam yargı davası açıp açamayacağımızı ciddi ciddi düşünmüştüm..Tabi yapacak bişey yok..
Erkende olsa çalışmak zorundayız artık,fazla irdelemeye gerek yok artık,kabullendik artık durumu..
Ben herkese sınavlarında başarılar diliyorum...
Old 17-08-2006, 01:04   #4
Hasan Bahadır Büyükavcı

Eğer yanılmıyorsam İdare Hukukunda şöyle bir durum vardı.İdare kamu yararı ve kamu hizmetinin daha verimli yürümesini sağlamak amacıyla tek yanlı iradesiyle verdiği karaları değiştirebilir.Bu durumda muhataplar kazanılmış hak iddasında bulunamazlar...(yanlışsa düzeltin)
Old 30-08-2006, 18:18   #5
Av. Emrah GELEŞ

durduğun kabahat aç davayı ve sana okulda öğretilenleri uygula.susarsanız eğer siz de hakkını baskalarının elinize vermesini beklemiş olursunuz.ağlamayana meme yok derler bizim orda
Old 31-08-2006, 22:56   #6
SMK38

bizim üniversitede de yaklaşık olarak aynı nedenden dolayı mağduriyetler ortaya çıktı
bunun üzerine bazı arkadaşlar idari dava açtılar
ve bu süreç içinde imza ve dilekçeler toplayıp bunları rektörlüğe ulaştırdılar
dava sonuçlandı mı bilmiyorum ama rektörlük dilekçelerimize kulak verip tüm isteklerimizi içermese de lehimize bazı düzenlemeler yaptı
dava açma süresi geçmeden idare mahkemesinde dava açmanı öneririm
önce kendi hakkımızı savunmalıyız ki ilerde müvekkillerimizin haklarını savunabilelim dimi
Old 02-09-2006, 02:40   #7
ibreti

Sn.meloddy;
kim faydalanıyorki [quote][kazanılmış haklara saygı ilkesinden öğrenciler /QUOTE] faydalansın...
O söylediğiniz 11.Eylul.80'de kaldı..
O kavramı o yıllarda AİTİA. GHİYO'nun sıralarında Sn.Coşkun San'dan çok dinledim. Üzücü bir durum.. Bugünkü hukuk sistemimizde içi boş bir kavram "kazanılmış haklara saygı" kavramı.
İçi dolu bir kavram olması için bedel ödenmesi gerekir..
Kim, nerede, nasıl öder bilemem ama ödenmesi gerekir...

Saygılarımla..
Old 02-09-2006, 14:34   #8
olcar

Bence pes etmeyin.Çünkü örneklerini,dava açan öğrencilerin davayı kazandıklarını duyduk.Bizim üniversitedekini(istanbul ünv.) tam bilmiyorum ama selçuk ünv.sinden mezun bir avukat tanıdığımın başına da benzer bir durum gelmiş, açtıkları davayı kazanmışlar.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi