Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Duruşma Takip Ücreti

Yanıt
Old 08-04-2016, 14:47   #1
av.nhasar

Varsayılan duruşma takip ücreti

herkese iyi çalışmalar.tek duruşma takip ücreti ne kadar acaba ?
Old 08-04-2016, 22:15   #2
Av. Aybars Karakırık

Meslektaşlar arası tevkil belgesi ile duruşma takibi genellikle 100-150 lira bandında ücretlendiriliyor..
Old 13-04-2016, 09:04   #3
Av.Selim Balku

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde buna dair bir ücretlendirme göremedim. Buna göre tarifenin 20. maddesine göre hareket etmek gerektiğini düşünüyorum.

MADDE 20 - (1) Tarifede yazılı olmayan hukuki yardımlar için, işin niteliği göz önünde tutularak, Tarifedeki benzeri işlere göre ücret belirlenir.

Buna göre,

Aynı şehirdeki duruşmalar için 150 TL; şehir dışı duruşmalar için masraflar hariç 300 TL asgari duruşma ücretinin makul olduğunu düşünüyorum...

Kolay gelsin...
Old 15-04-2016, 13:05   #4
Av. İbrahim Şen

istanbulda avukatlık yapan biri olarak istanbul için 150 TL'nin yetersiz olduğu kanısındayım üstad
Old 18-04-2016, 11:50   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim Şen
istanbulda avukatlık yapan biri olarak istanbul için 150 TL'nin yetersiz olduğu kanısındayım üstad

İstanbul'a şehir dışı tarife dahi az kalır...
Old 18-04-2016, 12:11   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde buna dair bir ücretlendirme göremedim. Buna göre tarifenin 20. maddesine göre hareket etmek gerektiğini düşünüyorum.

MADDE 20 - (1) Tarifede yazılı olmayan hukuki yardımlar için, işin niteliği göz önünde tutularak, Tarifedeki benzeri işlere göre ücret belirlenir.

Buna göre,

Aynı şehirdeki duruşmalar için 150 TL; şehir dışı duruşmalar için masraflar hariç 300 TL asgari duruşma ücretinin makul olduğunu düşünüyorum...

Kolay gelsin...

Sayın Balku, tarifenin 20 inci maddesini alıntılamanız isabet olmuş. Maddede "benzeri işlere göre ücret belirlenir" denilmektedir. Siz de , "Buna göre 150 ve 300 TL" demişsiniz. Neye göre yani?
Old 18-04-2016, 12:53   #7
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın Balku, tarifenin 20 inci maddesini alıntılamanız isabet olmuş. Maddede "benzeri işlere göre ücret belirlenir" denilmektedir. Siz de , "Buna göre 150 ve 300 TL" demişsiniz. Neye göre yani?

Şöyle düşündüm;

Tarifede 1 saatlik sözlü danışma 250 TL

İcra takibi maktu vekalet ücreti 300 TL

En azından Sulh Hukuk davalarındaki vekalet ücreti 900 TL

Bu noktada;

3-5 duruşma (belki de daha fazla) süren bir dava için 900 TL maktu ücretin ortalaması duruşma başına 150 TL

İcra takibi 300 TL miktarın yarısı büro, yarısı adliye işi olarak düşünürsek, adliye kısmı için 150 TL,

1 saatlik sözlü kafa patlatmaya 250 TL'ye göre 5 dakikalık duruşma ve gidiş mesafesi bakımından 150 TL

hesaplamasını yaptım.

150 TL asgari olduğu için diyelim ki uzun sürebilecek veya zorlu geçebilecek bir mahkeme için bu rakam artabilir...

Bir meslektaşım, İstanbul ve Ankara'da bulunan avukatlık büroların İzmir'de bulunan duruşma işlerini yapıyor. Bu şekilde "yarım gün çalışarak ortalama 7-8 bin TL kazanıyorum" demişti..

Old 18-04-2016, 13:34   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Şöyle düşündüm;

Tarifede 1 saatlik sözlü danışma 250 TL

İcra takibi maktu vekalet ücreti 300 TL

En azından Sulh Hukuk davalarındaki vekalet ücreti 900 TL

Bu noktada;

3-5 duruşma (belki de daha fazla) süren bir dava için 900 TL maktu ücretin ortalaması duruşma başına 150 TL

İcra takibi 300 TL miktarın yarısı büro, yarısı adliye işi olarak düşünürsek, adliye kısmı için 150 TL,

1 saatlik sözlü kafa patlatmaya 250 TL'ye göre 5 dakikalık duruşma ve gidiş mesafesi bakımından 150 TL

hesaplamasını yaptım.

150 TL asgari olduğu için diyelim ki uzun sürebilecek veya zorlu geçebilecek bir mahkeme için bu rakam artabilir...

Bir meslektaşım, İstanbul ve Ankara'da bulunan avukatlık büroların İzmir'de bulunan duruşma işlerini yapıyor. Bu şekilde "yarım gün çalışarak ortalama 7-8 bin TL kazanıyorum" demişti..

Tafsilatlı ve tatminkar cevap için teşekkürler.

Alıntı:
Bu şekilde "yarım gün çalışarak ortalama 7-8 bin TL kazanıyorum" demişti..

7-8 bin iyi para. İzmir'e taşınmak için güzel gerekçe.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi