Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nafaka tazminat istemiyorum sadece bebegimin omurboyu velayetini istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 26-01-2010, 16:27   #1
Konuk

Soru nafaka tazminat istemiyorum sadece bebegimin omurboyu velayetini istiyorum

Merhaba yaklasık 1 yıl süren bir evliliğim oldu ve gorumcem ile esimin teyzelerinin esimi surekli doldurmaları sonucu cok ciddi bir bicimde duygusal siddet gordum ve fiziksel siddet de gormeye baslamıstım;ayrıca tehdit de ediliyordum.Bunun uzerine 3 aylık hamileyken bosanma davası actım.9 aydır ayrı yasıyoruz ve henüz ilk durusma olmadı ;bebegim 2,5 aylık;durusmamız ise 2 ay sonra.Tek istedigim bosanmak ve omur boyu oglumun velayetinin bende olması ;yani benden bebegimi kimsenin almaması.Bu arada ozel bir okulda fizik ogretmeniyim ;esim benden simdi bile olmasa ilerde velayeti alabilir mi ?Bunun korkusu ile yasamak bana cok agır geliyor ;lutfen sorumu en kısa zamanda yanıtlar mısınız?
Tesekkur ederim.
Old 26-01-2010, 17:20   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın katılımcı,
Yasalarımıza göre velayet konusunda tek gözetilecek husus, çocuğun yararıdır. Çok küçük olan ve anne bakım ve sefkatine gereksinim duyan bebeğinizinin velayetinin size verileceğinden kuşkunuz olmasın; bunun aksi ancak bebeğe karşı şiddet gösterilmesi gibi çok uç durumlarda olasıdır. Bu nedenle endişe etmeyiniz.
İleride çocuğunuz büyüdüğünde durumun ne olacağını bilemeyiz. Zaten velayet, çocuğun 18 yaşını doldurmasına dek sözkonusudur. Ama her durumda velayet konusunda mahkemenin tek ilgilendiği şeyin çocuğun yararı olduğunu unutmayınız.
Boşanma davanızda bir avukatın doğrudan hukuksal yardımını almak ve davayı avukatınızla birlikte sürdürmek sizin ve bebeğinizin hakları açısından yararlı olacaktır. Saygılarımla.
Old 26-01-2010, 17:29   #3
av.araf

Sayın Katılımcı;Boşanma davası açmışsınız,iddialarınızı ispatlamanız halinde mahkeme boşanmanıza karar verecektir.Boşanma davasının ferileri olan nafaka ve maddi manevi tazminat taleplerinizi olmadığını belirtmişsiniz.Bu durumda boşanma ile birlikte yalnızca velayet sorunu gündeme gelecektir.Bebeğiniz henüz 2,5 aylık olduğundan ve annenin bakım ve gözetimine muhtaç olduğundan velayeti tarafınıza verilecektir.Ancak bu velayetin ömür boyu sizde kalması anlamına gelmez.Zira velayet kişinin 18 yaşını doldurması ile son bulur.Çocuğunuz 18 yaşına gelene kadar gerekli şartların varlığı halinde baba her zaman velayetin değiştirilmesi talebinde bulunabilir.Velayette asıl olan çocuğun menfaati olduğundan mahkeme gerekli incelemeyi yapar ve velayetin sizde kalmasına ya da babaya geçmesine karar verebilir.Ancak çocuğunuz için nafaka talebinde bulunmanızı tavsiye ederim.Zira ilerleyen yaşlarında okul vb masrafları söz konusu olacağından babanın nafaka desteği ile çocuğunuza çok daha iyi şartlar sağlamanız mümkün olacaktır.

Davanızın takibi ve daha net bilgiler edinmeniz için bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.
Old 26-01-2010, 18:28   #4
Av. Eyüp KATI

Sayın konuk katılımcı bebeğin anne bakımına ihtiyacı bulunmaktadır. bu nedenle baba açısından velayetin annede kalmasına engel ciddi bir sebep bulunmadığı sürece velayetin anneye verilmesi gerekmektedir. ancak bunun bir şartıda velayet hakkını kötüye kullanmamanız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi