Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ölümlü trafik kazasında zorunlu trafik sigortasına başvuru şekli

Yanıt
Old 10-09-2008, 15:01   #1
Av.TYILMAZ

Varsayılan ölümlü trafik kazasında zorunlu trafik sigortasına başvuru şekli

iyi günler herkese. benim öğrenmek istediğim konu; müvekkillerimin babaları yaklaşık bir ay önce bir kaza geçiriyor arkasından gelen aracın kendi aracına çarpması neticesi hayatını kaybediyor, ölümlü bir trafik kazası sonrası karşı taraf aracının zorunlu trafik sigortasına başvuru yapmam gerekiyor ancak göndereceğim dilekçede bir bedel belirtmek zorunda mıyım eğer zorunda isem bu bedeli nasıl tespit etmem gerekiyor bu konuda bilgisi olan varsa ve bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden ilgilenen herkese çok teşekkürler
Old 10-09-2008, 20:09   #2
üye14072

kazayı yapıp ölüme sebep olan aleyhine maddi tazminat davanızı açın,
sigorta şirketini biliyorsanız onu da hasım gösterin
bilmiyorsanız davalınızın ihbar etmesi de mümkün

asgari sınırdan açın
fazlaya ilişkin hakkınızı saklı tutun

manevi tazminat davasını da aynı dilekçe ile açacaksanız dikkat manevi tazminatta ıslah olmaz münasip bir şey isteyin (40-50)
saygılar
avukat m emin öztürk
Old 11-09-2008, 12:56   #3
durgunlu

Sayın TYılmaz,
Başvurunuz ilgili sigorta şirketine hitaben mi olacak yoksa dava açma şeklinde mi olacak?
Eğer dava açma şeklinde olacak ise Sayın M.Emin Öztürk'ün özet olarak izah ettiği bilgiler dahilinde ve tabii biraz araştırma yaparak hareket etmeniz gerekir.
Eğer sigorta şirketine başvuru yaparak tazminat isteyecekseniz; dilekçenizde bedel belirtmeye gerek yok. Sigorta şirketlerinin eksperleri var, eksperler bu meblağı belirleyecek. Şirketin sizden isteyeceği bazı belgeleri dilekçenize ilave etmeniz gerekecek. İncelemeleri tahminen 1 ay sürüyor. Çıkacak meblağ sizi tatmin ederse alırsınız, aksi halde dava açarsınız.
Old 11-09-2008, 16:29   #4
Av.TYILMAZ

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim peki dava açmak mı daha iyi yoksa hemen sigorta şirketine başvuru mu
Old 11-09-2008, 17:37   #5
üye14072

forum yöneticileri affederse şayet
işte zurnanın zırt dediği yer burası
neden derseniz

ben dava açtım,
hitamında bir karar verildi
ve fakat müvekkil bu kararı beğenmedi beni şikayet etmediği yer kalmadı (neden dava açtın sigortaya müracaat etseydin diye şikayet etti)

bence
önce bir hesap yapın ve destekten yoksun kalma rakamını bulun.
bu rakam müvekkilinizin beklentilerini karşılıyormu
yoksa benim örneğimde olduğu gibi,

müvekkilleriniz kendilerine piyango vurduğunu mu zannediyor
öncelikle bu konuyu çözümleyin
saygılar
avukat m. emin öztürk
Old 12-09-2008, 08:47   #6
durgunlu

Buna karar vermek için çok yönlü düşünmelisiniz. Örneğin;
1)Dava açarsınız, faiz açısından müvekkilinizin kaybı olmadığı gibi, sigorta şirketinden red vekil ve icra vekil alacaksınız. Ama şirkete başvurursanız bu ücretleri alamayacaksınız.
2)Müvekkilinizin paraya ne derece ihtiyacı var. Çünkü dava, Yargıtay aşaması ile birlikte yaklaşık 1,5-2 yıl sürecek. Hoş, bazen sigorta şirketleri YArgıtay kararını beklemeden icra emrine göre ödeme yapıyorlar.
3)Sigortaya başvuru size sadece 1-2 ay kaybettirir. Gelecek rakam sizi ve müvekkilinizi tatmin ederse boşu boşuna 2 yıl beklememiş olursunuz.
4)Şirketin Poliçe limiti kadar sorumlu olduğunu ve olası manevi tazminat isteminizden sorumlu olmayacağını unutmayınız.

Bu ve bunun gibi biraz daha kıstas var. Bence, önce bu konularda hesaplama yapan bir hukukçu arkadaşa dosyada çıkabilecek olası meblağları hesaplattırın. Sonra şirkete başvurun. Aradaki farka göre hareket edin.
Old 15-09-2008, 15:18   #7
Av.TYILMAZ

iyi günler sayın üstatlarım kafama takılan bir diğer konu da şimdi ben dava açmaya karar verdim sigorta ve kazaya sebebiyet veren kamyon sürücüsüne karşı. ancak faiz konusunda tereddütlerim var ticari faiz mi yoksa yasal faiz mi talep etmeliyim. Bir yargıtay kararında kazadaki her iki aracın kamyon olması halinde ticari faiz talep edilebilir gibi bir ibare okumuştum ama karara da tekrar ulaşamadım bu konuda fikri olan varsa cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler
Old 16-09-2008, 09:52   #8
durgunlu

Davanızı, araç kayıt malikine de yöneltiniz ve ayrıca araç hala sağlam ise veya araç sahibinin başka araçları var ise tedbir talebinde bulunmayı unutmayınız.
Faiz konusuna gelince, incelememekle beraber ortada haksız fiil olduğu ve haksız fillerde yasal faiz uygulandığı göz önüne alınırsa yasal faiz isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 10-03-2009, 15:25   #9
YEŞİM

Mrhb.yeni üyeyim.form açılalı çok olmasına karşın sizinle paylaşmak istediğim bir konu var.Tazminata ilişkin ihtarnameler Sigorta şirketleri meslektaşlarımın yazıdıgı gibi 1 ay içinde cevap vermiyor...ben istanbul merkezli sigorta şti ne kasım 2007 de başvurdum 2-3 kere telefon ettim ve bana 2008 yılı 6.ayında şu şu belgeleri tamamlayın değerlendirme alalım dıye cevap geldi.müvekkillerde rahatlardır hepiniz bilkirsiniz. şu an 10/3/2009 ve ben yarın tazminat davasını açacağım.keşke hiç ihtar cekmeden direkt dava açsaydım.bulundugum il de meslektaşlarım bu yolu tercih. ediyor.bence siz de en iyisini yapıp dava açmıssınız. yasal faiz uygulanmalı. kaza tarihinden itibaren isterseniz ii olur. sadece sigorta şti sigorta limitindeki rakamla maddi tazminatla sorumludur,manevi tazminata hükmedilmez sigorta şti aleyhine..bilgilerinize.
Old 10-03-2009, 15:42   #10
Av.Şenel DELİGÖZ

Trafik (zorunlu mali mesuliyet ) sigortacısı olan davalının zorunlu trafik sigortası kapsamındaki temerrüdünü 2918 sayılı Yasa'nın 98 ve 99. maddelerine göre belirlemek gerekir. Dava konusu olayda da, davacılar davalı sigorta şirketine başvurmadan doğrudan doğruya dava açtıklarına göre davalı sigorta şirketi aleyhine hükmedilecek olan tazminata dava tarihinden itibaren temerrüt faizi yürütülmesi gerekmektedir. Ayrıca, uyuşmazlık konusu iş ticari iş niteliğinde sigorta sözleşmesinden kaynaklanmış olduğundan , tüzel kişi tacirin tüm borçları ticari olmakla ve sigorta şirketinin sorumluluğunu aracın ticari araç olması ve ayrıca verilen zararın ticari işletme faaliyetine ilişkin olduğu gözetilerek sigorta şirketi yönünden 4489 Sayılı Yasa ile değişik 3095 Sayılı Yasanın 2/2. maddesinde belirtilen, değişen oranlarda avans faizine hükmedilmesi gerekir ( TTK.3, 21 maddeleri ve 3095 Sayılı Kanun’un 2/2. Maddesi )
Old 09-09-2009, 09:45   #11
Avrasya

Arkadaşlar konuyla ilgili hiç bilgim olmadığı için acil bilginizi rica ediyorum.

Bir minibüs başka bir aracın sıkıştırması nedeniyle viyadüğün ayağına çarpıp kaza yapıyor. Kazada 2 kişi ölüyor. Sıkıştıran araç belli değil. Ama tanıkların ifadeleri bu yönde.

Bu şartlar altında ölenlerin yakınları minibüsün zorunlu mali trafik sigortasından yararlanabilir mi? Yararlanabilirse ne oranda?
Old 03-10-2009, 17:04   #12
Av.Serkan DAĞDEVİREN

evet münibiste yolcu olarak bulunan kişiler 3.kişi durumundadır.Ölen kişinin yakınları da münibisin zorunlu sigortasından yararlanabilir.Ancak olay tek taraflı ve şöförün tam kusurlu davranışı sonucu olmuşşsa (yani diğer durumu ispat edemez ve tek taraflı kaza olduğu sonucuna varılırsa) ölen kişide şöför ise bu durumda yargıtayın son değişik içtihatlarına göre; tek taraflı olan ve ölümle sonuçlanan kazalarda tam kusurlu olan kişinin mirasçıları kendi kusurundan faydalanamayacağı için zorunlu sigortadan talepte bulunamaz.
özetle sizin olayda diğer aracın sıkıştırması sonucu kazanın olduğunu ispat edemezseniz ve ölen kişide tam kusurlu olan şöförse bu şöförün mirasçısı zorunlu sigortadan faydalanamaz.ama araçta bulunan ve ölen diğer kişi her durumda münibisin zorunlu sigortasından faydalanır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi