Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Huzur evinde huzur var mı gerçekten?

Yanıt
Old 24-03-2007, 13:35   #1
yağmurdamlası

Varsayılan Huzur evinde huzur var mı gerçekten?

18-24 Mart arası yaşlılar haftası.Bizde arkadaşlarla huzur evine ziyarete gittik ellerini yanaklarını öpünce oradaki büyüklerimizin gözleri nasıl doldu görmeliydiniz görenlerimiz çoktur tabii.Her şeyleri tam gibi gözükse de yalnızlar ruhen bir boşluktalar ki bir ufacık damla sevgi de bu kadar hassas bir hale girebiliyorlar.Bir yuvanın sıcaklığında yaşamak gibi elbette olmaz bu huzur eviyle kaşılaştırılamaz ama yine de kendiyle baş başa kalmak insanı yorar ve de yaşama sevincini alır götürür gibi geliyor bana.Ama gelen o kadar çok insan vardı ki beni mutlu etti bu.Ama yaşlılar haftası için olması da düşündürdü işte.Güzel gözleri olan ninelerimizin yüzündeki çizgiler o kadar yorgun olduklarını gösteriyor ki bize hele dedelerimizin imrenen bakışlarla bizlerin hareketlerini ince ince incelemeleri çok güzeldi onlara gitmek biracık zamanını orada değerlendirmek.Sana dokunmaya kıyamıyorlar gibi geliyor insana ellerini incitmemek yanaklarından öperken bir ürkek genç gibi hareket ediyorlar çok tuhaftı bu...Ama yine de aileler çok önemli herkes ailesiyle yaşasın ömrü boyunca bunu bir yetiştirme yurtlarında bir de huzur evinde görüyorum diyemeyeceğim sözler oluyor yorum yapamayacağım boşluklar bu beni ve de sizleri çok üzüyor ama hayat diyoruz ne yazık ki...
Old 26-08-2008, 18:15   #2
yağmurdamlası

Nerdeyse bir buçuk sene önce açtığım bu konuyu yansıtan 'Beyaz Melek' filmi insanları çok etkiledi.Aslında bizim toplumumuz nineye dedeye alışık bir aileden oluşuyor.Fakat son zamanlarda insanlar çocukları olsa da çevresi olsa da huzur evlerine çekilme kararı alıyorlar ve ben gerçekten üzülüyorum.Bir tanışım var daha 40 yaşlarında bir kadın çocukları var ve eşinden ayrı ama hayata bir yanı buruk hayat böyle monoton geçmeye devam edese kendim gidecem huzur evine dedi ve ben çok donuk bir halde ne diyeceğimi bilemedim evlatlarda mı var bir sorun yoksa evlatlara verilen terbiye de mi yoksa sadece hayat şartları mı bu sorunun kaynağı?Nedir bilemiyorum...
Old 24-09-2008, 22:17   #3
Nur Deniz

Bakımevi daha mı mantıklı yoksa?Mantıklı olsa da üzücü değil mi sizce?

Bence yok.
Old 24-09-2008, 23:36   #4
Gülümse

Sanırım yaşlı insanlar için iki önemli konu var. Birincisi kendi alıştıkları veya kendilerine ait huzurlu olabilecekleri mekanları. İkincisi ise kimsesiz kalmaları, kapılarını çalan kimsenin çıkmaması.

Birinci konuyu düşününce kendi evlerinden huzurlu bir şekilde yaşlanmaların daha doğru olacağına, ikinci konu açısından bakıldığında ise huzurevlerinde yaşamalarının daha doğru olacağını karar veriyor insan.
Old 24-09-2008, 23:54   #5
yağmurdamlası

Varsayılan .....

Ben de tamamen karşıyım arkadaşlar...Biz anne babamıza yaparsak evlatlarımız da bize yapar...
Old 27-09-2008, 21:40   #6
Atahun

İstisnalar ve hayatta başka kimseleri olmayanlar hariç, ömürlerinin son dönemlerini evlerinde çocuklarıyla ve torunlarıyla geçirmesi gereken insanların zorunlu olarak tutuldukları bir yerde huzur olur mu?
Old 28-09-2008, 02:41   #7
Gülümse

Huzurevleri konusuna ben de karşıyım. Fakat anne ve babasını yanında barındıran ama onları üç yaşında küçük çocukmuş gibi azarlayan 'hayırlı' evlatlardansa, onları belli periyotta ziyaret 'hayırsız' evlatlardan olmak daha mı iyi olur acaba ?
İşin doğrusu beni en fazla düşündüren konu bu...
Old 06-10-2008, 09:31   #8
yağmurdamlası

Varsayılan :(

Yaşlanmaktan insan korkuyor işte...hayırlı evlat çok önemli hayırsızların sayısı da her geçen gün artıyor ya da su üzerine çıkıyor diyelim..
Old 06-10-2008, 20:51   #9
Gülümse

İnsan yaşlanmaktan çok elden ayaktan düşüp başkasına muhtaç olarak yaşamaktan korkuyor.
Old 06-10-2008, 21:08   #10
Armağan Konyalı

Huzurevlerini yakından biliyorum; oralar sanıldığı gibi hapishaneye benzer kötü yerler değil. Huzurevi yaşlıların yaşıtlarıyla birlikte sosyal bir yaşantıya kavuştuğu, yalnızlıktan kurtulduğu, sürekli doktor ve hemşire denetiminde olduğundan evden daha sağlıklı olan bir ortam diye de tanımlanabilir.

Evladımdan bana bakmasını istemektense huzurevini tercih ederim. Huzurevi adı nereden geliyor sanıyorsunuz? Gelinevi veya Damatevi daha mı huzurlu sizce?

Saygılarımla
Old 06-10-2008, 21:10   #11
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Huzurevlerinin ismi gibi çok da huzurlu olduğunu düşünmüyorum evladımla torunumla yaşamak isterim ben...Gülümse hanımın da dediği gibi ama yine de elden ayaktan düşürmesin kimseyi Rabbim...
Old 06-10-2008, 22:37   #12
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Huzurevlerini yakından biliyorum; oralar sanıldığı gibi hapishaneye benzer kötü yerler değil. Huzurevi yaşlıların yaşıtlarıyla birlikte sosyal bir yaşantıya kavuştuğu, yalnızlıktan kurtulduğu, sürekli doktor ve hemşire denetiminde olduğundan evden daha sağlıklı olan bir ortam diye de tanımlanabilir.

Evladımdan bana bakmasını istemektense huzurevini tercih ederim. Huzurevi adı nereden geliyor sanıyorsunuz? Gelinevi veya Damatevi daha mı huzurlu sizce?

Saygılarımla

Aynen katılıyorum, her insan ölümü de yalnız yaşıyor. Bunu kabul etmek gerekir diye düşünüyorum.Herkes evladının hayırlı olmasını ister kabul.Ama hiç birimizde biz yaşlanınca bize baksın diye dünyaya getirmiyoruz onları.

Bu demek değildir ki evlatlar ebeveynlerine görevlerini yerine getirmesin.Ama uygun kalınacak şartlarda düzenli bakımın olduğu huzurevlerin de sizi anlayan yaşta insanların arasında olmakta o kadar kötü olmasa gerek.

Duyulan haberlerden bahsetmek istemiyorum bile. Ama şu var ki, gerçekten bakıma ihtiyacınız varsa , bunun bir profosyonel kurum tarafından yapılması oldukça uygun olabilir.

Sanırım en son ve en zor sınavımız yaşlılık.

Herkese hayırlı evlat versin Allah, ama kendim adına şunu hatırlatmak isterim, ben çocuğumun bezini değiştirirken, süt verirken, hastalandığında bakarken o da bunu bana yapsın amacıyla yapmadım.Ebeveynlik içgüdüdür. Ve bence bu içgüdü verilmiş en kuvvetli şeydir.

Zor ve son sınavın herkesin en iyi şekilde atlatmasını dilerim.

Sevgi ve saygı ile...
Old 07-10-2008, 13:41   #13
Gülümse

Ben bir kız lisesinde okudum. Okulun o zamanlarda bir politikası vardı. Senenin belli dönemlerinde ellerimizde ufak tefek hediyeler şu an İstanbul Okmeydanında olan Darülacize'deki yaşlıları ziyaret etmek. Emekli maaşları veya sahip oldukları evleri bağışlama karşılığında ölünceye kadar kendilerine bakılan sahip çıkılın bir bakım eviydi burası.

Oradaki yaşlılar bizi sevecen bir şekilde karşılar, hediyelerimizi kabul eder, kendi ailelerinden bahsederken ya "vardı" ya da "var". derlerdi. Tabi aralarında eşarp takıntısı olup, kendisini acındırarak eşarbımızı isteyen, hocalarımızın hırkasını dilenen, yanlızlıktan yakınarak ilgi dilenciliği yapan yaşlılar da çıkardı.

Ne zaman orayı ziyarete gitsek, temiz yemekler ve pırıl pırıl yataklarda yatan bu insanların tek dertlerinin yeterince ziyaretçileri olmadığıydı. Çünki ya çoğunun yaşıtları kalmamıştı ya da çocukları, akrabaları yeterince onları ziyaret edemiyordu.
Old 08-10-2008, 10:47   #14
yağmurdamlası

Varsayılan .....

İnsan belirli bir yaştan sonra sessizlik,sakinlik huzur ister ama çok fazla sessizlik içinde ben şahsen huzursuz olurum....
Old 24-04-2010, 02:58   #15
ADLİBİLİRKİŞİ

Benim teyzem ve bir başka yakınım Maltepe Acıbadem özel bakım ünitesinde , olaya kişisel birikim ile veya eyyamcı bakış ile bakarak bir karşı duruş sergilemek olası. Ancak olaya objektif bakıldığında bu iki akrabam eğer orda olmasalar çoktan mezara gitmişlerdi diye düşünüyorum. Çünkü belli hastalıklara yakalanarak(parkinson, alzheimer,Demans , felç) hayatlarının kalan kısmını tamamlamaya çalışan bu yaşlılarımızın sürekli hemşire, doktor ve 24 saat bakıcı denetiminde yaşamaları onların hayat standartlarıyla direk ilgilidir. Ben kesinlikle Sn Uğur Dündar 'ın arena programına konu olan kötü örnek/huzurevlerini kastetmiyorum. Kaldi ki bu konuda bir yorum yapmak için insanın bu deneyimleri yaşıyor olması gerekir . Acıbadem huzurevleri bakım ünitelerini gezerseniz ne kadar haklı olduğum ortaya çıkacaktır. Orada senelerce izleme/gözleme olanağı bulduğum yaşlıların çoğunun bakımlarının evde sağlanması halinde çoktan ölmüş olacaklarını düşünüyorum.
Old 27-12-2011, 10:57   #16
üye19891

varsa biz de gidelim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi