Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Genç Avukatlardan Basın Açıklaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2007, 12:53   #1
Av.G.K.

İnceleme Genç Avukatlardan Basın Açıklaması

''Savunma Savunmasız Bırakılmak İsteniyor…

Bizler mesleğin başlarındaki genç avukatlar, yıllardır devam eden sorunları konuşmak ve şikayet etmek yerine savunma mesleğinin önündeki engelleri kaldırmak için elbirliği ile kolları sıvadık ve 55 bin avukatın aynı zamanda 70 milyonun avukatı olduğu sorumluluğu ile tüm meslektaşları çözüm için çalışmaya çağırıyoruz !

Ne yıllardır yapılan baroların genel kurulları ne adli yıl açılışlarındaki kalıp sözler ve şikayetler nede adliye koridorlarındaki homurdanmalar, “Adalet”in mevcut durumunun kötüleşmeye devam etmesine engel olmadı olamaz. Çünkü kişisel, grupsal çekişmelerin aşılarak, tüm baroların, tüm avukatların, tüm hukukçuların bir çözüm ittifakında buluşması ve kamuoyu nezdinde sürekli ve etkin bir çalışma yapılmadan “Adalet” için iktidarlar adım atmaz.

Savunmanın Ankara’daki temsilcisi olması gereken Türkiye Barolar Birliği, 2006 yılında hak kayıplarına yol açan bir duruş sergiliyor. Adli sistemin sorunları giderek artarken kazanılmış haklar kaybediliyor. 100 milyon YTL CMK avukatlarının emek ve masrafları karşılığı aylardır ödenmiyor. İşsizlik kıskacındaki genç avukatlar bürolarını kapatarak, ücretli avukatlığa geçiyor. Avukatlık Yasası taslağını tüm Barolara gönderen Barolar Birliği, ücretli çalışan avukatı barodan dışlayan garip tekliflere imza atıyor.

CMK’da, 5560 sayılı Yasa ile yapılan değişiklik ile savunmanın CMK’dan dışlanmasına kapı açılmıştı. Hazırlanan yönetmelikle barolar ve avukatlar savunma işlevlerinden yoksun bırakılmak, bağımsızlıklarına darbe vurulmak ve barolar CMK gereğince yapılacak uygulamada devre dışı bırakılmak isteniyor. Sonuçta insanlar avukatsız avukatlar savunmasız bırakılıyor. Sadece İstanbul Barosunun 2006 yılında 177 bin atama yaptığını ve 2007 yılında 177 bin adet sarf kararını, aylarca kendi karalarını yazamayan yargıçlar, aylarca hazırlık evraklarını hazırlayamayan savcılar nasıl ve ne zaman imzalayabilecek. Sistem giderek tıkanacak, avukatlar bıkacak ve sonuçta TMSF gibi kurumların yaptığı ihale ile avukatlara verilen dosyalar gibi CMK’nın da avukatlara ihale edilmesi gibi vahim bir noktaya gidilebilir. Yönetmelik çıkarsa CMK ödemesi için avukatlar savcıların evrakını imzalaması için el pençe durmak zorunda kalacak, avukatın bağımsızlığı tehdit altında olacak. Avukatlar ile savcılıklar ve mahkemeler arasında hiyerarşik bir yapı doğacak.

CMK’da görevlendirme ve uygulamaya düzenlemelerde baroların etkin kılınacağı bir düzenleme yapılmalıdır. Ödemeler ve Tarife Barolar tarafından yapılmalı, avukatların kaldırılan masraf ödemesi uygulamasına geri dönülmelidir. CMK’da hazırlıkta herkese müdafii atanması zorunlu olmalıdır. CMK tarifesi en az avukatlık asgari ücret tarifesindeki ücretler kadar olmalıdır.

HUMK’ta tarafların avukatla temsi zorunluluğu için HUMK tasarısındaki 50 bin YTL sınırı 10 bin YTL olmalı, Avrupa’daki gayrimenkul ve değerli menkul alımında vekaletle yapılan alım satımların avukatlar tarafından yapılması uygulaması getirilmelidir. Avukata elden tebligat yapma yetkisi ve delil toplama yetkisi getirilmeli, avukatın savcı karşısındaki yetkileri eşitlenmelidir. Adalete bütçe ve dosya başına hakim savcı ve adli personel sayısı Avrupa Birliği ölçülerine çıkarılmalıdır.

GENÇ AVUKATLAR BİRLİĞİ''

Kaynak:www.gencavukatlar.net
Old 17-02-2007, 13:50   #2
naile

Yoğunlaşan çabaları gördükçe meslekle ilgili umutlarım artıyor. Sizleri kutluyorum destek için yanınızdayız. Esen kalın selamlar.
Old 17-02-2007, 23:56   #3
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Çok geç kalınmadan, mesleğimiz ve cübbemiz ele alınmadan ...

Mesleğimize ve emeğimize sahip çıkan gençlerimize teşekkür ediyor ve kendilerini bu çalışmalarından dolayı kutluyorum.
Avukatlık mesleği tarihsel bir dönemden geçmektedir.
Mesleğimiz üzerinde bu kadar oyunun oynandığı ve geriletilmeye çalışıldığı bir başka dönem hatırlamıyorum.
Ya mesleğimiz kendisini ve yargıyı bağımsızlığa taşıyacak ya da tarihsel misyonundan ayrılarak teknik eleman seviyesine inecektir.
Yargın kurucu, zorunlu ve olmazsa olmaz unsuru olması yönünde bunca yıldır verilen mücadele yok sayılarak, mesleğimizi teknik işler sınıfına indirgeyen, yargısal ve kamusal özelliğini ortadan kaldırarak, ona yalnızca özel sektör içinde ucuz iş gücü kaynağı ve ara elaman ihtiyacını kapatma rolü biçen tüm girişimler topyekün ve sert bir şekilde reddedilmelidir.
Çok geç kalınmadan mesleğimiz ve cübbemiz elimizden alınmadan gençlerin sesine kulak verilmeli ve desteklenmelidir.
Saygılarımla
Old 19-02-2007, 11:57   #4
Av. Miyese

Sizleri gönülden destekliyorum. Aslında ben bu yapılan yönetmeliğe pek kızamıyorum da (çünkü böyle bir zihniyetten farklı birşey beklemek biraz iyimserlik olurdu) TBB'nin bugüne kadar ki tepkisizliğine kızıyorum. Bu durum bize şunu da göstermiş oludu ki barolar birliği sadece toplantı yapmayı ardında da avukatlarını ikna etmeyi iyi biliyor. Ama asıl ikna etmesi gereken yereleri bir türlü ikna edemiyor. Saygılarımla
Old 23-02-2007, 11:08   #5
Av. Canan

Bu yazıları okuduktan sonra umutsuzluğum umuda dönüştü. Her türlü desteğe hazırım.Çalışmalarınızdan dolayı kendi adıma çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Avukatlık mesleği çok zor bir dönemden geçiyor. Ama beni üzen TBB'nin hala hiç birşey yapmayıp kafasını kuma gönmesi......
Old 01-06-2007, 16:00   #6
tufan

Varsayılan iyi dinle !

değerli meslektaşlar,bağımsız yargının kurucu ayaklarından olan avukatlık mesleğinin onurunu korumak için yapılan tüm girişimleri destekliyorum.bu konuda lütfen daha fazla çalışma içine girelim.barolara büyük işler düşüyor bu aşamada.ama ne yazık ki sadece siyasetle uğraşıyorlar.barolar meslek kuruluşu olarak üzerlerine düşeni yapmıyor.başkanların işleri güçleri siyaset.yazık! siyaseti bu kadar çok seviyorlarsa bıraksınlar bu mesleği ,gidip siyasete atılsınlar.bütün avukatlar kurumlardaki tüm saygısızlıklara,edepsizliklere artık yeter demeli.vatandaşın gözünde zerre kadar itibarı kalmadı bu mesleğin.bu durumu düzeltmeye gayret göstermek için ellerinde yetki ve görevleri olduğu halde bu gidişe dur demeyenlere de,bu mesleğin vatandaşın gözünde zaten azıcık olan itibarını daha da düşürmek için art niyetli davranan meslektaşlara da yazıklar olsun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi