Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nikahsiz Doğduğum icin soyadım farkli

Konuyu Kilitleyin
Old 04-08-2018, 00:08   #1
Sevilaila

Varsayılan Nikahsiz Doğduğum icin soyadım farkli

Annem ile babam evliliklerini resmen bitirmiş daha sonra abim icin tekrar barışıp nikahsiz yaşamaya devam etmişler bu arada nikahsiz olarak ben doğuyorum.nikah yaptık yapicaz derken babam trafik kazasında öluyor.ssk dan abim ve bana yetim maaşı bağlatmak icin başvuru yapıyorlar bana bağlanmıyor mahkeme ile iki şahitle (babanem,amcam)baba tanıma yapılıyor ve SSK dan maaş bağlanıyor yalnız mahkeme kararında soyadım annemin kizlik soyismi oluyor nüfus cüzdanımda baba ismim yazıyor ve maaş bağlanıyor yıllar geçiyor ben evleniyorum sonra boşanıyorum mahkeme kararı vukuatlı nüfus ornegi ile tekrar SSK ya başvuruyorum yetim aylığı icin bağlanıyor yalnız bankadan babam ile soyadım farklı olduğu icin SSK da baba soyismi ile anıldığım icin banka maaşı vermiyor ne yapmam gerekiyor
Old 04-08-2018, 15:51   #2
Av. Hatun Olguner

Mahkeme Karari Ile Babaliğa Hükmedilmiş Olmasi Gerekiyor. Daha önceden Maaş Aldiğiniza Göre Babanizla Soybağiniz Kurulmuş Demektir.annenizin Soyadini Taşimamaniz Gerekiyor. Anlatiminizda çelişki Ve Hata Var Gibi...
Old 04-08-2018, 21:30   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı.
Medeni Kanunda başlangıçta evlilik dışı doğan çocuğun( baba tarafından tanınsa ve hukuki ilişki kurulsa da) annenin soyadını alacağı düzenlenmişti.Bu madde daha sonra Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.iptal tarihine kadar tanıma ve babalık hükmü durumunda çocuk soyadı annenin soyadı olarak işlem görmüştür. Nüfus Müdürlüğüne başvurarak mağduriyetin giderilmesini isteyiniz.Olmadığı takdirde yasal yollara başvurabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi