Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tahkikat asamasina gecildi simdi ne olacak

Konuyu Kilitleyin
Old 25-10-2017, 17:00   #1
Konuk

Varsayılan Tahkikat asamasina gecildi simdi ne olacak

Merhaba

2013 yilinda acilan ve yargitay asamasinda olan dosya yanisira esim zina nedeniyle bosanma davasi acti. Bugun ilk durusmasi yapilan davada hakim derdestlik itirazinin reddine, birlikteligim devam ettiginden temadi devam ettigi icin hak dusurucu surenin reddine seklinde karar verdi ve dosyaya delil ve tanik listesinin sunulmasi icin sure verip davayi erteledi. Simdi tahkikat asamasina gecen dava da bu dava kabul edildi anlamina mi geliyor. Yeniden derdestlik ve hak dusurucu sureden bahsetmem mumkun mu? Eski esim ayni gun tanik listesini mahkemeye vermis ve taniklarindan biri suan ybirlikte yasadigim gayri resmi esim. Esime de sadece benimle birlikte yasayip yasamadiginin sorulmasini talep etmis. Bildigim kadariyla davaya gitmeme sansi yok ve hakim sordugunda da benimle birlikte yasadigini soyleyecek. Aksi dusunulemez zaten. Bu asamada zinaya dayali bosanma davasinin sureci nasil isler. Ben cevap dilekcemde ayrildiktan sonra kotu yola dusmemek icin bir birlikteligi sectim dedim. Ki zatende oyle. Yardimlariniz icin simdiden tesekkerler.
Old 26-10-2017, 08:43   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Siz daha önce de derdestlik ve hak düşürücü süre konusunu sormuştunuz ve biz size derdestlik ve hak düşürücü sürenin sözkonusu olmadığını yazmıştık. Şimdi tahkikat aşamasına geçildiğine göre duruşmada tanıklar sizin birisiyle birlikte olduğunuzu söylerse zina nedeniyle boşanmanıza karar verilir.
Aslında siz de başka biriyle birlikte yaşadığınızı kabul ediyorsunuz. Bu nedenle davanın kabulüne karar verilecektir...
Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını ispatlayarak kendinize ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini davanızın bulunduğu yer Baro'sundan talep edebilirsiniz.
Daha detaylı bilgi ve hak kaybı yaşamamak için davanızı avukatla takip etmenizi öneriyoruz.
Old 26-10-2017, 12:39   #3
Konuk

benderdestlik ve hak düşürücü süre itirazında buunmuştum. her iki talebimde reddedildi ve tahsikat aşamasına geçildi. şimdi burada sormak istediğim şu.

1-davanın kabulü ve reddine ilişkin bir şey yazmıyor duruşma tutanağında, dava kabul ada red işlemleri daha sonramı oluyor, yoksa benim derdestlik itirazım reddediidğine göre derdest olmayan dava kabul edilmiş mi oldu.

2-bu aşamada derdestlik ve hak düşürücü süreden yeniden bahsetmem mümkün mü?

3-davacı eski eşi mahkemeye sunduğu delil ve tanık listesinde şuan birlikte yaşadığım gayri resmi eşimi tanık yazdırmış. eşim mecburen duruşmaya gidecek ve birlikte yaşadığımızı ikrar edecek. bu aşamadan sonrası ne olur? Suan gayri resmi esimi tanik yazdirmasi normal mi? Muhtemelen onada tazminat davasi acmak icin boyle bir yol secti.

4-çok fazla delile gerek kalmaksızın boşanma gerçekleşir mi? bende eski eşimin talefon kayıtlarını talep ettim. burda bişey çıksada zina daha ağır kusur mu kabul edilir.

bilgi verebilirmisiniz.Cevabiniz icin tesekkurler.
Old 26-10-2017, 15:23   #4
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Sorularınızın cevabı yukarıdaki mesajda verilmiştir. Derdestlik ve hak düşürücü süre itirazınız reddedildiği için tekrar ileri süremezsiniz. Tanıklar dinlendikten sonra mahkeme davanın kabulüne veya reddine karar verir. Ama mevcut koşullara göre davanın kabulü kararı çıkar.. Birlikte yaşadığınız kişiyi tanık yazdırabilir... Herkesi tanık yazdırma hakkı vardır....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi