Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

5 aralık 2009 hakimlik savcılık sınavı

Yanıt
Old 13-11-2009, 22:09   #31
vbuyuktas

Varsayılan Adli Hakim ve Savcı Sınavı

Herkese Merhaba;

Adli Hakimlik Savcılık Sınavı yönetmeliğinde sağlıkla ilgili bir amdde yer almakta.Benim özel bir durumum var.Sol gözümü hareket ettiremiyorum.Maddede '' organları kontrol edememe ve çevrenin yadırgayacağı fiziksel sorun '' yazan bu husus benim adaylığımı ve adaylığımdan sonraki zaman zarfında herhangi bir engel teşkil eder mi ?
Old 25-11-2009, 00:14   #32
Zehra Ekizo

Sınav yaklaştı heyecan arttı...Arkadaşlar biliyorsunuz bu sene sınava girecek olan çok kişi var ve sadece ilk 600ü mülakata çağrılacak.Sizce bu 600.kişi kaç puanla alınır yani bu sene baraj puanı kaç olur?Ben 75-76gibi düşünüyorum bazı arkadaşlarım 80den aşağıya düşmez diyor.Sizce kaç olacak???
Old 26-11-2009, 20:16   #33
bürokrat

Zehra Ekizo
Sizin dediğiniz baraj olayı soruların zorluğuna kolaylığına göre de değişebilecek bir olgu.Kolay sorarlarsa 80e de yükselebilir,daha seçici sorular sorarlarsa 70e de düşebilir.
Nisan 2009 sınavında 200 kişi almışlardı mülakata ise 400 kişi çağırmışlardı.Baraj ise 74e yükselmişti.
Bu sınav 100 kişi daha fazla alıp 200 kişi daha fazla çağıracaklar mülakata.Benim şahsi tahminim eğer sorular aşağı yukarı nisan 2009 gibi olursa barajın 2-3 puan gerileyeceğidir.Yani 72-73le kapatabilirler.Ancak 20 Aralık 2008deki gibi sorarlarsa baraj 80in üstüne bile fırlar diye düşünüyorum ama tabiki bu dediklerim sadece varsayımdan ibaret.Yanılabilirim

Bu arada sınav giriş belgeniz geldi mi?Dağıtıma başlanalı 2 gün oldu kafayı yemek üzereyim herkesin geldi benim hala gelmedi.Anlaşılan stres dolu bir bayram geçireceğim!
Old 28-11-2009, 12:48   #34
m.yolcu

Sınava girecek bütün arkadaşlara başarılar diliyorum ben son sınıf öğrencisiyim mezun olunca bu sınava hazırlanacağım.Sitemiz sayesinde sınava giren arkadaşlarımızın tecrübelerinden yararlanıyorum herkese hem teşekkürler hem başarılar..
Old 28-11-2009, 18:22   #35
turkishrock

Sayın bürokrat panik yapmayın benim de sınava giriş belgem arife günü geldi... eğer bayramdan sonraki gün hala sınava giriş belgeniz gelmezse ertesi günü adliyede başvuruyu yaptığınız yere gidin... size bilgi verecklerdir diye tahmin ediyorum
Old 29-11-2009, 16:54   #36
Gazili0106

Merhaba turkishrock,benim de sınav giriş belgem gelmedi.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyor,sınava girecek arkadaşlara başarılar diliyorum.
Old 29-11-2009, 17:48   #37
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan bürokrat
Zehra Ekizo
Sizin dediğiniz baraj olayı soruların zorluğuna kolaylığına göre de değişebilecek bir olgu.Kolay sorarlarsa 80e de yükselebilir,daha seçici sorular sorarlarsa 70e de düşebilir.
Nisan 2009 sınavında 200 kişi almışlardı mülakata ise 400 kişi çağırmışlardı.Baraj ise 74e yükselmişti.
Bu sınav 100 kişi daha fazla alıp 200 kişi daha fazla çağıracaklar mülakata.Benim şahsi tahminim eğer sorular aşağı yukarı nisan 2009 gibi olursa barajın 2-3 puan gerileyeceğidir.Yani 72-73le kapatabilirler.Ancak 20 Aralık 2008deki gibi sorarlarsa baraj 80in üstüne bile fırlar diye düşünüyorum ama tabiki bu dediklerim sadece varsayımdan ibaret.Yanılabilirim

Bu arada sınav giriş belgeniz geldi mi?Dağıtıma başlanalı 2 gün oldu kafayı yemek üzereyim herkesin geldi benim hala gelmedi.Anlaşılan stres dolu bir bayram geçireceğim!
Bilgileriniz için teşekkürler sayın bürokrat...Benim giriş belgem çok oldu geleli...Gazi üni.İktisadi idari bilimler fakültesinde gireceğim sınava kısmetse...Sınava girecek herkese şimdiden başarılar diliyorum...
Old 30-11-2009, 22:57   #38
bürokrat

Teşekkür ederim turkishrock kardeşim.Yarın da gelmezse bilkentin yolunu tutacağız sanırsam.
Sınavda herkese başarılar dilerim,inşallah herkese emeklerinin karşılığını görmek nasip olur.
Old 10-12-2009, 20:06   #40
Özoğlu

Sanırım sınavdan sonraki ilk mesaj benimki olacak ya da mesele başka bir konu altında inceleniyor da ben gafil kaldım.Her neyse;sorular hakikaten geçmiş sınav sorularına göre bir parça kolaydı.Ancak kolay gibi görünen,ince sorular da vardı.Tahminim baraj 75-76 dan aşağı olmayacak.Daha da yüksek olursa şaşırtıcı olmaz.Sınava katılan üyelerin,emeklerinin karşılığını almalarını dilerim.
Old 11-12-2009, 13:27   #41
kordelya

Ben de geçen sınavlardan tecrübesi olan biri olarak barajın 75'in altında olmayacağını düşünüyorum. İnşaallah herkes hayırlısıyla sahip olmak istediği mesleğe kavuşur.
Old 11-12-2009, 20:21   #42
holiganist

Umarım hak eden herkes karşılığını alır gönlündeki mesleği icra eder.Darısı başımıza..Bu arada soru ve cevaplar ne zaman ilan olunur?
Old 12-12-2009, 20:30   #44
holiganist

Teşekkür ederim.Sorulara baktım önceki senelere göre daha kolay geldi bana.
Old 15-12-2009, 13:53   #45
Zehra Ekizo

Arkadaşlar 5 aralıktaki sınava girip sonuçtan pek ümitli olmayanlardanım bende
Acaba 2010nisanda adli yargı hakimliği sınavı yapılacak mı?Bu konuda bilgi verirseniz çok mutlu olacağım.
Bir de avukatlık stajımı başlattım.Hem staj yaparak hem herhangi bir avukatın yanında çalışarak nisandaki sınava yeteri kadar çalışabilir miyim?Avukatın yanında yapacağım pratiklerin sınavda bana bir faydası olur mu?
Old 16-12-2009, 17:20   #46
kordelya

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Arkadaşlar 5 aralıktaki sınava girip sonuçtan pek ümitli olmayanlardanım bende
Acaba 2010nisanda adli yargı hakimliği sınavı yapılacak mı?Bu konuda bilgi verirseniz çok mutlu olacağım.
Bir de avukatlık stajımı başlattım.Hem staj yaparak hem herhangi bir avukatın yanında çalışarak nisandaki sınava yeteri kadar çalışabilir miyim?Avukatın yanında yapacağım pratiklerin sınavda bana bir faydası olur mu?

Sayın meslektaşım;

duyduğuma göre 2010 nisanda sınav yapılacakmış ve 500 kişi alınacakmış yani şansın fazla. AVUKATIN YANINDA PRATİK AVUKATLIK MESLEĞİNDE ÇOK İŞİNE YARAR AMA BİLİOSUN SINAV EZBERE VE TEORİĞE DAYALI BU NEDENLE SANA FAZLA BİR GETİRİSİ OLMAZ STAJIN. ŞİMDİDEN BAŞARILAR DİLERİM HERŞEY DİLEDİĞİN GİBİ OLUR İNŞAALLAH AMA ÇALIŞMAYI BIRAKMA NİSANDAKİ SINAVDA AVANTAJIN FAZLA.
Old 16-12-2009, 17:23   #47
Özoğlu

Sayın Zehra Ekizo,kesin bir bilgi olmamakla birlikte genel beklenti nisan veya mayıs ayı içinde sınav açılacağı doğrultusunda.Daha net bilgiyi aralık sınavı için belirlenecek mülakat tarihinden çıkartabiliriz sanırım.Sınav çalışmanız ve stajınız hususunda benzer ikilemlerde kalmış biri olarak, naçizane şunları söyleyebilirim:Hakimlik-savcılık sınavı hazırlığı siz de takdir edersiniz ki ziyadesiyle mesai harcamak gerektiriyor.Her ne kadar adliye stajları genellikle çok ağır uygulanmamakta ise de yine de bir koltuğa 2 karpuz sığdırmaya çalışmak hem zihnen hem bedenen insanı yorabiliyor.Avukat yanında geçireceğinizin çalışma veya staj döneminin ise sınava yönelik size bir şeyler katabileceğine pek ihtimal vermiyorum.Zira malumunuz ÖSYM'nin soru tekniği uygulamayla pek örtüşmüyor.Eğer idealiniz hakimlik-savcılık ise tavsiyem sonraki sınav dönemine kadar tüm zaman ve ilginizi sınav hazırlığınıza tahsis etmenizdir.Gerek kendi yaşadığım ikilemlere gerekse avukatlık stajını başlatıp aynı zamanda sınava hazırlanan ve hatta sınava hazırlık kurslarına giden bazı arkadaşlarımın nahoş tecrübelerine istinaden belirttiğim hususlar muvacehesinde bir kez daha düşünerek karar-ı katinizi bir an önce vermeniz en hayırlısı olacaktır.Yürelten başarılar dilerim.
Old 16-12-2009, 21:10   #48
bürokrat

Nisanda daha fazla alınacağına dair ben de güçlü duyumlar aldım inşallah doğru çıkar.
Bu sınav tam sınırda baraj yüzünden kalacam sanırım ben de nisana kalanlar kervanındanım
Old 21-12-2009, 19:15   #50
auhf_ag

Beklenen sonuçlar bugün açıklandı,barajın bu denli yükselmesi(79un üzerinde) hemen herkesi şaşırttı,e biraz da hayal kırıklığı yarattı haliyle...mülakatlar 05-22 nisanda diye biliyorum,sınav mayısa mı kalır bu durumda?
Old 21-12-2009, 22:03   #51
holiganist

Soruları ben de inceledim.Geçen senelere oranla kolay bir sınav olmuş.Barajın 79 olmasını yadırgamamak lazım.
Old 21-12-2009, 22:07   #52
bürokrat

Alıntı:
Yazan bürokrat
Nisanda daha fazla alınacağına dair ben de güçlü duyumlar aldım inşallah doğru çıkar.
Bu sınav tam sınırda baraj yüzünden kalacam sanırım ben de nisana kalanlar kervanındanım
Kehanetim doğru çıktı malesef baraj yüzünden mahvoldum
Baraj inanılmaz bir şekilde uçtu.Çok yazık oldu
Önümüzdeki maçlara bakıyorum artık
Old 21-12-2009, 22:49   #53
Özoğlu

Sınavda 6.oldum ancak açık yüreklilikle şunu söyleyebilirim ki özellikle 5 aralık sınavı hiç de seçici değildi.Bu bağlamda mülakata çağrılma hakkı elde edemeyen üyelerin yeise kapılmamalarını haddim olmayarak tavsiye ediyorum. Tekrar sınava girmek durumunda kalan üyelere çalışmalarında yürekten kolaylıklar; yazılı sınavı kazanan üyelere de mülakatta başarılar dilerim.
Old 21-12-2009, 22:55   #54
avharung

Bu sınav herkesi şaşırttı. Kazanan arkadaşımız, üyemiz varsa tebrikler.
Old 24-12-2009, 13:46   #56
Zehra Ekizo

Barajı aştık ama bir faydası yok...
arkadaşlar bana ticaret hukuku,idare hukuku,idari yargı hukuku,icra iflas hukuku ve borçlar hukukunda ikinci sayfa yayıonları dışında bir yayınevi önerebilir misiniz?
Old 24-12-2009, 21:39   #57
bürokrat

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Barajı aştık ama bir faydası yok...
arkadaşlar bana ticaret hukuku,idare hukuku,idari yargı hukuku,icra iflas hukuku ve borçlar hukukunda ikinci sayfa yayıonları dışında bir yayınevi önerebilir misiniz?
Ben de 72de kalarak barajın azizliğine uğradım malesef
Bu saydığınız derslerin ticaret hukuku hariç(ticareti biraz yüzeyseldir) hepsinin savaş yayınlarının altın serisi güzeldir.

Arkadaşlar bu arada sınavdaki A grubu 64.soru borçlar hukuku sorusu hakkında ne düşünüyorsunuz?

64-Aşağıdakilerin hangisinde sebepsiz zenginleşme davası açılabilir?

A)Zamanaşımına uğramış borcunu hataen B'ye ifa edip daha sonra bu durumun farkına vardığında
B)Hukuken nafaka borcu olduğunu zanneden ve bu nedenle ekonomik zorluk içindeki yeğenine her ay yardımda bulunan amca A,hukuken borçlu olmadığını öğrendiğinde
C)Kumardan kaynaklanan borcu ödeyen A,bu borcun eksik borç olduğunu öğrendiğinde
D)Bir işini çabuklaştırmak amacıyla A,arkadaşı B'ye rüşvet vermesi için para verir,ancak B bu rüşveti vermezse A,rüşvetin verilmediğini öğrendiğinde
E)Evlenme tellallığı amacıyla komşusuna para veren A,evlilik gerçekleşmediğinde

Cevabı B olarak açıklamışlar ancak borçlar hukuku kitaplarında aynen şöyle yazıyor:
M.K.ya göre;herkes yardım etmediği takdirde zor duruma düşecek üstsoy ile altsoyuna ve kardeşlerine yardım etmekle yükümlüdür.Bu halde borç kanunen tanınmış bir borçtur ve gerektiğinde ifası dava ve takip edilebilir.Ancak uzak bir akrabaya,fakir bir çocuğa yardım etmek ahlaki bir görevdir.Bu görevin, dava ve cebri icra yoluyla yerine getirilmesi ise talep edilemez.Yerine getirildiğinde yapılan ödeme geçerli bir ödeme sayılır.Ödemede bulunan kişi,kendisini hataen borçlu zannettiğini ileri sürerek verdiğini geri isteyemez.

Dolayısıyla bu soruda doğru şık yok.Bu sorunun da iptal edilmesi gerekmez mi?Sizler ne düşünüyorsunuz?

Old 25-12-2009, 08:33   #58
kordelya

Alıntı:
Yazan bürokrat
Ben de 72de kalarak barajın azizliğine uğradım malesef
Bu saydığınız derslerin ticaret hukuku hariç(ticareti biraz yüzeyseldir) hepsinin savaş yayınlarının altın serisi güzeldir.

Arkadaşlar bu arada sınavdaki A grubu 64.soru borçlar hukuku sorusu hakkında ne düşünüyorsunuz?

64-Aşağıdakilerin hangisinde sebepsiz zenginleşme davası açılabilir?

A)Zamanaşımına uğramış borcunu hataen B'ye ifa edip daha sonra bu durumun farkına vardığında
B)Hukuken nafaka borcu olduğunu zanneden ve bu nedenle ekonomik zorluk içindeki yeğenine her ay yardımda bulunan amca A,hukuken borçlu olmadığını öğrendiğinde
C)Kumardan kaynaklanan borcu ödeyen A,bu borcun eksik borç olduğunu öğrendiğinde
D)Bir işini çabuklaştırmak amacıyla A,arkadaşı B'ye rüşvet vermesi için para verir,ancak B bu rüşveti vermezse A,rüşvetin verilmediğini öğrendiğinde
E)Evlenme tellallığı amacıyla komşusuna para veren A,evlilik gerçekleşmediğinde

Cevabı B olarak açıklamışlar ancak borçlar hukuku kitaplarında aynen şöyle yazıyor:
M.K.ya göre;herkes yardım etmediği takdirde zor duruma düşecek üstsoy ile altsoyuna ve kardeşlerine yardım etmekle yükümlüdür.Bu halde borç kanunen tanınmış bir borçtur ve gerektiğinde ifası dava ve takip edilebilir.Ancak uzak bir akrabaya,fakir bir çocuğa yardım etmek ahlaki bir görevdir.Bu görevin, dava ve cebri icra yoluyla yerine getirilmesi ise talep edilemez.Yerine getirildiğinde yapılan ödeme geçerli bir ödeme sayılır.Ödemede bulunan kişi,kendisini hataen borçlu zannettiğini ileri sürerek verdiğini geri isteyemez.

Dolayısıyla bu soruda doğru şık yok.Bu sorunun da iptal edilmesi gerekmez mi?Sizler ne düşünüyorsunuz?

Sınavda da şaşırmıştım daha sonra da doğru cevabı bulamayınca tekrar şaşırdım. Çünkü şıkların hepsi doğru ve bence de iptali gerekir iptal için dava mı açsak diye düşünüyorum. Çünkü soru iptal olursa mülakata çağrılma olasılığım yüksek
Old 25-12-2009, 10:56   #59
Özoğlu

Ayrıca merhum Kemal Oğuzman hoca da bir anlaşmayı yapmaya neden olan ahlaka aykırı saikin,sözleşmeyi BK 19 bakımından sakatlasa dahi her zaman s.siz z. iddiasıyla istenemeyecek bir borç yaratmayacağını söylemektedir.(Baskı ve sayfa numarasını en kısa zamanda ekleyeceğim)
Kitabında konuya verdiği örnek sorunun 'D' şıkkındaki hadiseye de çok benzemektedir.Bu seçenekten de yola çıkarak hocanın fikrini şöyle açıklamaya çalışayım:İşini çabuklaştırmak amacıyla A kendisi doğrudan ilgili kamu görevlisine rüşvet vermiş olsa idi ve mezkur iş yapılmamış olsa idi bilatereddüd A ilgili k.görevlisinden bir iade talebinde bulunamayacaktı.Ancak hadisede A arkadaşı B ile ilgili k.görevlisine verilmek üzere bir miktar para vermektedir.Kabaca aralarındaki hukuki ilişki vekalet aktidir diyebiliriz.(A ile B arasında)Oğuzman'ın fikrine göre vekalet akdini yapmaya neden olan ahlaka(kanuna) aykırı saik vekalet söz. sakatlasa dahi iade talebine mani olmaz.
Ayrıca Sefa Reisoğlu hocaya göre de evlenme tellallığı da her zaman iade talebine mani olmaz.
Hulasa öyle bir soruldu ki yaklaşık 3,5 tane cevabı var.
Old 25-12-2009, 18:53   #60
bürokrat

Gerçi ben 79a size nazaran uzaktayım benim açımdan bir şey değişmeyecek ancak 65. sorum doğru olduğu halde 2 şık var diye soruyu iptal ettiler ve soru herkesin doğru sayıldığı için bir sürü insan önüme geçti sıralamada.65i iptal eden ösymnin doğru şıkkın olmadığı bu soruyu da hayli hayli iptal etmesi gerekir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi