Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kıdem tazminatı

Old 09-05-2006, 07:44   #1
cerav

Varsayılan Kıdem tazminatı

7 yıldır bir ilaç firmasında çalışıyorum. Eşim ABD'de bilimsel bir araştırmaya katılmak üzere İstanbul Üniversitesi tarafından görevlendirildi. Yaklaşık 2 yıl orada yaşamamız gerekiyor. Bu durumda kıdem tazminatımı alabilirmiyim.
Old 09-05-2006, 09:39   #2
Veysel

Sayın Cerav ; Yürürlükten kaldırılan ancak Kıdem tazminatı ile ilgili olan 14 ncü maddesi halen yürürlükte olan 1475 sayılı kanunda Kıdem tazminatının hangi şartlarda ödeneceği hüküm altına almıştır. Bunlar, emeklilik (yaşlılık), askerlik, kadın işçinin evlenmesi, işçinin iş akdini haklı nedenlerle fesihi gibi vs. sebeplere dayandırılmıştır. Sizin durumunuza gelince açık bir hüküm yoktur. Bence, eşinizin görevlendirme yazısı ve bu nedenle iş akdinizi fesih etme isteğinizi (burada fesih isteğinizde "kıdeme ilişkin tüm haklarım saklı kalmak kaydı ile iş akdimi fesih (dikkat edin istifa değil) ediyorum" diye mutlaka belirtin.) işverene usulüne göre bildiriniz. Normal şartlarda ve iyi niyet iyi ilişkiler varsa mutlaka değerlendirilir. Eğer sonuç olumsuz olursa, yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz. Mahkemelerin fesih sebebinizi aile birliğinin korunması açısından değerlendireceğini sanıyorum. Saygılarımla...
Old 09-05-2006, 12:50   #3
cerav

Sayın Veysel; ilginiz ve verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim.
Old 10-05-2006, 08:21   #4
Armağan Konyalı

Sayın cerav

İş Hukukunu bilen bir üyenin cevap vermesini isterdim ama ne yazık ki bilmeyen biri olarak ben yanıt vermek zorunda kaldım. Yeni yasayı bilmesem de eski yasaya göre dahi kıdem tazminatına hak kazanmayacağınız kanısındayım :

Yasada sayılan kıdem tazminatına hak kazanma nedenleri arasında sizin durumunuz sayılmamış olmakla hukuk yolu ile kıdem tazminatı almanız mümkün görünmüyor. İşinizden ayrılma nedeniniz haklı nedenlerle fesih sayılamaz. İşvereninizle konuşurken mahkemede hak arayamayacağınızı bilmenizde yarar var. Saygılarımla
Old 10-05-2006, 09:41   #5
Veysel

Varsayılan Kıdem tazminatı

Sayın Dost ; Cevabınızda biraz şahsıma gönderme yaptığınızı düşünerek cevap verme gereği duydum. Gereksiz alınganlık göstermişsem şimdiden özür dilerim. Gerçi, hukukçu kimliğimin olmamasından olsa gerek yanıtımı bir cevap olarak algılamamışsınız ama...
1.Yeni yasada zaten kıdem tazminatı ile ilgili bir hüküm yok. 4857 sayılı yasa çıkarken 1475 sayılı yasa (14 ncü maddesi yani kıdem tazminatı ile ilgili madde hariç) iptal edildi.
2.Yukarıda kıdem tazminatının hangi şartlarda ve nasıl ödeneceğini hüküm altına alınmış şekliyle öz olarak anlatmaya çalıştım. Adı geçenin buna uymadığınıda... ancak, işverenle iyi ilişkiler varsa bunun aşılabilineceğini de...
3. Haklı nedenlerle fesihten kastım, mevcut durumun haklı fesih'i gerektirdiği şeklinde değil, kıdem tazminatının hangi şartlarda ödenebileceği ile ilgiliydi. Bundan kişinin durumu itibariyle haklı nedenlerle iş akdini fesih edebileceği sonucu çıkarılmamalı. Zaten cümlenin sonunda bu konuda açık hüküm olmadığını da ifade etmişim.
4. Ortada bir keyfiyet yok, zorunlu bir neden var. Kişi bunu belgeleyebiliyorsa ve işveren de bunu kabul etmiyorsa adı geçenin yazdığım şekilde iş akdini fesih etmekten başka bir çaresi var mı? tabii ki sonradan hakkını arayacaktır. ortada 7 yıllık bir emek var. ve böyle bir durumda aile birliğinin korunması ve zaruretten kaynaklı bir fesihte mahkemelerin bunu değerlendirebileceğini yazdım. Sonuç olumlu veya olumsuz çıkar onu önceden kimse bilemez. Belki mahkeme veya yargıtay yeni ve farklı bir karar verebilir. İçtihatlar niye var ki... ben sadece izleyebileceği yolu gösterdim.
Saygılarımla.
(Hukukçu değilim, işi bilen bir hukukçunun yorumunu ben de merak ediyorum.)

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi