Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kıdem Tazminatı

Old 28-06-2005, 17:25   #1
tarlak

Soru Kıdem Tazminatı

Herkese merhabalar ve saygılar..
Mağduriyetim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
1995-2003 yılları arasında bir şirkette çalıştım. İşyerinin SSK,Bağkur,Vergi ve işverenin özel borçlarından ötürü 05.08.2003 tarihinde "maaşımı ödeyecek durumun kalmadığı" gibi bir gerekçeyle işten çıkarıldım. Bu arada (ben daha çalışırken) şirketimiz başka bir adrese taşındı ve SSK, Vergi dairesi gibi adres değişikliğinin bildirilmesi gereken hiçbir yere bildirim yapılmadı. Kıdem tazminatımı ve içeride kalan 2 aylık maaşımı daha sonra ödeyeceğini söyledi. Herhangi bir belge imzalamadım. Bir süre sonra işsizlik sigortamı alabilmek için İşkur'a başvurdum. Ancak eski işverenim işten ayrılma gerekçesi olarak "istifa etti" diye bildirimde bulununca onu da alamadım. Bende konuyu çalışma bakanlığına taşıdım. Ancak bakanlıktaki kişilere işyeri adresinin değiştiğini, yasal olarak görünen yerde olmadığını belirtmeme rağmen bir süre sonra aldığım yanıtta "aranılan işyeri bulunamamıştır, iddianızda ısrar ediyorsanız konuyu yargıya taşımalısınız" diye bir cevap geldi. Öğrendiğim kadarıyla -ki bu bilgi doğrudur- yeni adresinde de işyeri faaliyetleri durmuş ve bu adreste eski işverenimin iki yakın akrabası (eşi ve annesi) üzerine yeni bir şirket kurulmuş. Yani yargıya da gitsem gösterebileceğim bir adres yok. Ev adreslerini biliyorum ama, bu evi de resmi makamlar almasın diye başkalarının üzerine yapmışlar. Burada oturmuyor görünüyorlarmış. Yargı yoluna gidip, boş yere para harcamak da istemiyorum (zaten buna gücümde yok). Ne yapmam gerekir. Kısa,ucuz ama etkili bir yol bilen varsa ve bana yardımcı olup yol gösterebilirse sevinirim. Saygılar..
Old 28-06-2005, 18:09   #2
Av.M.Aydın Bilen

Sn:tarlak
Şirketlerin Ticaret sanayii odalarında kaydı bulunur.Ticaret Sicil Gazetesinde şirket merkezi olarak gösterdiği adres tebligat için yeterli ve geçerli adrestir.
Adres değişikliğini Ticaret Sicil Gazetesinde ilan etmemiş ise gazetede önceden gösterilen adres tebligat için geçerli adrestir.

(7201 sayılı Tebligat Kanunu 35.madde.)
Old 30-06-2005, 15:19   #3
tarlak

Sayın avukata teşekkür ederim. Ancak benim öğrenmek istediğim şey daha çok şuydu: Bu kadar resmi alacaklı varken (SSK, Vergi Dai., Bağkur vs) sıra bana gelirmi? Hiçbirşey yapmadan durmak tabi ki bir fayda vermez ama, çalışma bakanlığı elemanları "efendim adreste yok, top sizde, dilerseniz yargıya gidin" demekte haklılarmı? Ortada işveren beyanından başka birşey yokken "işsizlik sigortanızı alamazsınız" demeye hakları varmı? İşçinin beyanı beyan değilmi? Şimdi girişeceğim hukuk mücadelesinde sarfedeceğim masraflardan sonra "sen sıradan bir vatandaşsın, para için sıranı bekle" diyecekler anladığım kadarıyla.. Kısacası; içi boşaltılan bankalardaki paralar devlet garantisi ile mudilere ödenirken, içi boşaltılan şirketlerdeki işçilerin kayıpları için yasal bir garanti yokmu. Ya da bu işler ile görevlendirilen (İş-Kur, Çalışma Bakanlığı) resmi kurumların sorumluluğu bu kadarmıdır? Saygılar..
Old 30-06-2005, 18:04   #4
Av.M.Aydın Bilen

Alıntı:
Yargı yoluna gidip, boş yere para harcamak da istemiyorum (zaten buna gücümde yok). Ne yapmam gerekir. Kısa,ucuz ama etkili bir yol bilen varsa ve bana yardımcı olup yol gösterebilirse sevinirim. Saygılar..

Sn tarlak,
Kendinizi bir avukatla temsil ettirme bakımından ekonomik gücünüzün bulunmaması halinde bukunduğunuz yerdeki baronun Adli Yardım Bürosuna müracaat ederseniz ,işinizle ilgili ücreti size ait olmamak üzere bir vekil tayin edilebilir.
Dava açılması gerekiyor ise harç ve masrafları da yine ödeme gücünüz yok ise bu da yine HUMK ve Adli Yardım Yön.hükümlerine göre size yükletilmeden dava açılabilir.
Bu nedenlerle ;ucuz yol olarak bunu öneririm.Kısa yol ise hukuk sistemimizde maalesef bulunmamaktadır.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi