Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kıdem tazminatı

Yanıt
Old 09-01-2007, 11:28   #1
Buğrahan karakoyunlu

Varsayılan kıdem tazminatı

Bir iş yerinde 14 ay çalıştırılan işçi bu sürenin son 3 ayı sigortalı gösteriliyor. İş yerinde o tarihlerde bordrolu çalışan işçiler var hizmet tespiti isteyip geri kalan 11 ayıda kurtarmak istiyoruz burada sadece tanık yeterli olurmu? bu istem müspet olursa kıdem tazminatı isteyebilirim yalnız işçi işden kendi isteği ile ayrılmış(istifa değil) iş kanunu 24.maddedeki durumlar yok bu durumda kıdem tazminatını isteyebilirmiyim? Herkese iyi çalışmalar....
Old 09-01-2007, 13:24   #2
ISIL YILMAZ

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=10209 bu link hizmet tespiti ile ilgili sorunuzda size yardımcı olacaktır.

İşçinin kendi isteği ile ayrılması halinden bahsedip parantez içinde istifa değil demenizi anlayamadım. Bunu açıklar mısınız? Zira, kıdem tazminatı talep etmenin şartları belli, bu şartlardan biri de (haklı nedenler hariç) istifa etmemiş olmak.

Saygılar.
Old 09-01-2007, 16:18   #3
Nusret

Varsayılan 4857/24'ün kapsamı

4857/24'e göre işçinin haklı nedenlerle sözleşmeyi fesih hakkını kullanabileceği durumlara sigorta hakkına yönelik ihlaller de dahildir. Bu nedenle işçi, ayrılırken bundan bahsetmemiş bile olsa, haklı nedenle işten ayrılmış, yani sözleşmesini feshetmiş sayılır. Bunun yöntemi ihtarname-ihbarname vererek veya istifa dilekçesi vererek de olsa, durum budur.

Bu gibi durumlarda, eğer işçinin orada çalıştığı sürelerde orada ya da komşu işyerinde sigortalı olarak çalışan, komşu işyerinin sahibi olan bir tanığınız varsa önce hizmet tespiti davası açmanızda bir sakınca yoktur. Ama, işçilik alacaklarına dair davada ispat nispeten kolay olduğu, hizmet tespitinde fiili çalışmayı ispat daha zor olduğu için, bir de bordro şahidi bulmakta sıkıntı çekiyorsanız önce işçilik alacaklarına (kıdem tzm., ücret, izin ücreti, fazla çalışma ücr. vs.) dair davaya öncelik vermekte fayda vardır. Bu durumda işçi, haklı nedene dayanmış olsa da, kendi ayrıldığı için, (her ne kadar ben tersini düşünsem de) ihbar tazminatı talep edemeyecektir.

Çalıştırıldığı süre içinde izin kullanamamış ise, bir yılın izin ücreti (14 işgünü -izin ücretleri işçi çalışıyorken istenemez; bu durumda ancak iznin kullandırılması talep edilebilir) ile eğer varsa normal gün-hafta sonu-genel tatil fazla çalışma ücretlerini de (birbirinden ayırarak) talep edebilirsiniz.
Old 09-01-2007, 16:49   #4
Buğrahan karakoyunlu

Sayın Nusret
Öncelikle ilginize teşekkür ediyorum.Ben işçi kendi isteğiyle ayrıldığı ve İş kanunu 24 md şartları oluşmadığını düşünerek kıdem tazminatını isteyemeyeceğimi düşünüyordum ama dediğiniz gibi işverenin yapmış olduğu(11 aylık) sigorta ihlali bu maddeyi kullanmamı sağlayacak ayrıca hizmet tespiti ile birlikte kıdem tazminatı-yıllık ücretli izin-fazla çalışma ücretini birlikte istemeyi düşünüyorum(söz konusu tarihlerde aynı işyerinde çalışan bordrolu işçi tanığım mevcut)
Old 10-01-2007, 17:07   #5
HEATHER

Sayın buğrahan karakoyunlu benim size tavsiyem hizmet tespiti davasından önce işçi alacaklarınız için alacak davası açmanızdır zira alacak davası hizmet tespiti dvasına nazaran ispatı daha kolay bir davadır bu davayı kazanmanız takdirinde açacağınız hizmet tspiti davasına delil olarak alacak davasını gösterebilirsiniz.Böylece hem alacağınızı almış hemde çalışmış olduğunuz sürelerin tespitinde müspet sonuç alma olasılığınızı artırmış olursunuz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi