Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Farklı merci ve süre gösterilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-10-2009, 12:29   #1
Av.Fatma Dündar

Varsayılan Farklı merci ve süre gösterilmesi

Merhabalar, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu'nun 26.madde a bendi gereği müvekkile idari para cezası kesilmiş.. İlgili tutanakta itiraz mercii olarak 30 gün içinde idare mahkemesi gösterilmiş, ancak tutanağın tebliğ evrakında 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne itiraz edileceği belirtiliyor, 30 günlük süre esas alınarak, 15 günlük süre atlanmış, ancak yaptığım araştırmada 15 günlük süre içerisinde Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edilmesi gerektiği kanısına vardım, farklı merci ve süre gösterilmesi dikkate alındığında idare mahkemesine dava açıp, süre ya da mercii yönünden itiraz olunduğunda bu yanıltmayı esas aarak görevli sulh ceza mahkemesine gönderilmesini talep etme şansım olduğunu düşünüyorum. Bu konuda farklı fikirde olan arkadaşlar varsa değerlendirmelerini bekliyorum.
Old 15-10-2009, 13:22   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Fatma Dündar
Merhabalar, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu'nun 26.madde a bendi gereği müvekkile idari para cezası kesilmiş.. İlgili tutanakta itiraz mercii olarak 30 gün içinde idare mahkemesi gösterilmiş, ancak tutanağın tebliğ evrakında 15 gün içerisinde Sulh Ceza Mahkemesi'ne itiraz edileceği belirtiliyor, 30 günlük süre esas alınarak, 15 günlük süre atlanmış, ancak yaptığım araştırmada 15 günlük süre içerisinde Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edilmesi gerektiği kanısına vardım, farklı merci ve süre gösterilmesi dikkate alındığında idare mahkemesine dava açıp, süre ya da mercii yönünden itiraz olunduğunda bu yanıltmayı esas aarak görevli sulh ceza mahkemesine gönderilmesini talep etme şansım olduğunu düşünüyorum. Bu konuda farklı fikirde olan arkadaşlar varsa değerlendirmelerini bekliyorum.

Sayın Dündar;

Kolluğun ya da idari para cezası kesmeye yetkili diğer mercilerin matbu (fakat eski) formları kullanmaya devam etmeleri, itiraz için Kanun'da öngörülen merci ve süreye ilişkin düzenlemeleri ortadan kaldırmayacağı için bir sonuç alınabileceğini sanmıyorum.

Benzer bir durum, bir meslektaşımın başına geldi, İş Mahkemesi sıfatıyla karar veren Asliye Hukuk Mahkemesi karar metninde temyiz süresini "15 gün" olarak anmış, meslektaşım 8 günlük süreyi bildiği halde dalgınlıkla 15. gün temyiz etmiş, sonucunu bekliyor, o davada da pek umudum yoktu.

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi