Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kooperatif Yönetiminin İstifası Ve Kayyum

Old 25-06-2002, 09:20   #1
mbazade

Soru Kooperatif Yönetiminin İstifası Ve Kayyum

Kooperatifimizin 3 ay evvelki olağanüstü kongresinde eski yönetimin ibrası geriye bırakılarak (tetkik komisyonu raporu oluşturulmuştu) yeni yönetim ve denetim kurulu seçilmişti. 1 hafta önce ise yıllık olağan kongre yapıldı. Ve yeni yönetim, yedekleriyle birlikte istifa ederek kayyuma gidilmesi gerektiğini söylediler. Kayyum ne demektir, bu süreç nasıl işler, ne kadar sürebilir. Üyeler olarak yapmamız gereken bir şey var mıdır. Kooperatifimizde, eski üyelerden dairesini satın almış fakat hisse devri yapılmamış olan üyeler de var. Bunların durumu ne olacak? Bu konularda vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
Old 26-07-2002, 12:05   #2
nus

Sayın mbazade,

Kayyum; koşullar gerektirdiğinde, ilgili gerçek veya tüzel kişinin hak ve hukukunu korumakla görevlendirilen kişidir.
Bir ticari şirkete kayyum tayini hakkında MK.'nun kayyum tayini ile ilgili
hükümlerinin uygulanacağına dair TTK.'nun 138. maddesinde açık bir hüküm
bulunmamaktadır. Ne varki, bu şekildeki bir ihtiyacın duyulması halinde
TTK.'nun 1 inci maddesi hükmü de dikkate alınarak Türk Medeni Kanunu'nun konu
ile ilgili hükümleri uygun düştüğü nisbette ticari şirketlere ve kooperatiflere de kıyas yolu
ile uygulanması gerektiğinin kabulü düşünülebilir. Ancak, kıyas yolu ile bu
uygulamada HUMK.'nun 8/III. maddesi yollaması ile MK.'nun 376 ve müteakip
maddelerinde ticari şirketlere kayyum tayininin sulh mahkemesince yapılacağına
dair açık bir hüküm bulunmadığından bu tür davaların işin özelliği de dikkate
alınarak Asliye Ticaret Mahkemelerinde incelenip sonuçlandırılması gerekir.

Olayınızda Kayyum tayini; yeni yönetim kurulu oluşturulamadığı için düşünülmüş bir yoldur. Yeni bir toplantı yapılarak yönetim kurulunun oluşturulabileceği kanısındayım.
Saygılar

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi