Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Yeni İstanbul ( Çağlayan) Adliyesi Maceralarımız

Yanıt
Konu Notu: 9 oy, 4,44 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-08-2011, 13:19   #91
narter

Varsayılan Adliye Rehberi Programı ** Adliye krokisi cep telefonuzda.. **test aşamasındadır..

Merhaba
iki avukat arkadaş birlikte cep telefonları için amatörce bir program yazmaya çalışıyoruz.

programın duyuru metni aşağıda :

Ücretsiz, amatör, Adliye Rehberi Programı *Çağlayan adliyesinde hangi mahkeme nerede?

Yeni adliyelerde kat kat dolaşıp Mahkeme aramayın.
Cep telefonuzdan Adliye Rehberi programını açın. Mahkemenin krokisini, kaçıncı katta, hangi blokta olduğunu cep
telefonunuzdan bulun.

2 avukat arkadaş bir amatör cep telefonu progmanı yazdık.
şimdilik sadece büyük ekranlı akıllı telefonlarda ( android, 480*800 ekran ) çalışıyor.
Nokia ve samsung telefonlar için java sürümü uyarlanıyor..
programın geliştirme sayfasına ulaşmak için
www.adaletvehukuk.org duyurular bölümünü ziyaret edebilirsiniz
kaynak kodları ve programın demosunu indirmek için :
www.cimenkolonyasi.com adliye rehberi programı bölümü
Old 30-08-2011, 16:31   #92
üye37459

Her katta vezne olması gerekiyor. Nitekim çıldırmamak içten değil.
Old 09-09-2011, 15:28   #93
emrahcevik

bugün adliyedeki baro odalarında yer alan sebillerin kaldırıldığını öğrendim. tabi çıldırdım. oradaki yetkili başsavcılığın emri olduğunu söyledi.

bu, avukatlar üzerindeki siyasi baskının pratikteki bir yansıması.

başsavcılık ne zamandan beri ego tatmin merkezi haline geldi?

orada kantin ihalesini alan kişinin edeceği kar ne zamandan beri başsavcılığı ilgilendirir oldu. orada 1 tl'den satılan yarım litre suyun hesabını biz kimden soracağız?
Old 09-09-2011, 17:11   #94
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan emrahcevik
bugün adliyedeki baro odalarında yer alan sebillerin kaldırıldığını öğrendim. tabi çıldırdım. oradaki yetkili başsavcılığın emri olduğunu söyledi.

orada kantin ihalesini alan kişinin edeceği kar ne zamandan beri başsavcılığı ilgilendirir oldu. orada 1 tl'den satılan yarım litre suyun hesabını biz kimden soracağız?

"Bundan böyle size su bile yok" demek istiyorlar, galiba...
Old 09-09-2011, 19:31   #95
eşitlik mi

Bu arada "...kantin ihalesini alan" cümlesini epeyce duyuyoruz,sanırım bir süre daha da duymaya devam edeceğiz )
Old 11-09-2011, 08:36   #96
Av. Hulusi Metin

Varsayılan İstanbul Anadolu Adalet Sarayı

Kanun NO: 5235
Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri İle Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev Ve Yetkileri Hakkında Kanun
Kabul Tarihi: 26 Eylül 2004
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 7 Ekim 2004 - Sayı: 25606

1.Hukuk mahkemeleri bulundukları il veya ilçenin adı ile anılır (m.5)

2.Ceza mahkemeleri bulundukları il veya ilçenin adı ile anılır (m.9)

3.Mahkeme kuruluşu bulunan her il merkezi ve ilçede o il veya ilçenin adı ile anılan bir Cumhuriyet başsavcılığı kurulur (m.16)

4.Bölge adliye mahkemeleri, bölgelerin coğrafi durumları ve iş yoğunluğu göz önünde tutularak belirlenen yerlerde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığınca kurulur (m.25)

1.İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı… (Resmi ismi bu mu?)

2. İstanbul Anadolu Adalet Sarayı (Dün E 5’den geçerken gördüm, Kartal yazmıyor !?)

3.Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı - http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=64039
Old 11-09-2011, 09:17   #97
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Kanun NO: 5235
Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri İle Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev Ve Yetkileri Hakkında Kanun
Kabul Tarihi: 26 Eylül 2004
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 7 Ekim 2004 - Sayı: 25606

1.Hukuk mahkemeleri bulundukları il veya ilçenin adı ile anılır (m.5)

2.Ceza mahkemeleri bulundukları il veya ilçenin adı ile anılır (m.9)

3.Mahkeme kuruluşu bulunan her il merkezi ve ilçede o il veya ilçenin adı ile anılan bir Cumhuriyet başsavcılığı kurulur (m.16)

4.Bölge adliye mahkemeleri, bölgelerin coğrafi durumları ve iş yoğunluğu göz önünde tutularak belirlenen yerlerde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun olumlu görüşü alınarak Adalet Bakanlığınca kurulur (m.25)

1.İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı (Resmi ismi bu mu?)

2. İstanbul Anadolu Adalet Sarayı (Dün E 5den geçerken gördüm, Kartal yazmıyor !?)

3.Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı - http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=64039

"İstim arkadan gelsin" demişlerdir.
Old 12-09-2011, 08:23   #98
emrahcevik

adliyede duruşmaya girenler biliyordur. duruşma listelerinin asılacağı bir şeyi salon önlerine koymamışlar. orayı yapan kişilerin aklına bunun gibi önemli bir husus gelmemiş.

icra müdürlüklerine gidenler de biliyordur oradaki kablo rezaletini. her an kablolara takılıp düşebilirsiniz. çünkü yerler priz ve kablo dolu. başta unutmuşlar bilgisayarlarla çalışıldığını. sonradan akıllarına gelmiş.

hadi duruşma salonlarına listenin asılacağı bir tahta koyabilirler. kaldı aslında ekran olması daha mantıklı olurdu ama o kadar da yüklenmeyelim. ama kablo sorununu nasıl çözecekler çok merak ediyorum.

kısaca ortaya ferrari görünümlü bir hacı murat çıkmış.
Old 12-09-2011, 13:48   #99
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
"İstim arkadan gelsin" demişlerdir.

İstim arkadan gelmiyor
Karar sayısı ve tarihi şu an aklımda değil ama,HSYK. kararıyla İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı kuruldu. Kartal'daki bina tamamlandığında bu isimle faaliyete geçecek.
Bilgilerinize
Old 12-09-2011, 14:09   #100
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan S.Orhan
İstim arkadan gelmiyor
Karar sayısı ve tarihi şu an aklımda değil ama,HSYK. kararıyla İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı kuruldu. Kartal'daki bina tamamlandığında bu isimle faaliyete geçecek.
Bilgilerinize

HSYK mahkemelerin yargı çevresini belirleyebilir ama yasayı değiştiremez.
Old 12-09-2011, 14:23   #101
Avukat Hakan Eren

Bu adliyenin bir "isim" sorunu olduğunu başka bir başlıkta dile getirmiş ve şöyle demiştik:

Evet sorunu buldum...

Biri bu adliye sarayı yapılırken / temeli atılırken / ya da kurdelesi kesilirken kulağına ismini okumamış.

Okunsa böyle olmazdı. Adliye de ismini bilirdi.

Yahu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na güç bela anlatabildik; adliyenin adı "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İstanbul Adalet Sarayı" değildir, sadece ve sadece "İstanbul Adalet Sarayı"dır diye...

Neyse ki yanlıştan bir haftada döndüler...

Peki sevgili baromuza ne demeli?

Sağolsunlar kitapçık bastırmışlar, adliyeyi tanıtan. Bu gün postayla geldi...

Bilgilendirme kitapçığı... Emeği geçenlere teşekkürler... Peki kitapçığa göre adliyenin adı ne?

ÇAĞLAYAN ADALET SARAYI

Okumamışlar kulağına ismini; o yüzden önüne gelen yanlış söylüyor.

Önce iddia makamı, şimde de savunma...

Old 12-09-2011, 15:14   #102
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
HSYK mahkemelerin yargı çevresini belirleyebilir ama yasayı değişiremez.
Sevgili Cengiz yanlışımı düzeltme imkanı tanıdığın için teşekkür ederim HSYK atama yaptı.Tabiki 5235 sayılı yasanın 8.maddesine göre ceza mahkemelerini kurma yetkisi HSYK.nun olumlu görüşünü almak koşuluyla Adalet Bakanlığına aittir.Acelece verilen yanıttaki yanlışlık için özür
Old 13-09-2011, 18:39   #103
Av. Tevrat DURAN

Ben de bugün çağlayan adliyesine uğradım, ilk baktığım mahkeme kaleminde avukatlar için dosya inceleme masası ve sandalyesinin olup olmadığıydı. dosya inceleme masasının varolduğunu görünce bir an sevindim ki üzerinin tomar tomar dava dosyalarıyla dolu olduğu, sandalyenin de kalem personelinin misafiri için tahsis edilmiş olduğunu görünce... avukatın adliyede fazlalık olduğu düşüncesinin değişmediğini müşahade ettim. ADLİYE SARAYIMIZ hayırlı olsun.
Old 14-09-2011, 10:29   #104
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Canbazoğlu
...avukatın adliyede fazlalık olduğu düşüncesinin değişmediğini müşahade ettim...
Şu avukatlar olmasa adalet ne güzel işlerdi tıkır tıkır
Old 14-09-2011, 12:16   #105
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Av. Engin EKİCİ
Alıntı:
Şu avukatlar olmasa adalet ne güzel işlerdi tıkır tıkır

Avukattır sebebi; adalete her ne olursa
Adalet ne rahat eder, avukatın dili tutulsa
Old 14-09-2011, 14:10   #106
ecesaka

Henüz bir defa gittim... Aslında bugünlerde acilen gitmem gerekiyor ama elimde değil, sürekli erteliyorum... Artık Sultanahmet'e gidip oradan arkeoloji müzesine kaçamayacak mıyım? Ya da Şişli'ye gidip oradan eski okuduğum okula bakıp alışveriş yaparak dönemeyecek miyim? Benim için mesleğin en eğlenceli (ve çoğu zaman da en eziyetli) yönüydü adliye adliye dolaşmak... içim cız etti açıkçası... Neyse artık katlar arasında koşturacağız demek ki...
Old 15-09-2011, 17:03   #107
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan emrahcevik

Bugün ziyaretime gelen 2 meslektaşımdan aldığım bilgilere göre, "su sebilleri" sadece avukatlara değil, adliye çalışanlarına da yasakmış. 5 litrelik suyu dışardan getirmeye çalışan memurlar da kapıda engelleniyorlarmış.

Ayrı bir rezalet ise, fotokopi konusunda... Baro odaları dışında da fotokopi odaları ihale edilmiş. Bir fotokopinin bedeli 50 Krş olmuş. Neyse ki, avukatlara(Baro odalarında) 10 krş.muş.
Old 15-09-2011, 17:19   #108
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bugün ziyaretime gelen 2 meslektaşımdan aldığım bilgilere göre, "su sebilleri" sadece avukatlara değil, adliye çalışanlarına da yasakmış. 5 litrelik suyu dışardan getirmeye çalışan memurlar da kapıda engelleniyorlarmış.

Ayrı bir rezalet ise, fotokopi konusunda... Baro odaları dışında da fotokopi odaları ihale edilmiş. Bir fotokopinin bedeli 50 Krş olmuş. Neyse ki, avukatlara(Baro odalarında) 10 krş.muş.

İlaveten;

Avukatlara açık yasa hükümlerine rağmen mesleki çalışma alanları olan adliyeye girişte yapılan hukuksuz muameleyi kalıcılaştırmak, meşru göstermek ve kanıksatmak amacıyla;

İlk başlarda, adliyeye girişte hakim ve savcıların da aranmasına teşebbüs edilmiş, kimliğini gösteren hakim-savcıya, "Başsavcılığın talimatı bu yönde, Başsavcı beni dahi arayacaksınız dedi." şeklinde yanıt veriliyormuş.

Hakim-savcılar büyük tepki gösterince geri adım atılmak zorunda kalınmış... (Gelsin, talimatı veren bizi arasın demişler...)

Bir savcı, içinde su, bisküvi gibi mesai ihtiyaçları olan ve üzerinde bilindik bir marketin ismi bulunan poşetle içeri girmek istemiş, "Adliyeye sokmak yasak." denilerek alınmamış ve poşeti dışarda bırakmak zorunda kalmış...

Personele, (herkes dahil buna) ihale edilen meşhur yemekhanedeki (9 TL.ye satılan tabldotu) yemelerinin sağlanması için, dışarıdan yemek siparişi yasakmış.

Baro odalarında bulunan su sebillerine de, dışardan su sokulmadığı için damacana takılamıyormuş... Ancak bu sorunun aşılmak üzere olduğunu duydum...

Bakalım, neler göreceğiz süreçte...
Old 15-09-2011, 17:51   #109
av.ankarahukuk

Alıntı:
Yazan [b
emrahcevik[/b]]bugün adliyedeki baro odalarında yer alan sebillerin kaldırıldığını öğrendim. tabi çıldırdım. oradaki yetkili başsavcılığın emri olduğunu söyledi.

Değerli meslektaşım diyelim ki X ten soracağız. Ne yapabiliriz ki? Mesela bir eylem planı alsak kaç avukat destek verir hiç düşündün mü? SEM'de eğitim sürecinde AVUKATLARIN MESLEK ÖRGÜTLERİ adlı derse TBB den gelen bir üstadın şu sözünü hiç unutmam: Evet İstanbul Barosu çok büyük bir baro. 25.000 uyesi var gerçekten. Peki avukatların neden bu kadar büyük sorunu var diye soru yöneltmişti genç meslektaşlarına. Salondan cevap gelmeyince şu cevabı verdi: siz ne kadar 25.000 kişiyiz desenizde karşınızdakiler bu 25.000 kişinin sadece 200 nün örgütlü olduğunu bilirde ondan istediği gibi üstüne gider avukatların.
Ben de ciddi anlamda avukatların örgütlenme sorunu olduğunu düşünmekteyim. Bu meslekte yeni olmama rağmen karşılaştığım bir sürü çarpıklığı pratik hayatta gördüm ve meslek adına üzüntü duydum meslekten soğudum hatta yapamayacağımı bile düşündüm ama bunların bir çözüm olmadığı da ortada. Ne yapmalı? Nasıl Yapmalı?
Old 17-09-2011, 17:10   #110
Av.Suat Ergin

Az önce bir "Yakalama Emri "nedeniyle adliyedeydim. Miting gibi bir kalabalık vardı. Nöbetçi mahkeme kalemi ve duruşma salonun önü ise, "Salı Pazarı" gibiydi. Bugüne kadar hafta sonu 2 mahkeme nöbetçi iken(ve işlere yetişemezken) bu defa sadece bir mahkeme nöbetçi idi. Kimlik tespiti yapan katibe ağlamak üzereydi. "Neden böyle oldu" diye sorunca, nöbetçi olan diğer hakimin izne ayrıldığını söyledi.

Komisyon neden yerine yeni bir hakim belirlemedi? 6 adet büyük ilçeye(ki çoğu suç bakımından sorunlu ilçeler) sadece ve sadece tek hakim vermişlerdi. Polisler isyan ediyordu, "Böyle Adalet Sarayı mı olur" diye. Bir tanesi, bizimle birlikte olan polislere saat:17.30 sularında, "İki iş için saat 11.00'den beri burda sürünüyoruz" dedi. Biz adliyeye gideli 2 saat olmasına rağmen önümüzde 20 dosya vardı. Ben dayanamayıp büroya döndüm. Bu arada Baroya haber vermesi için, Sayın Kavili'yi aradım. Sağolsun ilgileneceğini söyledi.

Merak edip, nöbetçi mahkeme hakiminin kim olduğunu öğrenmek istedim. Sayın Ömer Faruk Eminağaoğlu'nu gördüm. Hemen beynimin "kötüniyet merkezi" çalışmaya başladı. Meslek hayatı boyunca "hukukun üstünlüğü" için çalışmış bir hukukçuyu, sadece YAR-SAV başkanı olduğu ve muhalif olduğu için, tenzil-i rütbeye uğratmaları yetmemiş ki, istifası için uğraşıyorlardı. Çok basit bir düzenlemeyi yapmayıp, 6 ilçenin tüm dosyalarını bir kişiye hallettirmeye çalışmanın başka bir anlamı olamaz. Cezayı Sayın Eminağoğlu'na vermek isterken, sanıklar/şüpheliler, müdafiiler, kalem çalışanları, polisler ve sanık/şüpheli yakınlarına vermişlerdi. En büyük cezayı da yine "savunma hakkı" yemişti.
Old 17-09-2011, 17:42   #111
Av. Hulusi Metin

Adaletin
Gücü
İşleyişi
Adalet ve yurttaş
Savunma hakkı...

Sarayda adalet…

Kolay gelsin Sayın Ergin!
Old 17-09-2011, 17:57   #112
S.Orhan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Az önce bir "Yakalama Emri "nedeniyle adliyedeydim. Miting gibi bir kalabalık vardı. Nöbetçi mahkeme kalemi ve duruşma salonun önü ise, "Salı Pazarı" gibiydi. Bugüne kadar hafta sonu 2 mahkeme nöbetçi iken(ve işlere yetişemezken) bu defa sadece bir mahkeme nöbetçi idi. Kimlik tespiti yapan katibe ağlamak üzereydi. "Neden böyle oldu" diye sorunca, nöbetçi olan diğer hakimin izne ayrıldığını söyledi.

Komisyon neden yerine yeni bir hakim belirlemedi? 6 adet büyük ilçeye(ki çoğu suç bakımından sorunlu ilçeler) sadece ve sadece tek hakim vermişlerdi. Polisler isyan ediyordu, "Böyle Adalet Sarayı mı olur" diye. Bir tanesi, bizimle birlikte olan polislere saat:17.30 sularında, "İki iş için saat 11.00'den beri burda sürünüyoruz" dedi. Biz adliyeye gideli 2 saat olmasına rağmen önümüzde 20 dosya vardı. Ben dayanamayıp büroya döndüm. Bu arada Baroya haber vermesi için, Sayın Kavili'yi aradım. Sağolsun ilgileneceğini söyledi.

Merak edip, nöbetçi mahkeme hakiminin kim olduğunu öğrenmek istedim. Sayın Ömer Faruk Eminağaoğlu'nu gördüm. Hemen beynimin "kötüniyet merkezi" çalışmaya başladı. Meslek hayatı boyunca "hukukun üstünlüğü" için çalışmış bir hukukçuyu, sadece YAR-SAV başkanı olduğu ve muhalif olduğu için, tenzil-i rütbeye uğratmaları yetmemiş ki, istifası için uğraşıyorlardı. Çok basit bir düzenlemeyi yapmayıp, 6 ilçenin tüm dosyalarını bir kişiye hallettirmeye çalışmanın başka bir anlamı olamaz. Cezayı Sayın Eminağoğlu'na vermek isterken, sanıklar/şüpheliler, müdafiiler, kalem çalışanları, polisler ve sanık/şüpheli yakınlarına vermişlerdi. En büyük cezayı da yine "savunma hakkı" yemişti.

Ne güzel işte,çalışmıyor denen adliye sabaha kadar çalışacak, yakınmak nedenkii
Old 17-09-2011, 19:22   #113
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Adaletin
Gücü
İşleyişi
Adalet ve yurttaş
Savunma hakkı...

Sarayda adalet…

Kolay gelsin Sayın Ergin!

Sağolun Üstadım. Şimdi(yine) adliyeden geldim. Sayın Kavili görevli olarak oradaydı. 5 avukat tutanağı imzaladık. Bundan sonrasını Baro halledecek. Bizim müvekkile sıra hala gelmemişti. Saat 12.00 de gelen avukatlara dahi sıra gelmemişti.

Ulusalüstü mevzuata, Anayasaya, yasalara açıkça karşı çıkılmakta. Daha suçlu olup olmadığı belli olmayan insanlar, saatlerdir ayakta tutulup, aç susuz peşinen cezalandırılmış olmaktadır.
Old 18-09-2011, 01:59   #114
Gemici

Yazılanların hepsini okudum.
Adı kulağına daha tam olarak fısıldanmamış ve belki de göremiyeceğim 'SARAY' konusunda yazılanları neden okuduğumu bilmiyorum ama okudum işte.
Aklıma takılan sorular:
Bu kadar büyük bir yapıya neden gerek duyulmuş?
Daha iyi hizmet vermek için mi?
Mahkemelerin daha iyi çalışması ve adaletin daha kolay gerçekleşmesi için mi?
Hakimlere, Savcılara, avukatlara kolaylık olsun diye mi?
Vatandaşa daha iyi hizmet vermek için mi?
Biz herşeyin en büyüğünü yaparız demek için mi?
Themis heykelini de kendi zevkimize göre yaparız demek için mi?

Yazılanlardan edindiğim intiba:
İlk zamanlarda mimariye, ulaşıma, neyin nerede olduğunun bilinmesinin ve bulunmasının zorluğuna değinen mesajların yerini şimdilerde içerik olarak görülen eksikliklere ve yetersiz hizmete ait mesajlar almış.
Yapısal ve mimari eksiklikler giderilir düşüncesindeyim.
Zihniyetin, alışkanlıkların ve kültürel yapılanmanın getirdiği eksiklikler binaların büyüklüğüne ve modernliğine orantılı olarak değişmiyor.

Saygılarımla
Old 19-09-2011, 09:43   #115
serhanak

Çağlayan Adalet Sarayına girmek bir mesele çıkmak daha büyük bir mesele.Girişte özel güvenliklerin avukatlara olan nefretleri bakışları ve hareketleri ile belli oluyor.Avukat kimliğimizi göstermemize rağmen hala çantamızı üstümüzü arama peşindeler galiba bu özel güvenlikler kendilerini üst düzey olarak görüyorlar.İkinci bir sorun katlara çıkabilmek için asansörü beklemek.Katlara çıktıktan sonra gideceğiniz mahkeme kalemini bulurken kendinizi başka bir yerde bulabiliyorunuz bu yüzden kaybolmamak elde değil.Çağlayan Adalet Sarayı mı yoksa Çağlayan Rezalet Sarayı mı?
Old 19-09-2011, 12:54   #116
hülya eren

SN.seyit sönmez "İLAHİ ADALET" için mescidde gereklidir ,diye düşünmüşlerdir,gerçek adalet bir ütopya çünkü
sevgiyle -dostlukla
Old 21-09-2011, 09:40   #117
hukukbilgisi

Günün Haberi!:

Polis, yargının suyunu topladı

Çevik Kuvvet, hâkim avukat ve baro odalarına girerek su araması yaptı.
İhaleyi kazanan kişinin şikâyeti üzerine su sebilleri, su ısıtıcıları ve çay makineleri kaldırıldı. Çevik Kuvvet, hâkim avukat ve baro odalarına girerek su araması yaptı.

Çağlayan Adalet Sarayı ve içindeki uygulamalarla ilgili olarak şikayetler her geçen gün artıyor. Son şikayetin nedeni ise su sebilleri ve çay makinelerinin kaldırılması. Bu yasağa gerekçe ise adliyede çay ihalesini kazanan firmanın zarara uğratılmasını engellemek. Adliye hizmete sokulmadan önce Adalet Bakanlığı bazı hizmetlerin yapılması için bir ihale yaptı. İhaleyi kazanan kişi, ticari menfaatlerinin zarar göreceğini belirterek sebille, çay makinesi ve su ısıtıcılarının kaldırılmasını istedi.

Bu talep yerinde bulundu ve bu hafta sonu itibariyle çevik kuvvet polisleri, hakim, avukat ve baro odalarına girerek su araması yaptı. Çağlayan Adliyesi önünde toplanarak uygulamayı protesto eden bir grup avukat, uygulamanın yasal dayanağı olmadığını savundu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Emre, “Adalet sarayının çay ihalesini alan firma sözleşme dolayısıyla zarara uğradığı için hak talep edebilir. Bu nedenle sebil ve su ısıtıcıları yasaklandı. Su ısıtıcıları aynı zamanda kurum için elektrik sarfiyatını artırıyor ve güvenlik tehditi oluşturuyor” dedi.

Avrupa’nın en büyük adalet sarayında yaşanan olumsuzluklar avukatların üye olduğu www.turkhukuksitesi.com, www.adaletvehukuk.org gibi sitelerde de eleştirildi.

Su bile yok

Bazı eleştiriler özetle şöyle:

- “Bugün adliyedeki baro odalarında yer alan sebillerin kaldırıldığını öğrendim. Tabi çıldırdım. Odadaki yetkili, başsavcılığın emri olduğunu söyledi. Bu, avukatlar üzerindeki siyasi baskının pratikteki bir yansıması. Başsavcılık ne zamandan beri ego tatmin merkezi haline geldi? Orada kantin ihalesini alan kişinin edeceği kar ne zamandan beri başsavcılığı ilgilendirir oldu? Orada 1 TL’den satılan yarım litre suyun hesabını biz kimden soracağız?”

- “‘Su sebilleri’ sadece avukatlara değil, adliye çalışanlarına da yasakmış. 5 litrelik suyu dışardan getirmeye çalışan memurlar da kapıda engelleniyorlarmış.”

- “Çağlayan Adliyesi’nde Başsavcılık kararları dolayısıyla baro odalarındaki su sebilleri kullanılamıyor. Baronun avukatlara ücretsiz olarak su sağladığı sebiller, su damacanalarının adliye binasına girmemesi kararıyla boş olarak bekliyor! Durumdan yakınan avukatlar, baronun bu duruma bir an önce çözüm bulmasını istiyorlar. Baronun adliye civarında bir bina satın alarak avukatlara hizmet verecek lokal ve toplantı salonları yaptırması da diğer talepler olarak dile getiriliyor.”

ESRA ALUS/Milliyet
Old 21-09-2011, 10:07   #118
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hukukbilgisi
İhaleyi kazanan kişinin şikâyeti üzerine su sebilleri, su ısıtıcıları ve çay makineleri kaldırıldı. Çevik Kuvvet, hâkim avukat ve baro odalarına girerek su araması yaptı.

...

Bu talep yerinde bulundu ve bu hafta sonu itibariyle çevik kuvvet polisleri, hakim, avukat ve baro odalarına girerek su araması yaptı.

...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Emre, “Adalet sarayının çay ihalesini alan firma sözleşme dolayısıyla zarara uğradığı için hak talep edebilir. Bu nedenle sebil ve su ısıtıcıları yasaklandı.

...
ESRA ALUS/Milliyet

İhaleyi alan firmanın zarara uğramaması için Anayasamızın ilgili maddelerinde acilen değişiklik yapılması gerekir. (*)
Örneğin:

Alıntı:
II. Cumhuriyetin Nitelikleri
MADDE 2. Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına ve ihaleleri alan firmaların kar amacına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin Bütünlüğü, Resmî Dili, Bayrağı, Millî Marşı ve Başkenti
MADDE 3. Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.
Başkenti Ankara’dır.
Su satış yetkisi ihaleyi alanındır.

V. Devletin Temel Amaç ve Görevleri
MADDE 5. Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu, ihaleleri alan firmaların kar etmesini sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

IX. Yargı Yetkisi
MADDE 9. Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve suyunu ihaleyi kazanan firmadan satın alan mahkemelerce kullanılır.

IV. Özel Hayatın Gizliliği ve Korunması
A. Özel Hayatın Gizliliği
MADDE 20. Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. (Mülga cümle: 3.10.2001-4709/5 md.)
(Değişik: 3.10.2001-4709/5 md.) Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, ihale şartnamesine uyulması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak, usulüne göre verilmiş hâkim kararı ya da ihaleyi alan firmanın talebi olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; kimsenin üstü, özel kâğıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konulamaz. Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını el koymadan itibaren kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, el koyma kendiliğinden kalkar.
(Ek Fıkra: 7.5.2010 5982/2) Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Yargı

I. Genel hükümler

A. Mahkemelerin bağımsızlığı
MADDE 138. Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.
Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. (Ek tümce) İhaleyi kazanan firmanın talebi üzerine yapılacak işlemler müstesnadır.
Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz.
Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.

E. Mahkemelerin kuruluşu
MADDE 142. – Mahkemelerin kuruluşu, görev ve yetkileri, işleyişi , çay ve suyu kimden satın alacakları ve yargılama usulleri kanunla ya da ihale şartnamesi ile düzenlenir.

(*) "Güleriz ağlanacak halimize."
Old 21-09-2011, 10:13   #119
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

İhaleyi alan firmanın zarara uğramaması için Anayasamızın ilgili maddelerinde acilen değişiklik yapılması gerekir. (*)
Örneğin:
II. Cumhuriyetin Nitelikleri
MADDE 2. Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına ve ihaleleri alan firmaların kar amacına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin Bütünlüğü, Resmî Dili, Bayrağı, Millî Marşı ve Başkenti
MADDE 3. Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.
Başkenti Ankara’dır.
Su satış yetkisi ihaleyi alanındır.

V. Devletin Temel Amaç ve Görevleri
MADDE 5. Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu, ihaleleri alan firmaların kar etmesini sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.

IX. Yargı Yetkisi
MADDE 9. Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve suyunu ihaleyi kazanan firmadan satın alan mahkemelerce kullanılır.

IV. Özel Hayatın Gizliliği ve Korunması
A. Özel Hayatın Gizliliği
MADDE 20. Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz. (Mülga cümle: 3.10.2001-4709/5 md.)
(Değişik: 3.10.2001-4709/5 md.) Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, ihale şartnamesine uyulması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak, usulüne göre verilmiş hâkim kararı ya da ihaleyi alan firmanın talebi olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; kimsenin üstü, özel kâğıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konulamaz. Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını el koymadan itibaren kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, el koyma kendiliğinden kalkar.
(Ek Fıkra: 7.5.2010 5982/2) Herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kendisiyle ilgili kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep etme ve amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla işlenebilir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin esas ve usuller kanunla düzenlenir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Yargı

I. Genel hükümler

A. Mahkemelerin bağımsızlığı
MADDE 138. Hâkimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdanî kanaatlerine göre hüküm verirler.
Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. (Ek tümce) İhaleyi kazanan firmanın talebi üzerine yapılacak işlemler müstesnadır.
Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz.
Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.

E. Mahkemelerin kuruluşu
MADDE 142. – Mahkemelerin kuruluşu, görev ve yetkileri, işleyişi , çay ve suyu kimden satın alacakları ve yargılama usulleri kanunla ya da ihale şartnamesi ile düzenlenir.

(*) "Güleriz ağlanacak halimize

Muhteşem bir ironi olmuş...
Hem hem oldum yani...
Old 21-09-2011, 10:20   #120
hukukbilgisi

Varsayılan Günde 60 bin lira kazanırım

Şu açıklamayı da eklemezsem kahrımdan giderim

"Günde 60 bin lira kazanırım

Bayburtlu olan ve liseyi eğitimini yarım bıraktıktan sonra ticarete atılan Demirhan önce müteahhitlik yapıyor. Sonra hizmet sektörüne giriyor ve son 6 yıldır Kartal Adliyesi’ndeki kantini işletiyor. Demirhan, Çağlayan Adliyesi ihalesinde izlediği stratejiyi ve işin püf noktalarını anlattı: “Kartal Adliyesi’ne günde 2 bin kişi gelir ve günlük ciro 3 bin 500 TL. Çağlayan’a ise 70 bin kişinin geleceği söyleniyor. 30 bin kişi gelse günde 55-60 bin TL ciro yaparım. Bu da beni kurtarır. Rakipler poğaça satarak ihaleyi hesapladılar ama hata yaptılar. Poğaça bellidir, 300 kuruşa alıp 750 kuruşa satarsınız. Ama çorbayı 300 kuruşa ekmeğiyle beraber mal edersiniz ama 2.5 TL’ye satarsınız. Tost da iyi para kazandırır. Benim amacım ise lahmacun satmak.”"

--------------------------------------------------
İhale alanı, Uyap'ı hepsi hesabını kitabını yapmayı iyi biliyor da, bir biz bilmiyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi