Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ipotekli taşınmazla ilgili olarak iki ayrı dosyadan ipoteğin paraya çevrilmesi yoluna ( ilamlı olarak) başvurulabilir mi?

Yanıt
Old 12-01-2011, 15:04   #1
av.cancan

Varsayılan ipotekli taşınmazla ilgili olarak iki ayrı dosyadan ipoteğin paraya çevrilmesi yoluna ( ilamlı olarak) başvurulabilir mi?

Tüm arkadaşlara merhabalar ve iyi çalışmalar! Önümde çok ilginç bir konu var bu konuda bana yardımcı olabilecek yargıtay kararı ya da görüşü olan arkadaşlarım varsa çok sevinirim. Olay şöyle; Müvekkil bir bankadan kredi kullanıyor. Bu kredisine de A şahsı teminat olarak gayrimenkulünü ipotek veriyor. Bu arada söz konusu gayrimenkul üçüncü bir şahsa satılıyor. Banka kredi borcu ödenmediği için gayrimenkul ile ilgili olarak ipoteğin paraya çevrilmesi yoluna başvuruyor.( örn.6 icra emri göndererek). Bu arada gayrimenkulü alan 3. şahsa borçla ilgili olarak ne bir ihtarat ne de bir bildirimde bulunuyor. Yaklaşık 1 hafta sonra ise yine aynı ipotekle ve gayrimenkulle ilgili olarak bu kez müvekkilin kredi kartı borcundan dolayı aynı şekilde örnek 6 icra emri göndererek 2. bir takibe daha geçiyor. Şimdi ilk ipoteğin paraya çevrilmesi talebi ile ipotek son bulmuş olmuyor mu? İkinci bir kez daha aynı şekilde takibe konu edilmesi aynı ipotek belgesine dayalı olarak mümkün olabilir mi ? Sanki çok önceleri bunun mümkün olamayacağına dair bir yargıtay kararı gözüme çarpmıştı ama şimdi ulaşamıyorum. Bu konuda her türlü görüş ve yardımlarınıza açığım. Şimdiden ayıracağınız vakit için hepinize teşekkür ederim.
Old 12-01-2011, 16:01   #2
av.sibell

Alıntı:
Yazan av.cancan
Tüm arkadaşlara merhabalar ve iyi çalışmalar! Önümde çok ilginç bir konu var bu konuda bana yardımcı olabilecek yargıtay kararı ya da görüşü olan arkadaşlarım varsa çok sevinirim. Olay şöyle; Müvekkil bir bankadan kredi kullanıyor. Bu kredisine de A şahsı teminat olarak gayrimenkulünü ipotek veriyor. Bu arada söz konusu gayrimenkul üçüncü bir şahsa satılıyor. Banka kredi borcu ödenmediği için gayrimenkul ile ilgili olarak ipoteğin paraya çevrilmesi yoluna başvuruyor.( örn.6 icra emri göndererek). Bu arada gayrimenkulü alan 3. şahsa borçla ilgili olarak ne bir ihtarat ne de bir bildirimde bulunuyor. Yaklaşık 1 hafta sonra ise yine aynı ipotekle ve gayrimenkulle ilgili olarak bu kez müvekkilin kredi kartı borcundan dolayı aynı şekilde örnek 6 icra emri göndererek 2. bir takibe daha geçiyor. Şimdi ilk ipoteğin paraya çevrilmesi talebi ile ipotek son bulmuş olmuyor mu? İkinci bir kez daha aynı şekilde takibe konu edilmesi aynı ipotek belgesine dayalı olarak mümkün olabilir mi ? Sanki çok önceleri bunun mümkün olamayacağına dair bir yargıtay kararı gözüme çarpmıştı ama şimdi ulaşamıyorum. Bu konuda her türlü görüş ve yardımlarınıza açığım. Şimdiden ayıracağınız vakit için hepinize teşekkür ederim.
sayın cancan muhtemel olay şöyle gelişmiştir; banka malik değişikliğinden habersiz biçimde resmi senetteki ilgililere göre takibi başlatmıştır. ancak takip sonrasında malik değişikliğinden haberdar olmuştur. malik değişikliği takipten sonra olsaydı mesele yoktu ödeme emri veya icra emri yeni malike de aynı dosyadan gönderilecekti. ancak takip öncesi malik değişikliği olması ve takibin yeni malike yöneltilmemesi halinde uygulama ve doktrin farklı görüşler bildirmektedir. sizin olayınızda anladığım kadarıyla müvekkil sadece krediyi kullanan şahıs. peki müvekkilin yeni malikin borçlu sıfatıyla yer aldığı takipte de borçlu olarak gösterilmiş mi? yoksa yeni takip sadece aynı resmi senedi dayalı fakat sadece yeni malike mi yöneltilmiş durumda? ikinci seçenek söz konusu ise bence mükerrer takipten söz etmek zor olur. bir de tabi tahsilde tekerrür olmama şartına takip talebinde yer verilmiş mi ona bakmak lazım.
Old 12-01-2011, 16:20   #3
av.cancan

Sayın meslekaşım. Banka hem borçluya hem de yeni malike karşı ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip yapıyor( örnek 6 icra emri gönderiyor) ancak aynı ipotek belgesine dayanarak birinci kez ticari kredi borcu için ikinci kez de kredi kartı borcu için ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile ilamlı takip yapıyor. Bir de yeni malike borçla ilgili olarak takipten önce hiç ihtar ya da bildirim yapılmamış. Bu şekilde değerlendirirsek. Teşekürler
Old 12-01-2011, 16:33   #4
av.sibell

Alıntı:
Yazan av.cancan
Sayın meslekaşım. Banka hem borçluya hem de yeni malike karşı ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile takip yapıyor( örnek 6 icra emri gönderiyor) ancak aynı ipotek belgesine dayanarak birinci kez ticari kredi borcu için ikinci kez de kredi kartı borcu için ipoteğin paraya çevrilmesi yolu ile ilamlı takip yapıyor. Bir de yeni malike borçla ilgili olarak takipten önce hiç ihtar ya da bildirim yapılmamış. Bu şekilde değerlendirirsek. Teşekürler

ipotek resmi senedi dikkali biçimde inceleyin ve hangi borçların kapsam dahiline alındığını öğrenin. bankalar genellikle aynı ipoteği farklı nedenlerden doğan borcun tahsili amamcıyla kullanmaktadırlar. bu hususu resmi senette yazılı olması gerekmektedir. buna dair bir ifade varsa farklı borç kaynağı için aynı ipoteğin paray çevrilmesi istenebilir kanaatindeyim. zira üst sınır ipoteği niteliğinde olmadığından borbelli bir meblağ ile sınırlanmış değildir ipotek.

öte yandan yeni malik değişikliği ipoteğin paraya çevrilmesi takibinden önce gerçekleştiyse medeni Kanun gereği yeni malike de ihtarname gönderilmesi gerekmektedir. ilamlı takiple ipoteğin paraya çevrilmesi takibinde bir önşarttır bu. aksi halde takibi iptal ettire bilirsiniz. kolaylıklar
Old 12-01-2011, 17:00   #5
pathem

Benim de bir sorum olacak. A kredi sözleşmelerinden kaynaklı borçlu olup, bu borca ilişkin başlatılmış ve derdest menfi tespit davasına konu olan bir icra takibi vardır. A'nın eşine ait gayrimenkul üzerinde A'nın borçlarının teminatı olarak (eşin bir başkasına verdiği vekaletle) ipotek tesis edilmiş, A'nın eşi ölmüş, ölümünden 7 yıl sonra A borçlu gösterilerek ipoteğin paraya çevrilmesi yoluyla takip başlatılmış, kıymet taktir raporu dönmüş satış talep edilmektedir. Bu aşamada ne yapılabilir, ne tür bir itiraz olmalıdır?
Old 12-01-2011, 17:20   #6
av.cancan

başlatılan takipte ödeme emri mi icra emri mi gönderilmiş, ipotek borçlusu olarak ölen eş gösterilmiş mi gösterilmemiş mi? Gösterilmişse ölen ipotek verenin mirasçılarına tebligat yapılmış mı ?
bunları da yazarsanız daha iyi inceleyebiliriz konuyu meslektaşım
Old 12-01-2011, 17:25   #7
pathem

İpoteğin paraya çvrilmesi yolu ile takipte icra emri gönderilmiş.Borçlu olarak eş gösterilmemiş yalnızca "rehnedilen üçüncü şahıs tarafından verilmişse rehin sahibinin ismi" kısmında adı geçiyor.Mirasçılar haricen haberdar oldular. Devam eden menfi tespit davasını gerekçe göstererek itiraz etmek istiyorum ama ne şekilde?Teşekkürler.
Old 12-01-2011, 17:38   #8
av.cancan

devam eden menfi tespit davasında bu itiraz konusu yapılamaz çünki o borçlu olmadığının ya da borcun ödendiğinin tespiti ile alakalı ancak o dosyada zaman kazanmaya ihtiyacınız olduğundan İcra Mahkemesinde şikayete konu edebilirsiniz diye düşünüyorum çünki bu takip şeklinde menkulü rehnedene de ödeme emri gönderilmesi muhakkak gerekiyor gönderilmemişse bu bir iptal sebebi olabilir takibin iptali açısından satışı durdurmaz ancak acele ve duruşmasız incelenebilecek işlerden olduğu için ödeme emri gönderilip gönderilmediği merhunu veren ( yani ölen eşe) önemli. Yalnız vekaletle ipotek tesis edilmişse bu vekile tebligat yapılıp yapılmadığını da muhakak öğrenin. Dosyadan incelenebilir. Ölüm nedeni ile tebligat yapılamamışsa kanımca mirasçılarına tebligat yapılması gerekir. Şİkayet yolu ile takibin iptalini mirasçıları adına ya da borçlu adına talep edebilirsiniz. Kanunla düzenlenen bir durum olduğu için MK 887-888 galiba bu sitede bu konuda ayrıntılı tartışma yapılmış incelenebilir süresiz şikayete tabi diye düşünüyorum. Denenebilir.
Old 13-01-2011, 11:20   #9
pathem

Cevabınız için teşekkür ederim. Dosyayı bugn tekrar incelediğimde kıymet taktir raporu ve icra emrinin borçluya ve eşine tebliğ edilemediğini gördüm, adres araştırması yapılıyor. Bu aşamada mı takibin iptalini istemeliyim, yoksa beklemelimiyim?
Old 13-01-2011, 11:56   #10
av.cancan

Alıntı:
Yazan pathem
Cevabınız için teşekkür ederim. Dosyayı bugn tekrar incelediğimde kıymet taktir raporu ve icra emrinin borçluya ve eşine tebliğ edilemediğini gördüm, adres araştırması yapılıyor. Bu aşamada mı takibin iptalini istemeliyim, yoksa beklemelimiyim?

bence bu aşamada dosyayı devamlı takip ederek bekleyin ne yaptıklarını görün belki bu arada mirasçıların ya da asıl borçlunun borcu ödeme durumu olabilir bu size zaman kazandırır ve aynı zamanda da daha ne işlem yaptıkları tam belli değil kendi kendinize süreleri başlatmayın( bazı süreler biliyorsunuz ıtıllıladan itibaren başlayabilir). Kolay gelsin.
Old 13-01-2011, 12:04   #11
pathem

Zaten bizde asıl borçlu ve mirasçıları için takip ediyoruz dosyayı zira eş yani ipotek tesis eden ölmüş.Dolayısıyla ödeme söz konusu değil.Açılan menfi tespit davasından dolayı bu takibe de itiraz etmemizi istiyorlar.
Old 13-01-2011, 13:03   #12
av.cancan

Alıntı:
Yazan pathem
Zaten bizde asıl borçlu ve mirasçıları için takip ediyoruz dosyayı zira eş yani ipotek tesis eden ölmüş.Dolayısıyla ödeme söz konusu değil.Açılan menfi tespit davasından dolayı bu takibe de itiraz etmemizi istiyorlar.

menfi tespit davası uzun sürer ipotekli takipte daha tebligat yapılamamış olması sizin için çok ama çok iyi.Neye itiraz ediceksiniz zaten daha tebligat bile yapılamamış siz menfi tespit davanızda eğer icra takibinden hiç bahsetmemişseniz haberiniz yok gibi davranıp menfi tespit davasını bir an önce bitirmeye çalışın. Bu arada ipotekli takibi tebligat yapılmadığı için kesinleştirememiş olmaları sizin çok çok lehinize. Ama bu arada menfi tespit davasında icra dosyasından bahsedilip behsedilmediği önemli. Menfi tespit davası ile iilgili ayrıntı verirseniz hata yapmayalım.
Old 13-01-2011, 13:08   #13
pathem

Menfi tespit davası neredeyse 4 yıldır devam ediyor, eksikler tamamlanmadığından ne zaman biteceğini kestiremiyorum. Dediğiniz gibi dosyayı takip ederek beklemeyi düşünüyorum ama ipotek tesis edenin öldüğü anlaşılıp mirasçılarına icra emri gönderebilirler mi?Öyleyse ölen kişi taraf olamayacağından takibin iptalini istemek daha mı doğru bilemiyorum.
Old 13-01-2011, 15:16   #14
av.cancan

Alıntı:
Yazan pathem
Menfi tespit davası neredeyse 4 yıldır devam ediyor, eksikler tamamlanmadığından ne zaman biteceğini kestiremiyorum. Dediğiniz gibi dosyayı takip ederek beklemeyi düşünüyorum ama ipotek tesis edenin öldüğü anlaşılıp mirasçılarına icra emri gönderebilirler mi?Öyleyse ölen kişi taraf olamayacağından takibin iptalini istemek daha mı doğru bilemiyorum.

Anladığım kadarı ile menfi tespit davasını takipten önce açtınız. Szin müvekkilleriniz borçlu ile rehin verenin mirasçıları peki davalınız kim? Davalınızın normalde ipotek alacaklısı olan kişi olması gerekiyor ki eğer öyle ise bu kez de sizin müvekkillerinize ulaşması çok kolay olurdu diye düşünüyorum. (Adres ve mirasçılık açısından ) Menfi tespit davasında davalınız kim? Takip alacaklısı olan kişi değil mi?
Old 13-01-2011, 15:52   #15
pathem

Evet davalı aynı zamanda takip alacaklısı. Ama tebligat yapamadılar O kadar kolay değilmiş demekki
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi