Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

Semerkant Ve Hayyam

Yanıt
Old 08-04-2006, 09:43   #1
NİLGÜN SEYMEN

Kitap Semerkant Ve Hayyam

Amin maalouf'un bu eserini Esin Talu Çelikkan dilimize çevirmiş..
Belki eski bir baskı ama Hayyam'dan bahsettiği için beğenimi topladı.
Titanic'de rubiyat................!
Doğunun çiçeği ,batının çiçekliğinde,
Ey Hayyam!Yaşadığımız şu güzel anı görebilseydin......!!!!!!!!!!!!!!!!
ÖMER HAYYAM!ın 1072 'de semerkant'ta başlayan serüveninden pasajlar aktarılmış.
okurken çok mutluluk duydum..
NİLGÜN ÇAKICI-BURSA
Old 19-04-2006, 12:10   #2
yusuf223345

Varsayılan Biraz daha ayrıntı rica etsem.....:)

Anladığım kadarıyla kitabı okumuşsunuz. Konusu hakkında biraz daha ayrıntı verebilirseniz minnettar olurum.
Bir kitabı okuduktan sonra bana üzüntü veren tek şey bir şey vermemiş olmasıdır. Piyasada çok fazla kitap yazılıyor ve hepsini okuyamayacağımdan seçici olamaya çalışıyorum. Bu görüşüm kişiden kişiye değişsede; Yazar 200 sayfalık bir yazı kaleme almış, okuyorum, fakat hayata bakan penceremde bir değişiklik olmuyor. ve okumak için harcadığım vaktin benim için bir kayıp olduğunu düşünüyorum......
Bu yüzden artık tavsiye üzerine kitap almaya başladım.
Old 19-04-2006, 16:59   #3
NİLGÜN SEYMEN

bir eseri anlayabilmek için tek yol onu eline alarak harf harf okumaktır.
ben size bazı paragraflerden özet verebilirdim ama bunun yerine bu kitabın tamamını okumanızda ısrar ediyorum.
konu İran 'da geçiyor..ve Ömer hayyam ın yaşamından alınmış pasajlar içeriyor.
eseri okuyun.
yorumunuzu bana iletin..
bu daha elit olur.
saygılar..
nilgün.
Old 21-04-2006, 11:25   #4
yusuf223345

Varsayılan ..

ilk fırsatta okuyup size cevap yazacağım.
hoşçakalın.
Old 21-04-2006, 12:52   #5
NİLGÜN SEYMEN

Sakın emeğine üşendi ya da beni önemsemedi diye yanlış bir kanı oluşmasın..
Ben size hazır ve ısmarlama cümlelerle yaptığım yorumlar yerine ..,
kendi objelerinizle kurgulayacağınız bir okuma tarzı önerdim..
...bol kitap ve çooooook okumak ...
dileklerimle..
nil./21/04/2006/
BURSA-
Old 21-04-2006, 16:27   #6
yusuf223345

sözlerimde başka bir mana aramayın rica ederim. Fazla vaktim olamadığı için cevabımı kısa kesmiştim. Paylaşımınızdan ötürü zise teşekür ederim.....
Old 23-05-2006, 00:11   #7
Aslı

Kitap yeni üye olduğum için biraz geç kalmış bir mesaj...

Biraz geç mi kaldım, bilemiyorum kitabı okudunuz mu ama eğer hala okumadıysanız ben de okumanızı tavsiye ederim. Biz lise 2'de edebiyat dersinde okumuştuk ve benim çok hoşuma gitmişti. Genelde batıyla ilgili şeyleri okumaya alıştığım için doğuyla ilgili olması bakımından değişik ve hoş gelmişti. İçinde Hayyam'ın bazı öyle dizeleri var ki, defalarca okumaktan bıkmıyorum. Hayyam'ın yaşadığı dönemin bazı önemli kişilerinden ve olaylarından bahsetmesi açısından da güzel ve bilgilendirici bir kitap. Amin Maalouf'un diğer eserleri de genelde beğeniliyor. Ben Semerkant dışında Afrikalı Leo'yu da okudum o da okumaktan zevk aldığım bir kitaptı, tavsiye ederim.
Old 19-06-2006, 23:10   #9
SMK38

afrikalı leonun biraz yavan bir anlatımı var amin maolouftan yüzüncü ad ve semerkant daha başarılı bir edebi dile sahip bence
okumanızı öneririm
Old 10-07-2006, 17:24   #10
NİLGÜN SEYMEN

Burçak evren-Dilek girgin can'ın ortak çalışması olan,
Yabancı gezginler ve OSMANLI KADINLARI,
albüm tarzında düzenlenmiş,
kuşe kağıda basılmış,
zarif bir eser..Okurken zevkle çevirdim sayfalarını..
Öneririm..
Old 16-07-2006, 17:07   #11
ooztemur

Varsayılan Ömer Hayyam kimdir?

uzun zaman önce ömer hayyam hakkında okuduğum bi kitap geldi aklıma
genel olarak hayatından bazı kesitler sunulmuş aşkları,hayal kırıklıkları,düşleri ve çarpıcı tesadüfler ...
ama insanı düşündüren ne biliyomusunuz
ömer hayyam aslında yaşadığı döneme tam olarak adapte olamamış ve bununla birlikte o dönemi de pek yadırgamamış ...
sizce de yadırganacak pek bir şey olmamalı ,değil mi??
Old 13-08-2006, 22:40   #12
arji72

ÖMER HAYYAM
HAYYAM (Ebul Feth Ömer bin Ibrahim; Ömer Hayyam da denir), iranli Sair ve bilgin (Nisapur 1044.ay.y 1123/1136). Hayati, gençlik yillari kesinlikle bilinmiyor. Elde bulunan eserlerinden, hayatiyla ilgili olaylari anlatan bazi kitaplardan, felsefe, matematik ve astronomi konularinda çalistigi, bu alanlarda düzenli bir ögrenim gördügü anlasilmaktadir. Hayyam ("Çadirci") takma adini, atalarinin çadircilik yapmalari yüzünden aldigi söylenir. Ömer Hayyam, zamaninda daha çok bilgin olarak ün kazandi. Iran'in, Selçuklular yönetiminde oldugu bir zamanda yetisen Hayyam, Horasan ülkesindeki büyük Sehirleri, Belh, Buhara ve Merv gibi bilim merkezlerini gezdi, birara Bagdat'a da gitti. Zamaninin hükümdarlarindan, özellikle selçuklu sultani Meliksah ve Karahanlilardan Semsülmülk'ten büyük yakinlik gördü. Saraylarinda, meclislerinde bulundu. Residüddin'in "Cami-üt-Tevarih" adli eserinde anlattigina göre Nizamülmülk ve Hasan Sabbah, Ömer Hayyam ile okul arkadaslariydilar.
Gerek Hayyam'in zamaninda, gerek sonarki çaglarda yazilan kaynaklarda çaginin bütün bilgilerini edindigi, o alanlarda derin tartismalara girdigi, fikih, ilahiyat, kiraat, edebiyat, tarih, fizik ve astronomi okuttugu yazilidir. Ebu'l Hasan Ali El-Beyhaki onun çok bilgili bir kimse oldugunu, fakat müderrislik hayatinin pek basarili olmadigini bildirir. Ayrica Zemahseri ile uzun boylu tartismalara giristigini, onun derslerine bile devam ettigini, Zemahseri'yi, bilgi bakimindan begendigini yazar.
Hayyam'in fizik, metafizik, matematik, astronomi ve siir konularinda degisik eserleri vardir. Bunlar arasinda Ibni sina'nin Temcid (Yücelme) adli eserinin yorum ve tercümesi de yer alir. Zamaninda, bir bilgin olarak ün kazanan Ömer Hayyam'in edebiyat tarihindeki yerini saglayan, sonraki yüzyilarda da dogu islam dünyasinin en büyük Sairlerinden biri olarak anilmasina yolaçan Rubaiyat'idir (Dörtlükler). Ömer Hayyam, iran ve dogu edebiyatinda rubai türünün kurucusu sayilir. Sonralari aralarina baskalarinin eserleri de karsian bu rubailer iki yüz kadardir. Hayyam, oldukça kolay anlasilan, yumusak, akici, açik ve seçik bir dil kullanir. siirlerinde gerçekçidir. Yasadiklari, gördüklerini, çevresinden, zamanin gidisinden aldigi izlenimleri yapmaciga kapilmaksizin, oldugu gibi dile getirir. Ona göre, gerçek olan yasanandir, dünyanin ötesinde ikinci bir dünya yoktur. Insan, yasadikça gerçektir, gerçek ise yasanandir. En sasmaz ölçü akil ve sagduyudur. insan bir akil varligidir. Gerçege ancak akil yolu ile ulasilabilir. Onun siirinde zamanin haksizliklari, softaliklari, akil almaz saçmaliklari ince, alayli, igneleyici bir dille yerilir. Dörtlüklerinin konusu ask, sarap, dünya, insan hayati, yasama sevinci, içinde bulundugumuz geçici dünyanin tadini çikarma gibi insanla yogun bir baglanti içinde bulunan gerçek eylem ve davranislardir. Siirlerinde isledigi konulara, çokluk felsefe açisindan bakar. Ask, sevinç, hayatin tadini çikarma, Hayyam'a göre vaz geçilmez insan duygularidir, insan hayatinin ana dokusu bunlarla örülüdür. Bazi dörtlüklerinde filozofça derin bir sezgi, açik ve seçik bir insan severlik duygusu, gösteristen, asiriliktan uzak bir yasama anlayisi görülür. Hayyam kendisinden sonra gelen pek çok sairi etkilemis, rubai alaninda tek örnek olarak benimsenmistir. Bati ülkelerinde adina bir çok dernek kurulmus, rubaileri bütün bati dillerine, bu arada birçok defa Türkçeye Rubaiyat-i Hayyam, Hayyam'in Rubaileri, Ömer Hayyam ve Rubaileri, Dörtlükler adi altinda tercüme edilmistir.
Old 13-08-2006, 22:41   #13
arji72

selam arkadaşlar aranıza yeni katıldım ama bir katkım olsun istedim mevzu omer hayyam olunca dünya durur benim için umarım yararlı olmuştur saygılar
Old 29-08-2006, 11:33   #14
lavania

suan semerkantı okuyorum.. ve gerçekten hayran kaldım.. en çok hoşuma giden şeylerden biri de Hayyam ın hoşgörüsü ve ön yargılardan arınmış olması.. bunu özellikle de hassan sabah,nizamülk ve cihan la olan ilşkilerinde sezebiliyorsun..Hayyam kesinlikle saygı duyulması gereken bi insan,şair,düşünür ve çok daha fazlası.
Old 29-08-2006, 15:05   #15
suzan

Semerkant gerçekten tarihe ışık tutuyor
Özellikle HAYYAM'ın rubailerini okudukça; yeniden okumak istiyor insan.
Old 31-08-2006, 08:25   #16
pia

Kitabı edebi anlamda ben de çok beğendim.
Dili, barındırdığı tarih ve özellikle Hayyam ruabileri muhteşemdi.
Ancak bir türlü düzen kuramayan İran'da ancak İngilizlerin adaleti,eşitliği, düzeni getirmesi beni biraz rahatsız etmişti.
Maalouf'un bir kaç kitabında daha böyle bir Batı hayranlığı sezmiştim,
Batı'nın getirdiği demokrasilere de pek fazla inancım olmadığından Maalouf'a biraz mesafeli yaklaşıyorum.
Bu durumdan rahatsız olan başkaları da var mı, ben bu konuda tek miyim inanın merak ettim...
Old 01-09-2006, 20:57   #17
arji72

tanrı gülüşünle öfkeni almış senin,birinden cennet yapmış öbüründen cehannem.cennetimsin sen benim ben senin uslu kulun.açılsın bana cennetimin kapıları...omer hayyam
Old 12-09-2006, 19:41   #18
ifdumanay

Sayın Pia size kesinlikle katılıyorum... Genelleme yapmak kimi zaman hatalı olsa da Maalouf'un Batı hayranlığı maalesef birçok kendini edebiyat dalında kanıtlamış Ortadoğu sanatçısı için geçerli olan bir yorum...
Maalouf hep kendi kültürünü kendine kalan mirası kanımca takdire şayan edebi yeteneği ile harmanlarken bir yandan da hep özlem duyulan düzenli,adil ve şöhretli Batı'ya karşı hayranlığını tüm kitaplarında dikkatli gözler tarafından göründüğüne inanıyorum..
Yaklaşımınıza saygı duyuyorum ama ben dil ve onu kullanan kaleme inanırım ve Maalouf her ne kadar Batı hayranlığı ile kendini bir nebze dejenere olarak göstermişse de bize okunmaya değer kitaplar yazdığını düşünüyorum...
Old 25-11-2006, 15:59   #19
Av. Galip DAĞTEKİN

Semerkant kitabını tarihe meraklı olan herkesin okuması gerekir diye düşünüyorum..Tarih macera ve aşk üçlüsü Semerkant romanında kendini fazlasıyla hissettirmiş...Kitap Ömer Hayyam'ın rubaileri ile süslenmiş ve bezenmiş bir durumda...Saygılarımla..
Old 26-11-2006, 13:07   #20
Av. R. Onur ÇINAR

alamut kalesi... en çekici gelen yanı buydu o kitabın... ben de lise 2 'de okumuştum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi