Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Otobüs Bileti İptali-Hak Hatırlatması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2012, 09:07   #1
av.sahin67

Varsayılan Otobüs Bileti İptali-Hak Hatırlatması

Otobüs biletlerinde ve internet -call center sen alınan biletlerde , ne kadar sure önce iptal edebileceğimizin bilgisi yer almıyor .
45 dk kala biler iptali yapmak istemiştim yapabileceklerine rağmen , kendilerinden iptal ettiğine dair çıktı istedim vermediler . İstersem call center musteri hizmetleri ile görüşmemi söylediler . Bu arada otobüsün kalkmasına yarim saat kalmıştı . Onlar da uzun sure vakit kaybettiler . Ve sonunda ikinci aramamda aldığım cevap ise faturanın kesilmiş olduğu ve bile iptalinin yapılamayacağı.
Onlara bizi bu sekilde bilgilendirmeleri gerektiği aksi takdird ödeme zorunluluğu olduğunu aktardım fakat netice olumlu olmadı tabi
Otobüs biletlerini bayiden veya internet aldığınızda ne zamana kadar iptal edileceği söylenmiyor. Bu hususta cevapları ise , tüm prosedürleri aktarma. İmkanları olmamasiymis'.
Bilet ücretinin iptali icin metro turizme hakem heyetinde dava açmayı düşünüyorum . Düşünceleriniz nedir ?

Mevzuat Hükmü : Resmi Gazete Tarihi: 11.06.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27255
KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ
Yolcu bileti
MADDE 38 –(9) Yetki belgesi sahipleri, otobüs hareket saatinin 24 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda, bilet ücretinin tamamını iade etmek, otobüs hareket saatinden 12 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda ise 6 ay geçerli açık bilet düzenlemek zorundadırlar.

Bu maddeye göre yok evet ama mevzuat bilgilendirmesini yapmalı bence. Bu hükmü ben bile bilmiyorsam normal vatandaş nasıl bilecek. Hukukun birçok alanında " hak hatırlatma " dediğimiz husus vardır. buradan hareketle bize "hak hatırlatması" yapmayan firmaya bu konuda bir dava açılamaz mı. Denemeye değer bence. Bu dava ne şekilde ve nasıl açılmalı ?
Old 03-09-2012, 09:22   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Otobüs biletlerinde ve internet -call center sen alınan biletlerde , ne kadar sure önce iptal edebileceğimizin bilgisi yer almıyor .
45 dk kala biler iptali yapmak istemiştim yapabileceklerine rağmen , kendilerinden iptal ettiğine dair çıktı istedim vermediler . İstersem call center musteri hizmetleri ile görüşmemi söylediler . Bu arada otobüsün kalkmasına yarim saat kalmıştı . Onlar da uzun sure vakit kaybettiler . Ve sonunda ikinci aramamda aldığım cevap ise faturanın kesilmiş olduğu ve bile iptalinin yapılamayacağı.
Onlara bizi bu sekilde bilgilendirmeleri gerektiği aksi takdird ödeme zorunluluğu olduğunu aktardım fakat netice olumlu olmadı tabi
Otobüs biletlerini bayiden veya internet aldığınızda ne zamana kadar iptal edileceği söylenmiyor. Bu hususta cevapları ise , tüm prosedürleri aktarma. İmkanları olmamasiymis'.
Bilet ücretinin iptali icin metro turizme hakem heyetinde dava açmayı düşünüyorum . Düşünceleriniz nedir ?

Mevzuat Hükmü : Resmi Gazete Tarihi: 11.06.2009 Resmi Gazete Sayısı: 27255
KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ
Yolcu bileti
MADDE 38 –(9) Yetki belgesi sahipleri, otobüs hareket saatinin 24 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda, bilet ücretinin tamamını iade etmek, otobüs hareket saatinden 12 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda ise 6 ay geçerli açık bilet düzenlemek zorundadırlar.

Bu maddeye göre yok evet ama mevzuat bilgilendirmesini yapmalı bence. Bu hükmü ben bile bilmiyorsam normal vatandaş nasıl bilecek. Hukukun birçok alanında " hak hatırlatma " dediğimiz husus vardır. buradan hareketle bize "hak hatırlatması" yapmayan firmaya bu konuda bir dava açılamaz mı. Denemeye değer bence. Bu dava ne şekilde ve nasıl açılmalı ?
Sayın judge034;

Bazı profesyonel firmalarda işaret ettiğiniz şekilde biletin üzerinde iadeye/iptale vs.. ilişkin hatırlatmada bulunuluyor. Ben de sizin gibi, ulaşım firmalarının iptale ilişkin bilgilendirmeyi müşterilerinin rahatlıkla görebilecekleri şekilde yerine getirme yükümlülüğü olması gerektiğini düşünüyorum. (Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz ama burada bir yönetmelik var)

Saygılarımla..
Old 03-09-2012, 09:39   #3
av.sahin67

Peki üstadım sizce bu meselede para iadesinden ziyade bu hususta bilgilendirme yapılması noktasında hangi makamdan nasıl bir karar alınması gerekmektedir. Mevzuat noktai nazarında ben paramı alamam evet ama yönetmeliği herkes bilemeyeceğine göre bu meselenin dikkate alınması için nasıl bir yol izlemek gerekmektedir. Tüketici Hakem Heyetinden karar alınabilir mi bilmiyorum
Old 03-09-2012, 09:43   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan judge034
Peki üstadım sizce bu meselede para iadesinden ziyade bu hususta bilgilendirme yapılması noktasında hangi makamdan nasıl bir karar alınması gerekmektedir. Mevzuat noktai nazarında ben paramı alamam evet ama yönetmeliği herkes bilemeyeceğine göre bu meselenin dikkate alınması için nasıl bir yol izlemek gerekmektedir. Tüketici Hakem Heyetinden karar alınabilir mi bilmiyorum
Tüketici Hakları Hakem Heyeti'nden bu yönde bir karar alabilmek için, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 1. maddesi uyarınca başvuruda bulunulabileceği kanaatindeyim.
Old 30-09-2013, 15:51   #6
Semender33

Alıntı:
Yazan av.sahin67
Bu konuda girişimde bulunacağım. Teşekkürler

Sn. Av.şahin67 aradan uzun bi süre geçmiş mümkün ise bu konuda bir girişimde bulundunuz mu öğrenmek isterim.

Bende aynı konudan muzdaribim. İnternet üzerinden almış olduğum bayram biletini iptal ettim ancak bileti iptal etmek yerine açığa aldılar. Para iadesi vb. yapmıyorlar. İstanbul'daki tüketici hakem heyetlerinde de 6 ay sonraya gün veriyorlar. Bunun daha kısa bir yolu var mıdır?
Old 30-09-2013, 16:30   #7
olgu

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Tüketici Hakları Hakem Heyeti'nden bu yönde bir karar alabilmek için, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 1. maddesi uyarınca başvuruda bulunulabileceği kanaatindeyim.

uzun süre geçmiş ama bir hatırlatma yapmak istedim.

Taşıma hukuku TTK da düzenlendiğinden mutlak ticari dava kabul ediliyor ve TKHK uygulanmıyor.
Her ne kadar kanunu 3. maddesindeki tüketici işlemi tanımına uysada Yargıtay mutlak ticari dava konusunda daha ısrarcı...
Old 01-10-2013, 06:43   #8
Semender33

Alıntı:
Yazan olgu
Taşıma hukuku TTK da düzenlendiğinden mutlak ticari dava kabul ediliyor ve TKHK uygulanmıyor.
Anlaşılan 70 TL'lik bileti almak için 700 TL'lik bir dava açmak gerekiyor. Peki yolcu/müşteri tacir olmadığı için ihtar vb. çekmek zorunda mı?
Old 01-10-2013, 07:28   #9
olgu

Beni kızdırdı bir firma açtım davayı ama henüz öninceleme aşamasına gelemedik, kalem tebligatları 1 ay sonra postaya verdiğinden.
Tacir sıfatına haiz olmayınca ihtar zorunluluğu olduğunu düşünmüyorum. Ancak süresi içinde iade talep ettiğinizi ispatlamakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Old 01-10-2013, 09:14   #10
Semender33

Alıntı:
Yazan olgu
Beni kızdırdı bir firma açtım davayı ama henüz öninceleme aşamasına gelemedik, kalem tebligatları 1 ay sonra postaya verdiğinden.
Tacir sıfatına haiz olmayınca ihtar zorunluluğu olduğunu düşünmüyorum. Ancak süresi içinde iade talep ettiğinizi ispatlamakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Alıntı:
Yazan olgu
Sn.Olgu mümkünse dava için verdiğiniz harç ve gider avansı miktarını öğrenebilir miyim?

Bu aralar fazla kızmamaya çalışoyorum her kızdığıma dava aça aça elime geçen maaşı mahkeme veznelerine yatırır oldum
Old 01-10-2013, 10:47   #11
olgu

Benim olayda 2+1 diye bilet sattılar otobüs 2+2 olarak geldi bende fiyat farkı ile ttk 914 uyarınca tazminat istedim. Bilirkişi deliline dayanmadım çünkü evrak üstünde herşey açık.
178 tl masrafla açtım. (130 tl gider avansı, 48 tl harç)Bilirkişi deliline başvurursanız 300 tl ayrıca masrafı.
Old 02-10-2013, 00:32   #12
Av.Tümer

Konuyla ilgili önemli bir hatırlatma yapmak isterim değerli meslektaşlar.

Gidiş-dönüş bileti aldığınız uçak ya da otobüs biletleri için sistem tarafından tek PNR numarası verildiği için, gidiş yapıp da dönüş biletini iptal ettirmek istediğiniz zaman iptal ettiremiyorsunuz ya da bir miktar ceza ödüyorsunuz.
Old 02-10-2013, 12:26   #13
Semender33

Peki geri ödenmeyen (açığa alınan) bilet parası için icra takibi başlatıp itiraz halinde ticaret mahkemesinden karar almak mı daha kolay olur yoksa direk ticaret mahkemesinde dava mı açmak?
Old 19-11-2013, 13:08   #14
Semender33

İptal edilen otobüs biletini ödemeyen firma hakkında başlattığımız takip sonucu bugün ödeme gerçekleşti.
Old 19-11-2013, 13:19   #15
olgu

Ben hala duruşma günü verilmesini bekliyorum...
Old 19-11-2013, 13:28   #16
Semender33

Alıntı:
Yazan olgu
Ben hala duruşma günü verilmesini bekliyorum...

Yukarıda sorduğum sorunun cevabı icra takibi başlatmak daha hızlı olur olacak gibi duruyor. Tabi dava açınca vekalet ücreti daha fazla oluyor ancak baya bir emek harcıyoruz, bir tutam bal için bir çuval keçi boynuzu yemek zorunda kalıyoruz.
Old 19-11-2013, 14:01   #17
olgu

Vekalet ücretinin dava konusu olay şeyin değerini geçemeyecrğini de dikkate aldığımızda vekaletname masrafını dahi karşılamıyor. Arkadaşım adına önceden çıkartmış olduğum vekaletname mevcutsada bu tür müddeabihi düşük davaları asil olarak takip ediyorum.
Atılan taş ürkütülen kurbağaya değmez dendiği için birçok kişi takip etmiyor bu tür davaları, ancak şirketler çok yüklü haksız kazanç sağlıyorlar.
Her yolcudan 1 TL fazla tahsilattan hesap yapın, ortaya çıkan aylık miktar birçok avukatın aylık kazancından yüksek olacaktır.
Old 19-11-2013, 21:30   #18
Semender33

Alıntı:
Yazan olgu
Arkadaşım adına önceden çıkartmış olduğum vekaletname mevcutsada bu tür müddeabihi düşük davaları asil olarak takip ediyorum.

Müddeabihi düşük demeyin emeğinizin karşılığını kanaatince almaya çalışın. Şahsen arkadaşıma vekaletimi verdim, hem UYAP üzerinden takibi daha kolay oluyor hemde daha ciddi duruyor. Nitekim karşı taraf Avukat da tutmuş aman Allah diyor.

Alıntı:
Yazan olgu
Atılan taş ürkütülen kurbağaya değmez dendiği için birçok kişi takip etmiyor bu tür davaları, ancak şirketler çok yüklü haksız kazanç sağlıyorlar.

Şirketlerde durumun farkında milletimiz hakkını almayınca sinirle mahkemeye vereceğim..vb laflar ediyor ama ertesi gün kim uğraşacak diyerekten işin ucunu bırakıyor.

İlgili firma icraya verildikten sonra beni arayıp "abi söylesen paranı iade ederdik" dedi. Oysaki defalarca aradım ne çare.

Alıntı:
Yazan olgu
Her yolcudan 1 TL fazla tahsilattan hesap yapın, ortaya çıkan aylık miktar birçok avukatın aylık kazancından yüksek olacaktır.

Her yolcudan 1 TL fazla tahsilat hesabı yapan firmalara vekalet ücreti iyi bir ders verir. Zira 150 TL lik bilet için 384 TL ödemek zorunda kaldılar.
Old 24-07-2014, 18:28   #19
olgu

2013 eylülde açtığım dava 2014 haziran da sonuçlandı.
karar lehime,
2 celse gittim, ilk celse davalı mazeret sunmuştu, 2. celseye de mazeret sundular hakim mazereti reddetti karara çıktı.

bilet fiyat farkı ile bilet fiyatının 3 katı tazminatın dava tarihinden itibaren işleyecek avans faizi ile davacıya iadesine (faiz 18 TL )

HMK 323/g gereği davayı asil olarak takip ettiğimden günlük taktir edilmesini istedim hakim o kadar da değil dedi. temyiz yolu açık olsa sırf bu sebeple bile temyiz ederdim ama dava değeri 178 TL
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi