Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

‘Ne Anlatayım Ben Sana’

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2006, 05:08   #1
devran

Varsayılan ‘Ne Anlatayım Ben Sana’

Gazeteci-yazar Ece Temelkuran’ın yeni çıkan kitabı, ‘Ne Anlatayım Ben Sana’ üç günde üç baskı yaptı

Ece Temelkuran kimdir?

1973, İzmir doğumlu. Bornova Anadolu Lisesi’ni 1991’de, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni ise 1995’te bitirdi. 1993’te Cumhuriyet’te gazeteciliğe başladı. ‘Bütün Kadınların Kafası Karışıktır’ adlı kitabı 1996’da yayınlandı. Aynı yıl Alman Hükümeti tarafından yılın gazetecisi seçildi ve Almanya’da kadın hareketi üzerine bir araştırma yaptı.

1997 yılında ‘Oğlum Kızım Devletim - Evlerden Sokaklara Tutuklu Anneleri’ adlı araştırma kitabı yayınlandı. Ardından avukatlık ruhsatnamesini aldı ve bu mesleği hiç icra etmedi. Cumhuriyet Dergi için yaptığı “Bekaret Testi Suçtur” adlı yazısıyla Tabipler Odası Yılın Araştırma Yazısı ödülünü aldı.

Şiir-metin (poem&prose) türündeki İç Kitabı (Everest, 2002) yayınlandı. Eylül 2002’de şiir-metin türündeki üçüncü kitabı “Kıyı Kitabı”nı yazdı.

Savaş karşıtı yazıları sebebiyle Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden “Barış Kalemi” ödülünü aldı. Temelkuran’ın “Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita” kitabı, dünyaca ünlü ‘Lettre Ulysses Gazetecilik ve Röportaj Ödülü’ne aday gösterildi.

Yazarın diğer kitapları; Dışarıdan Kıyıdan Konuşmalar (2004), İçeriden Kıyıdan Konuşmalar (2004), Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita (2006).
Old 27-08-2006, 11:48   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Aynı yıllarda aynı sıraları paylaştığımız Temelkuran'la tanışmadan okuldan mezun olmuş olmak, ne talihsizlik!

Yazılarını, kitaplarını okudukça dönemdaşımız diye övünmekle yetiniyoruz. Oysa kendisiyle tanışmış olsaydık, hukuktan mezun olup da neler yapmamamız gerektiğini, " avukatlık ruhsatnamesini alıp, hiç avukatlık yapmayan" Temelkuran'dan daha o vakit öğrenebilirdik
Old 01-09-2006, 10:19   #3
lavania

ece temelkuranınn tartışmasız çok güçlü bir kalemi var.yapyığı tespitler çarpıcı. en kısa zaman da yeni kitabını okumayı planlıyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi