Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim Onsuz Bir Hiç Olacağımı Söyleyip Hakaretler Edip Zaman Zaman Da şiddet Uyguluyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-05-2009, 13:41   #1
Konuk

Varsayılan Eşim Onsuz Bir Hiç Olacağımı Söyleyip Hakaretler Edip Zaman Zaman Da şiddet Uyguluyor

Merhaba, ben 24 yaşında üniversite öğrencisiyim, eşimle 2 yıl önce ailemin izni olmadan evlendim, 2 aylık oğlum var ama evliliğim artık çekilmez hale geldi. sürekli hakaret edip zaman zamanda şiddet uyguluyor. hamileliğimin 8. ayında bile şiddete maruz kaldım. benim onsuz bir hiç olduğumu söyleyip ayrılırsam bana ve aileme zarar vereceği çocuğumu benden alacağı ve göstermeyeceği konusunda tehdit ediyor. ailem bana destek ama okulum bitmediği için ailemden uzakta onunla aynı şehirde yaşamak zorundayım bu yüzdende zarar vermesinden çok korkuyorum. ondan ben ve ailem zarar görmeden ayrılmak istiyorum, oğlumunda velayetinin bende kalmasını istiyorum. öğrenci olmam buna engel mi? nasıl bir yol izlemem gerekiyor? cevabınız için teşekkür ederim...
Old 19-05-2009, 16:19   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Şiddet görmekte olduğunuz için, boşanma davası açmadan Ailenin Korunmasına Yönelik kanun kapsamında, sizin ve çocuğunuzun korunmasına yönelik TEDBİR kararları alınmasını isteyebilirsiniz. Bulunduğnuuz yere en yakın Aile Mahkemesi'ne hitaben yazılacak dilekçe ile başvurulmalıdır.

Alıntı:
Yazan 4320 sayılı yasa
"MADDE 1 – Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir."

Kararların alınabilmesin için ŞİDDETE UĞRADIĞINI BİLDİRMEK yeterlidir. Kanunu lafzı bu şekildedir.Varsa delillerinizi de ekleyiniz.Tanıklarınızı bildiriniz.

Bu kararlar eşinize tebliğ edilir, ve eğer uymaz ise, hakkında ceza davası açılacaktır. Kararlar 6 ay için verilirler.Süre sonunda şiddet tehdidi devam ediyorsa tekrar talep edilebilirler. Yukarıdaki kararlar örnek kararlardır, başkaca uygun tedbirlere de yargıç tarafından karar verilebilir. Başvurularda masraf alınmaz.Harçtan muaftırlar.

Bu başvuruda çocuğunuzun velayetinin de tedbir olarak tarafınıza verilmesini ve kendiniz ve onun için de nafakaya hükmedilmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca bir daha şiddete maruz kalırsanız, mutlaka durumu belgeleyen rapor alınız.

Yine eşinizin suç teşkil eden, tehdit ve darp eylemleri için Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayette de bulunabilirsiniz.

Bunların haricinde, eğer boşanmak istiyor iseniz, şiddetli geçimsizlik nedenli bir dava açabilirsiniz. Dava içinde eşinizin KUSURLU davranışları ile, evlilik birilğini temelinden sarstığını, sorumluluklarını yerine getirmediğini ispatlamak durumundasınız.

Anne ve babanız dahil en yakınlarınızın şahitliğinden yararlanabilirsiniz.Yazılı delilleriniz varsa, doktor raporu, savcılık şoruşturmaları, eşinizin eli ürünü mektuplar vs.. sunulabilirsiniz.

Mahkeme yargıcından öncelikle, velayetin tarafnııza verilmesini, kendiniz ve çocuğunuz için öncesinde TEDBİR, boşanma kararının verilip kesinleşmesinden sonra ise, İŞTİRAK ve YOKSULLUK nafakaları olarak devamını talep edebilirsiniz.

Kişilik haklarınızın şiddet ve hakaret ve tehditer ile zarara uğradığını kanıtlar iseniz, manevi tazminata talebiniz halinde karar verilebilir.

Boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatleriniz zarara uğrayacağından maddi tazminat da talep edebilirsiniz.

Yine, halen oturmakta olduğnuuz evin ve ev eşyalarının sizin ve çocuğunuzun kullanımına özgülenmesini talep edebilirsiniz.

Öğrenci de olsanız, bebeğiniz annneden ayrılamayacak kadar küçüktür. Velayetin size verilmesi çok doğaldır. Hatta baba ile şahsi ilişki tesisinde dahi bu yön gözetilmeli ve bebeğin zarar görmeyeceği biçim ve titizlilkle şahsi ilişki belirlenmelidir.

Kendisine velayet verilmeyen baba çocuğnunun iaşesi ve bakımı için üzerine düşen miktarı ödemelidir. Sizin çalışmayacak olmanız da aleyhinize değildir.

Hükmedilebilecek nafaka ve tazminatların İCRA kanalı ile tahsil edileceğini hatırlatalım.

Mahkeme için en önemli kıstas bebeğin her açıdan sağlıklı yaşayacağı ortamı bulmaktır. Bu açıdan velayet konusu çekişmeli hale gelir ise, uzman pedagog raporları ile sonuca ulaşmaya çalışacaktır.

Bebeğinizi yaşatacağınız ortamı mahkemeye doğru yansıtmakta yarar vardır.

Boşanma davaları, tarafların son 6 ay ikamet ettikleri yer veya taraflardan birinin yerleşim yeri mahkesinde açılırlar.

Sayın Katılımcı;

Haklarınızın ne kadar çok olduğu ortadadır. Bütün bunları profesyonel avukat yardımı alarak yapmanızı tavsiye etmekteyiz. Böylelikle, zaman ve hak kaybına uğramaz, gereksiz yere de masraf yapmamış olursunuz.

Davanızın ispatı da en az açılması kadar önemlidir. Hukuki yardım almaktan kaçınmayınız.

Maddi durumunuz elverişsiz ise, bu durumu ilgili belgeler ile kanıtlayarak, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz. İlçe'de iseniz, adliye binaları içinde, adli yardım büroları size yol göstereceklerdir. Böylelikle avukatlık hizmetini ücretsiz alabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi