Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

yargıtay'ın ONAMAları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-10-2012, 22:11   #1
egemen48

Varsayılan yargıtay'ın ONAMAları

su ana kadar cok emin oldugum ve bozma bekledigim kararların cok büyük kısmı onama olarak geri geliyor.eskiden temyiz süreleri uzun sürer diye yakınırdık,şimdi cok daha kısa sürede dosyalar hiç incelenmeden onama seklinde gelmekte.son temyiz kararı ile birlikte onama gelmesi nedeniyle dosyaların incelenmediginden emin oldum;eskiden kararın neden onama neden bozma oldugu acıkca belirtilirdi,su anda ise davacı sunu istemis,davalı reddini istemis(dilekcelerin ilk cümleleri kopyala-yapıstır) yerinde görülerek onanmasına denilmekte.acaba bu bir tek bende mi oluyor
Old 21-10-2012, 22:59   #2
noonemins000

Aynı durumdan tek mağdur olan siz değilsiniz emin olun .. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının mütalaasına bile önem vermiyorlar çatır çatır onaylıyorlar .... Saygılarımla..
Old 22-10-2012, 08:34   #3
Cumhur Okyay

Genellikle, hangi uyuşmazlıklara ilişkin kararlar?
Old 22-10-2012, 09:28   #4
noonemins000

Fuhuş yaptığı mahkemece tespit edilmiş anneye nasıl velayet verilir yargıtay da bunu nasıl onaylar aklım almıyor... Çocuğun davranışları bozulmuş vaziyette psikolojisi bozuk yaptığı hareketleri bir görseniz inanamazsınız... Saygılarımla...
Old 22-10-2012, 09:29   #5
Cumhur Okyay

Değerli meslektaşım,
Çocuk kaç aylık veya kaç yaşında?
Old 22-10-2012, 09:31   #6
noonemins000

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Değerli meslektaşım,
Çocuk kaç aylık veya kaç yaşında?
okula gitmiyor henüz 6 yaşında annesi çocuğun yanında zina yaptığı için çocuğun hal ve hareketleri o hale gelmiş diye düşünüyorum aksi halde o tür şeyleri çocuk nereden bilebilir nereden öğrenebilir..
saygılarımla...
Old 22-10-2012, 09:51   #7
egemen48

en sonki karardan örnek vereyim.Kat karşlığı inşaat sözleşmesi sonucu müvekkil şirket sözleşmedeki bütün edimlerini ifa ediyor.Fakat şu konuda uyuşmazlık var;sözleşmeye 1.sınıf pimapen olacak denmiş,yani pimapen marka olacak denilmemiş.Bu nedenle ben yerel mahkemede pimapen'in jenerik marka olduğunu,plastik doğramalarda herkesin pimapen dediğini,tıpkı kağıt mendile selpa,yapıştırıcıya uhu denmesi gibi,bu nedenle anlaşılması gerekenin pimapen marka değil genel adı olduğu,aynı kalitede 1.sınıf Fıratpen marka yapıldığını ayrıca Pimapen'in 2004 yılında ad değiştererek Dr.Pimapen olduğunu,kastedilen marka olsaydı açıkça Dr.Pimapen yazılması gerektiğini belirttim.Benzer yerde kiralar 300 tl iken,yerel mahmeme 500 den kira hesap yalıp geç teslim nedeniyle tazminnata hükmetti.(Ki ikraların 300 olduğuna ilişkin delilelrde sunmuştuk)Elbette karar onanabilir fakt ben bu Pimapen olayına ciddi manada kafayı takmıştım,onama olsa da neden onama olduğunu açıkça belirtmelerini bekliyordum.İşin garibi Yargıtay kararlarında Pimapeni hep plastik doğrama olarak kabul edilmiş olmasına rağmen,yani jenerik marka olarak kabul etmşi olmasına rağmen,bir tane Fıratpen marka kelimesini içerir karar bulunmaması
Old 22-10-2012, 10:46   #8
üye7160

Alıntı:
Yazan egemen48
en sonki karardan örnek vereyim.Kat karşlığı inşaat sözleşmesi sonucu müvekkil şirket sözleşmedeki bütün edimlerini ifa ediyor.Fakat şu konuda uyuşmazlık var;sözleşmeye 1.sınıf pimapen olacak denmiş,yani pimapen marka olacak denilmemiş.Bu nedenle ben yerel mahkemede pimapen'in jenerik marka olduğunu,plastik doğramalarda herkesin pimapen dediğini,tıpkı kağıt mendile selpa,yapıştırıcıya uhu denmesi gibi,bu nedenle anlaşılması gerekenin pimapen marka değil genel adı olduğu,aynı kalitede 1.sınıf Fıratpen marka yapıldığını ayrıca Pimapen'in 2004 yılında ad değiştererek Dr.Pimapen olduğunu,kastedilen marka olsaydı açıkça Dr.Pimapen yazılması gerektiğini belirttim.Benzer yerde kiralar 300 tl iken,yerel mahmeme 500 den kira hesap yalıp geç teslim nedeniyle tazminnata hükmetti.(Ki ikraların 300 olduğuna ilişkin delilelrde sunmuştuk)Elbette karar onanabilir fakt ben bu Pimapen olayına ciddi manada kafayı takmıştım,onama olsa da neden onama olduğunu açıkça belirtmelerini bekliyordum.İşin garibi Yargıtay kararlarında Pimapeni hep plastik doğrama olarak kabul edilmiş olmasına rağmen,yani jenerik marka olarak kabul etmşi olmasına rağmen,bir tane Fıratpen marka kelimesini içerir karar bulunmaması

sayın Egemen,davayı kaybetmiş olabilirsiniz ancak, yukarıda yazdıklarınızdan sonra (bol miktarda marka ifadeleri) reklamdan epey kazanacağınız kesin

şaka bir yana gerçekten incelenmeden onaylanan öyle çok örnekle karşılaşıyoruz ki artık şaşırmaz oluyoruz.Lakin işini layıki ile yapan ve çok detaylı incelemelerden sonra dosyayı gönderen dairelerin olduğunu da unutmamak lazım
Old 22-10-2012, 11:00   #9
egemen48

elbette inceleyen daireler mevcut,bunu genelleyemeyiz fakat müvekkili ilgilendiren kendi dosyasını inceleyen daire.Şu son bir yılda bu hızlanan onama kararları ile Yargıtayın kısa zamanda ,bazı dairelerinde,dosyaları bitereceği kesin.
Old 22-10-2012, 11:18   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan noonemins000
Fuhuş yaptığı mahkemece tespit edilmiş anneye nasıl velayet verilir yargıtay da bunu nasıl onaylar aklım almıyor... Çocuğun davranışları bozulmuş vaziyette psikolojisi bozuk yaptığı hareketleri bir görseniz inanamazsınız... Saygılarımla...

Alıntı:
Yazan noonemins000
okula gitmiyor henüz 6 yaşında annesi çocuğun yanında zina yaptığı için çocuğun hal ve hareketleri o hale gelmiş diye düşünüyorum aksi halde o tür şeyleri çocuk nereden bilebilir nereden öğrenebilir..
saygılarımla...

Fuhuş yapmak ile Medeni Kanun anlamında zina yapmak aynı şey değil ki. Bu tür davranışların çocuğa etkisini mahkeme, gereğinde/genellikle bir uzmandan rapor alarak değerlendirir. Davanızdaki ayrıntıları yazmadığınız için yorum yapamıyorum.
Old 22-10-2012, 11:45   #11
Bronz Atlı

Sayın Egemen48 malesef durum, sizin de değindiğiniz gibi kötüye gidiyor. Bende bir örnek vereyim bu konuda:
Adli yardım istemli bir temyiz dosyamız, noksan ikmali iade diyerek geri gönderilmiş. Ben bunu internetten gördüm. Ve kaleme gidip dosyaya baktığımda şaka gibi bir kararla karşılaştım. "Harç ve posta masrafları yatırılmadığı için iade" Yahu insan bir açar da dilekçenin ilk sayfasını okur. Daha başında kocaman harflerle adli yardım talebi belirtilmiş. Ama yok hızlandırıcaz ya Yüce Yargıtay'ı ne gerek var dilekçeyi okumaya. Aç dosyayı en üstte makbuzlar yok. Gönder gitsin geri
Old 23-10-2012, 07:39   #12
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan av.nesrin kaya
onama verirken gerekçeyi açıklamaması hmk md 27'ye aykırı ama MADDE 27- (1) Davanın tarafları, müdahiller ve yargılamanın diğer ilgilileri, kendi hakları ile bağlantılı olarak hukuki dinlenilme hakkına sahiptirler.

(2) Bu hak;

a) Yargılama ile ilgili olarak bilgi sahibi olunmasını,

b) Açıklama ve ispat hakkını,

c) Mahkemenin, açıklamaları dikkate alarak değerlendirmesini ve kararların somut ve açık olarak gerekçelendirilmesini,

içerir.

[b]bu ilke temyizde de uygulanır. hmk tanıtım konferansına gelen bir hoca bu maddeye dayanarak gerekçesiz yargıay kararlarının karar düzeltmeye gönderilebileceğini söylemişti

Karar düzeltme, esasen kalkmakta olup,
Karar: Kanunda yazılı sebeplerden hiç birisine uygun olmayan karar düzeltme talebinin reddine.........
Kolay gelsin...
Old 26-10-2012, 14:45   #13
kazimdeniz

Yoo zannetmiyorum tam tersine yeni daireler kurulduktan sonra dairelerin iş yükü biraz azaldığından temyiz dosyaları daha dikkatli ve etraflıca inceleniyordur, mantıken ve hayatın doğal akışı gereği ben böyle düşünüyorum.
Old 26-10-2012, 16:23   #14
olgu

Davacinin iddiasi : arac hareket halinde stop ediyor.
Bilirkisi raporu : arac 3 saat rolanride calistirildi stop ettigi gozlemlenmedi.... Ayipli oldugundan yenisi ile degisim uygundur.
Mahkeme : iddialar bilirkisi raporu ile desteklendiginden davanin kabulune.
13. Daire : yerel mahkemenin kararinin usul ve yasaya uygun olmasi sebebiyle onanmasina
13. Daire : karar duzeltme talebinin reddi ile 178 tl para cezasi.
Old 26-10-2012, 16:46   #15
Cumhur Okyay

Bilirkişi raporu kendi içinde çelişkili olup, buna dair sebep gösteren ayrıntılı itirazınız, mahkemece, nazara alınmadı mı?
Old 26-10-2012, 17:27   #16
olgu

Yazdik ama olayla ilgisi olmayan Yargitay kararlarina atif yaparak gerekceli karar yazildi.
Old 26-10-2012, 17:29   #17
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan olgu
Yazdik ama olayla ilgisi olmayan Yargitay kararlarina atif yaparak gerekceli karar yazildi.

Bilirkişi raporu, hükme esas alınabilecek ve denetime elverişli nitelikte değil ki...
Anladığım; rapor olmadan da hüküm kurulabiliyor muş?
Old 26-10-2012, 18:39   #18
olgu

Ama haklarini yemeyelim 2002 model arac icin 2010 esas sayili dosyada,hava yastigi acilmadigindan ayipli malin ayipsiz misli ile degisim talepli acilan davayi yerel mahkeme zamanasimi itirazini dikkate almadan kabul etti 13. Daire onadi ama karar duzeltmede aracin 8 yasinda oldugunu fark etti karari bozdu. Ancak bu seferde icra dosyasina sunulan btm kararin onanmasi ile bozdurulup para cekildiginden, baska bir derdimiz olmustu
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi