Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

anadolu üniversitesi öğrenci ve mezunları

Yanıt
Old 17-07-2008, 15:04   #1
üye24702

Varsayılan anadolu üniversitesi öğrenci ve mezunları

Öncelikle selamlar...
Daha önce farklı konularda da belirttiğim gibi Anadolu Üniversitesi'nde 2. sınıfa geçtim. Bu senenin özellikle ilk zamanları benim için oldukça zor geçti. Şöyle ki sistemin nasıl işlediğini, hocaların tarzını hatta ve hatta hangi dersi seçmem gerektiğini dahi bilememek işimi daha da zorlaştırdı. Neyse ki elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışarak 1. sınıfı -kazasız belasız- geçirdiğime inanıyorum.
İstedim ki bizden sonra gelecek olanlarla bizden daha deneyimlilerin üniversitemiz hakkındaki gerekli bilgileri paylaşabileceği bir alan olsun. Hangi hocanın tarzı nasıldır? Sınavda ne ister? Nasıl çalışmak gerekir? Hangi dersi ne zaman seçmek gerekir? Ve daha niceleri...
Old 16-08-2008, 11:49   #2
Merve Sevim Özcan

merhaba. ben bu yıl anadolu hukuk'a yerleştim bunu daha dün öğrendim...
dediğin gibi hocalar kim? ders anlatma tarzları nasıl? sınavda neler ister? o derse nasıl çalışmalıyım?...
çok merak ediyorum? bana sen veya anadolu hukuk öğrencisi olan olmayan herkes yardımcı olursa çok sevinirim...
Old 19-08-2008, 01:05   #3
elifyclr

Merhaba Öncelikle okulumuza hoşgeldin) Bu sene 2. sınıfa geçtim.Hocalar yönünden sıkıntı çekmedim.Medeni hukuk hocamız dokuz eylül üniversitesinden geliyordu fakat bu sene gelmeyecek diye biliyorum.Her dersin çalışma stili ayrı aslında ama günlük tekrar yaparsan sınav zamanları sıkıntı çekmezsin.Ben bu sene bunu uygulayamadığım için sınav haftaları zorlandım biraz Geçen senenin ve daha önceki yılların sınav sorularını ve ders notlarını bulabilirsin.Dersler başladığı zaman hocaların derste anlattıklarını takip ederek ve geçmiş yılların sınav sorularına bakarak sınavda ne tarz soru geleceğini az çok tahmin edebilirsin
Old 19-08-2008, 20:28   #4
üye24702

Öncelikle hoş geldin
Aslında ilk seneki şaşkınlıkla birlikte deneyimlerimi de anlatmak çok çok uzun sürecektir ama özet geçeyim istersen
Anadolu Üniversitesi'nde dersler dönemlik işlenir. Bu koca koca kitapları düşünecek olursak ciddi bir avantajdır öğrencilerce. Neden? Çünkü ilk dönem 1 vize 1 final olur ve o dönem biter. Bu da ikinci dönem birinci dönemin konulardan sorumlu olmayacağın anlamına gelir. Muhakkak öğrenilenler birbiriyle bağlantılıdır ama aklında kalanlar yetecektir zaten. Özellikle senelik eğitim veren üniversitelerin finallerinde olduğu gibi oturup tüm senenin konularına çalışmak zorunda olmayacaksın
Sınıfların kalabalık koca koca amfilerde yapılmaması da ayrı bir güzelliktir. Özellikle ön sıralardan yer kapabilirsen hocalarla bire bir ders dinlemenin, rahatça soru sorabilmenin avantajlarından yararlanırsın
İngizlizce, almanca ve emin değilim ama sanırım fransızca'da isteğe bağlı hazırlık sınıfı var. Ben tercih etmedim ama senin bileceğin iş tabii... Yabancı dil ve bilgisayar muafiyet sınavlarına da kayıt sırasında başvurmanı öneririm. Gerçi kayıt esnasında söylemeleri gerekiyor ama bana bilgisayarı söylemediler ben de boş yere ikinci dönem bilgisayar sınavlarıyla uğrştım. Zaten kolay oluyor muafiyet sınavları. En azından ingilizce öyleydi. Zaten bu sene mezun olduğunu tahmin ediyorum o halde hazırlık okumuşsundur; sakın kaçırma derim.
Medeni hukuk dersinize kimin geleceğini bilmiyorum; geçen sene bize gelen hoca seneye gelmeyeceğini söylemişti.
Anayasa dersinize muhtemelen yine Prof. Dr. Erdal Onar gelecektir ki kendisi her şeyiyle benim idolümdür. Hukuku sevdirir... Üniversiteyi sevdirir... Hayatı sevdirir... Ama önce kendini sevdirir İstersen google'dan bi arat, bunu söyleyen sadece ben değilim göreceksin Derse girmeni öneririm diyeceğim ama kaçırmak isteyeceğini zannetmiyorum zaten. Ben dersi tekrar almayacak olmama rağmen yine de Erdal hocamın derslerine gireceğim şahsen Not tut yeter!
İktisat derslerinize Filiz Tepecik gelecektir. Zor değildir aslında ama alan dersi olmadığı için kimse üstünde durmak istemez. Devam zorunluluğunun olmaması da derse girmemeye teşvik eder ama sınavlar birazcık hüsrana neden olur. Dediğim gibi zorlamaz, test yapar, genelde kolay sorar. sen sadece dersi sinle bi de sınavlardan önce Murat açıköğretim'in iktisat sorularını çöz yeter.
Roma Hukuku dersinize yine Ankara Hukuk'un bir hocası olan Doç. Nadi GÜnal girecektir diye tahmin ediyorum. İki haftada bir gelir. Canı istemezse de gelmeyebilir, ne yapacağı belli olmaz Ama şeker gibi adamdır. Dersleri stand-up tadında geçer. Çok değil hiç zorlamaz. Zaten üniye gelince tanışacağınız betacopy'ler can simidiniz olacak Kitap dahi alma bence, ben pişman oldum açıkçası aldığıma. Kitapların kapağını dahi açmadım ama betacopy'ler sayesinde gayet iyi notlarla geçtim.
Hukuk başlangıcı dersimize de Haluk hoca gelmişti. Zaten ilk dönemin dersi ve hoca sadece geçirmek için uğraşır. "Siz hiç hukuk başlangıcından geçemedim diye dert yanan birine rastladınız mı? Rahat olun" diyerek ilk günden içimize su serpmişti Hakikaten 20 puanlık bir sorusunu neredeyse hiç cevaplayamadığım halde nasıl 100 aldım hala anlamış değilim :S
Son olarak kendini her gün derslere ada demiyorum ama dersleri iyi dinleyip bir de sınavların iyice yaklaşmasını beklemeden zaman zaman tekrar edersen arkadaşların işin içinden nası çıkacağını kara kara düşünürken sen rahat edeceksindir. Tecrübeyle sabittir. Her iki durumu da denedim günlük çalışma gibisi yok
Okul başladığında tanışmak isterim. Herhangi bir konuda kafana takılacak bir şey olursa hiç çekinmeden gelebilirsin.
Hayırlı olsun...
Old 19-08-2008, 20:39   #5
Merve Sevim Özcan

Ya size nasıl teşekkür edeceğim bilemiyorum...
Eskişehirli olmama rağmen hiç gitmedim kampüse ara sıra hastane hariç..
Üniversitemiz hakkında öğrendiğim ilk şeyler ve hepsi çok önemli benim için
Ben de tanışmak isterim sizinle. Bu arada kaçıncı seneniz?
Tekrar çokkkkk teşekkür ederim
Old 20-08-2008, 12:14   #6
üye24702

İkimiz de 2. sınıfız. Galiba sınıf arkadaşıyız Değil mi elif Sen de hoş geldin siteye

Ayrıca Merve senin yerinde olmayı çoook isterdim. Eskişehir'de olmak gerçekten senin için çok büyük bir avantaj olacaktır. Çünkü Anadolu üni.'de bütünleme değil yaz okulu var. Üst sınıflardan yaz okulunda ders alıp sonraki senelerin yükünü biraz hafifletmeyi çok istedim ama 1 ayı daha evimden ayrı geçirmek vardı ucunda; vazgeçtim Alttan dersin olmaz inşallah ama eğer üstten ders almak istersen yaz okulu için Eskişehirliler çok şanslı
Old 20-08-2008, 12:19   #7
elifyclr

siteye geleli çok oluyor da ilk defa mesaj yazdımEvet merve yaz okulu konusunda gerçekten şanslısın
Old 20-08-2008, 15:11   #8
Emrah Güler

2006 mezunu olarak hangi hocalarımızın derslerinize girmeye devam ettiğini bilemiyorum fakat 2. sınıf öğrencilerine tavsiyem eğer hala hocanız değişmediyse devletler genel hukuku dersinden geçmeye özen göstermenizdir.Ayrıca bu sene içerisinde kaybettiğimiz rahmetli Ahmet Haluk Konuralp hocamızdan ders alamayacağınız için üzgünüm kendisi tıpkı Erdal Onar hocamız gibi hukuku sevdiren ve gerçekten alanında uzman bir hocaydı.

Her hocanın ders anlatma ve soru teknikleri hakkında burda bilgi vermem oldukça uzun sürecektir snırım ama eğer özel olarak öğrenmek istediğiniz hocalar olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çabalarım
Old 20-08-2008, 16:46   #9
üye24702

Evet, Haluk Hocamızın namını çok duyduk ama tanışmak kısmet olmadı malesef. Allah'tan rahmet diliyorum kendisine...
Devletler genel hukukuna kim girmişti peki?
Old 20-08-2008, 16:49   #10
Emrah Güler

İsmini tam hatırlayamadım sanırım artık yaşlanıyorum İstanbul Hukuktan geliyordu ve sanırım adı Ayşegüldü. Siz dersin hocasının adını söylerseniz o ya da değil diyebilirim
Old 20-08-2008, 16:51   #11
üye24702

Ben de bilmiyorum malesef Dersler başladığında ancak söyleyebilirim sanırım
Old 20-08-2008, 16:56   #12
Emrah Güler

peki o zaman. sadece aynı hocadan bahsediyorsak dikkatli olmanızı öneririm çünkü ancak 7. senesinde o dersi verebilen kişiler biliyorum
Old 20-08-2008, 16:58   #13
üye24702

Umarım aynı kişiden bahsetmiyoruzdur
Old 20-08-2008, 17:01   #14
Emrah Güler

daha fazla gözünüzü korkutmayayım dersler hocalar ve kaynaklarla ilgili sormak istediğiniz konularda yardımcı olabilirim.. başarılar dilerim..
Old 20-08-2008, 17:04   #15
üye24702

Teşekkür ederim. Meslek hayatınızda başarılar
Old 20-08-2008, 18:59   #16
Merve Sevim Özcan

herkesin söylediği tek şey o koca koca kitapları nasıl okuyacaksın oluyor ve başta korkuyodum biraz ama içime su serptiniz ikinizede teşekkür ediyorum...
dersler başladığında tanışmayı isterim sizlerle...
tekrar teşekkürler.. hoşçakalın
Old 20-08-2008, 21:07   #17
Emrah Güler

Alıntı:
Yazan merve sevim
herkesin söylediği tek şey o koca koca kitapları nasıl okuyacaksın oluyor ve başta korkuyodum biraz ama içime su serptiniz ikinizede teşekkür ediyorum...
dersler başladığında tanışmayı isterim sizlerle...
tekrar teşekkürler.. hoşçakalın

siz bence o söylenenlere çok kulak asmayın.. insanlar hala hukuk fakültesi mezunlarının tüm kanunları ezbere bildiğini sanıyorlar.. sistemli ve düzenli bir çalışmayla çok zorlanmadan okulu bitirebileceğinizi fakültenin eski bir mezunu olarak söyleyebilirim
Old 21-08-2008, 14:52   #18
üye24702

Bir de fakültenin sitesinde fotoğrafı olan ama daha nerede olduğunu dahi bilmediğim mahkeme salonu şeklinde düzenlenen sınıf ne işe yarıyor bilen var mı? Ben ardiye olarak kullanıldığından şüpheleniyorum Gerçekten orada pratik derslerinin sanki gerçek bir mahkemedeymiş gibi çözümleneceğini zannedip sevinmiştim ama......
Old 24-08-2008, 19:42   #19
ayşekömürcü

Slm bende bu sene 4. sınıfta olacağım.Dikkatimi çeken iki şeye değinmek istedim.Birincisi devletler genel dersi.Biraz kolaycılık oldu ama ben devletler geneli betacopyden çalışarak geçmiştim.Devletler genel sınavında yapmanız gereken şey vize notunu yüksek tutmak.Çünkü sınıfın geneli düşük aldığı için finalde geçmek kolay oluyo İkincisi ise şu mahkeme salonuna benzeyen sınıf.Ben son seneye geldim ama bende hala göremedim o sınıfı.Ve seçmemiş öğrenciler varsa tavsiye edebileceğim seçmeli ders briç doğan hoca okulu sevdiriyo doğrusu.Ayrıca Rana Eşkinat hocanın seçmeli dersleride iyidir.Geçmek zor olmaz.(Hatta Rana hocanın bütün derslerini alabilirsiniz.Hepsi birbiri ile bağlantılı derslerdir zaten) Şimdilik hoşçakalın
Old 24-08-2008, 21:50   #20
üye24702

Teşekkür ederim eylülkömürcü Betacopy yine sadık yarimiz olacak anlaşılan. Rana hocanın bu özelliğini bilmiyordum. Bunu bi değerlendiriyim
Old 25-08-2008, 10:06   #21
ayşekömürcü

önemli değil hgeser
Old 18-09-2008, 13:29   #22
üye24702

1. sınıfa ait notlarımı vermek istiyorum. İsteyen olursa özel mesaj ya da e-posta gönderebilir.
Old 24-09-2008, 14:36   #23
zekeriya_c88

ben 3. sınıf öğrencisiyim..ilk iki seneyi fazla zorlanmadan ama ikinci dönem alttan sadece ceza hukuku dersini bırakarak geçtim..ben beklediğim kadar zorlanmadım açıkcası 2senede..ama son seneler nasıl geçecek bilemiyecem..ama hukuk fakültesi bana çok şey kattı..artık dünyaya daha geniş bir pencereden bakıyorum..en güzeli kitap okumayı sevmeye başladım artık her konuda daha doğrusu okuyorum ya işte elime ne geçerse..önyargılarımda eskisi gibi çok değil artık hiçbir şeye karşı..kısacası düşünüyorum ya daha ne olsun
Old 05-02-2009, 19:36   #24
belmaozer

Alıntı:
Yazan hgeser
Öncelikle selamlar...
Daha önce farklı konularda da belirttiğim gibi Anadolu Üniversitesi'nde 2. sınıfa geçtim. Bu senenin özellikle ilk zamanları benim için oldukça zor geçti. Şöyle ki sistemin nasıl işlediğini, hocaların tarzını hatta ve hatta hangi dersi seçmem gerektiğini dahi bilememek işimi daha da zorlaştırdı. Neyse ki elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışarak 1. sınıfı -kazasız belasız- geçirdiğime inanıyorum.
İstedim ki bizden sonra gelecek olanlarla bizden daha deneyimlilerin üniversitemiz hakkındaki gerekli bilgileri paylaşabileceği bir alan olsun. Hangi hocanın tarzı nasıldır? Sınavda ne ister? Nasıl çalışmak gerekir? Hangi dersi ne zaman seçmek gerekir? Ve daha niceleri...
Selam ben siteye yeni kayıt oldum erciyes üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim sizden anadolu üniversitesinin yaz okulları hakkında bilgi almak istiyorum. Özellikle 4. sınıf derslerinden hangileri büyük olasılıkla açılıyor onu öğrenmek istiyorum. bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Old 17-04-2009, 13:03   #25
Av. Burcu Polat

slm arkadaşlar ben 4. sınıf öğrencisiyim, yani okulu bitirmeme 2 ay kaldı öncelikle devletler genel hocasının adı ayşe nur tütüncü, ancak elif uzun hocamızda dr. sıfatını aldığından derslere giriyor ve özellikle elif hoce dersi çok güzel ve sistemli anlatıyor, ne yazık ki ayşe hocayı esnemeden dinlemek nasip olmamıştı, bu yüzden elif hocanın derslerini kaçırmayın derim.Zaten 3. ve 4. sınıfa geldikten sonra 1 ve 2. sınıfların çok çok kolay olduğunu göreceksiniz arkadaşlar, yani rahat olun şimdiden sıkmayın kendinizi, dersleri geçin yeter.
Sevgili belmaozer senin soruna gelirsek geçen yaz okulunda üstten ders almıştım ve birçok erciyes üni'li arkadaşımız vardı, gayet rahat geçtiler, sanırım kalan olmadı ama gelip dersi takip etmek şartıyla.Hocalardan duyduğum kadarıyla ceza ve ceza usul açılmayacakmış bu sene, icra iflas medeni usul asla borçlar medeni hukuk idare hukuku asla açılmaz yaz okulunda.iş hukuku açılabilirmiş diye duydum.miras hukuku geçen yaz açılmıştı bu yaz bilmiyorum açılır mı.sen istersen merak ettiğin dersleri yaz, ben seni bilgilendiririm
Old 17-04-2009, 13:05   #26
Av. Burcu Polat

Bu arada arkadaşlar size önereceğim seçmeli dersler şöyle: kriminoloji, adalet psikolojisi, tüketici hukuku, hukuk metodolojisi, rekabet hukuku.
Old 27-06-2009, 02:06   #27
üye24702

Alıntı:
Yazan belmaozer
Selam ben siteye yeni kayıt oldum erciyes üniversitesi 4. sınıf öğrencisiyim sizden anadolu üniversitesinin yaz okulları hakkında bilgi almak istiyorum. Özellikle 4. sınıf derslerinden hangileri büyük olasılıkla açılıyor onu öğrenmek istiyorum. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

sorunuzu yeni gördüm malesef bu sene iş, sigorta ve devletler özel 2 açıldı ama malesef kayıtlar bugün bitti umarım üniversitenin sitesinden takip edebilmişsinizdir...
Old 22-08-2009, 14:50   #28
müdafii

Varsayılan Merhaba

Merhaba arkadaşlar,
Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin eski bir mezunu olarak bu başlık altına hem fakültemizi bu yıl kazanan hem de halen öğrenci olan arkadaşlarımızı bilgilendirmek için bir kaç şey yazmak istedim.
Öncelikle fakültemiz ile ilgili internette çok az bilgi olduğu için bir şeyler yazmam gerektiğini düşünüyorum. Bu hususu belirtmeden geçmeyeceğim.
Arkadaşlar, Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi taşrada eğitim veren en iyi hukuk fakültelerinden biridir. Buna emin olabilirsiniz.
Öğretim üyesi sıkıntısı az da olsa vardır. Bu problemin çok aza indirildiğini duyuyorum. Ayrıca emin olun köklü olarak bilinen hukuk fakültelerinde de öğretim üyesi sıkıntısı yaşanmaktadır. Bunlara ilaveten iyi bir hukukçu olmak için illaki köklü hukuk fakültelerinden mezun olmaya gerek olmadığı çok açıktır. Çünkü bir hukuk öğrencisi için önemli olan; kazandığı hukuk fakültesini hakkıyla bitirmek ve kendisini mümkün mertebe geliştirmektir, yani yılmadan çalışmaktır. Bir hukuk dersini en iyi hocalardan dinleyen fakat içinde istek olamayan bir hukuk öğrencisinden, aynı dersi asistandan dinleyen istekli diğer hukuk öğrencisi her zaman en az on adım öndedir ve bu husus çok açık bir gerçektir.
Eski bir mezun olarak bir çok başarılı, Anadolu Hukuk mezunu avukat ve hakim-cumhuriyet savcısı tanıma fırsatım oldu. Emin olun mezunlarımızın büyük çoğunluğu aynen benim bu yazdıklarım gibi düşünüyor.
Hakimlik sınavlarında da fakültemizin başarısı asla yadsınamaz. 11 dönemde toplam 1250-1300 civarında mezun veren fakültemizden mezun şu anda 130'dan fazla hakim-cumhuriyet savcısı ve adayı bulunmaktadır. Bu sayıya hakimlik sınavının yazılısını kazanıp mülakatta elenen arkadaşlar dahil değildir. Ayrıca kamuda diğer güzel makamlarda çalışan mezunlarımız da var.
Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bu yıl kazanan arkadaşları tebrik eder, yeni öğrencilerimize ve şu anda eğitimine devam eden Anadolu Hukuk öğrencilerine başarılar dilerim. Fakültemize güvenin ve iyi bir hukukçu olmak için yılmadan çalışın, sonra gerisinin kendiliğinden geldiğini göreceksiniz...
Old 22-08-2009, 22:56   #29
trajikomedya

herkese merhaba. bende bu yıl anadolu hukuka yerleşenlerdenim. sizden acil bilgi almam gereken bir konu var. oda hazırlık sınıfları... aslında hiç aklımda yoktu fakat dekandan gelen kağıt kafamı kurcaladı biraz... sizce hukuk da hazırlık okunmalı mı? bunun bir yararı var mı ? ve hukukçuların bu sınıflara katılım oranı nedir? bilgilendirirseniz sevinirim
Old 23-08-2009, 12:39   #30
müdafii

Alıntı:
Yazan trajikomedya
herkese merhaba. bende bu yıl anadolu hukuka yerleşenlerdenim. sizden acil bilgi almam gereken bir konu var. oda hazırlık sınıfları... aslında hiç aklımda yoktu fakat dekandan gelen kağıt kafamı kurcaladı biraz... sizce hukuk da hazırlık okunmalı mı? bunun bir yararı var mı ? ve hukukçuların bu sınıflara katılım oranı nedir? bilgilendirirseniz sevinirim
Merhaba trajikomedya,
Öncelikle hayırlı olsun ve fakültemize hoşgeldin.
Benim dönemimde de isteğe bağlı hazırlık sınıfı vardı. Ben hazırlık okumadım, mezun olduktan sonra hazırlık okumamanın eksikliğini hissetmedim. Çünkü yabancı dil eğitimi okul haricinde de alınabilir diye düşünüyordum. Bu nedenle hazırlık sınıfına kayıt yaptırmadım. Bildiğim kadarıyla hukuk öğrencilerinden hazırlık sınıfına kayıt yaptırma oranı oldukça düşük. Bizim bölümden hazırlık okuyan arkadaşlarım vardı. Onlar her zaman çok iyi yabancı dil öğrendiklerini söylerlerdi. Fakat hazırlık sınıfından sonra okuyacağın zorlu 4 yıl içinde, hazırlıkta öğrendiğin yabancı dili unutmamak ve geliştirmek için neler yapabilirsin bilmiyorum. Çünkü 4 yıl boyunca, özellikle de 3. ve 4. sınıfta çok yoğun ve ağır dersler seni bekliyor olacak. Şimdiden kolay gelsin, başarılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi