Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mal alımlarının ihalesinde muayene sonucuna karşı yapılacak başvurular

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2007, 11:58   #1
Av.Günsel Sağlam

Kitap Mal alımlarının ihalesinde muayene sonucuna karşı yapılacak başvurular

Kamu ihale yasasına göre mal ihalelerinde birinci muayenede muayene komisyonunun raporuna ; mal alımları denetim,muayene ve kabul işlemlerine dair yönetmeliğe istinaden itiraz edilmiş ve itiraz üzerine yeniden yapılan itiraz muayenesi sonucu mallar tekrar kabul edilmemiştir.İdarenin hazırladığı teknik şartnamede açıkça Kamu ihale yasasına aykırılık bulunmaktadır.Bu nedenle muayenelerden sonra doğrudan kamu ihale kurumuna şikayet mi edilecek yoksa doğrudan idareler aleyhine dava mı açılacak? Bu konuda beni aydınlatacak bir meslektaşım olursa çok sevinirim.Ayrıca süreler yönünden de endişeliyim.Çünkü yasa,yönetmelik ve tebliğler dahiltaramama rağmen itiraz muayenesinden sonra nasıl bir yol izlemem gerektiğine dair cevap bulamadım.
Old 23-03-2007, 10:04   #2
Av.Turhan Demiroğlu

Alıntı:
muayenelerden sonra doğrudan kamu ihale kurumuna şikayet mi edilecek yoksa doğrudan idareler aleyhine dava mı açılacak?

4734/
Kamu İhale Kurumu
Madde 53.-b) Bu Kanuna göre yapılacak ihaleler ile ilgili olarak Kurumun görev ve yetkileri aşağıda sayılmıştır:
1) İhalenin başlangıcından sözleşmenin imzalanmasına kadar olan süre içerisinde idarece yapılan işlemlerde bu Kanun ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olmadığına ilişkin şikayetleri inceleyerek sonuçlandırmak.

Madde 55.- İhalelere ilişkin olarak yapım müteahhidi, tedarikçi veya hizmet sunucusu tarafından öncelikle idareye şikayette bulunulur.
Bu şikayetler;
a) Sözleşme imzalanmamışsa,
b) Yapım müteahhidi, tedarikçi veya hizmet sunucusunun şikayete yol açan durumların farkına vardığı veya farkına varmış olması gerektiği tarihi izleyen onbeş gün içinde yapılmışsa,
İdarece dikkate alınır.

56-....Sözleşme imzalandıktan sonra yapılan (Değişik ibare: 4964 - 30.7.2003 / m.34) "itirazen şikayet başvuruları" Kurul tarafından değerlendirmeye alınmaz.

4735/
Madde 11.- Teslim edilen mal, hizmet, yapım veya yapılan işin muayene ve kabul işlemleri, idarelerce kurulacak en az üç kişilik muayene ve kabul komisyonları tarafından yapılır. Mal veya yapılan iş yüklenici tarafından idareye teslim edilmedikçe muayene ve kabul işlemleri yapılamaz.
Madde 36.- Bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde Borçlar Kanunu hükümleri uygulanır.

T.C.DANIŞTAY DAIRE 1
Esas No.2004/36Karar No.2004/42Tarihi13.04.2004
....Kurumunun, ihalelerin başlangıcından ihale sözleşmesinin imzalanmasına kadar olan süre içerisinde, idarece yapılan işlemlerin mevzuata aykırı olduğuna ilişkin şikayetleri inceleyerek bu şikayetleri sonuçlandırmakla görevli ve yetkili olduğu açıktır.

*Bu durumda Kamu İhale Kurumu'na başvuru imkanı bulunmaması gerekiyor. (İhale süreci tamamlandığı, sözleşme imzalandığı için.)
*Süreye ilişkin bir kayda ben de rastlayamadım. Genel hükümler uygulanabilir zannediyorum.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi