Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatin Resmi Kılık Ve Kıyafeti

Yanıt
Old 21-01-2007, 20:21   #31
tiyerianri

Sayın avsgenc ben cüppeye karşı değilim.Ayrıca sayın avsgenc bir ilimizin bir ilçesinde baro odası yok ve haliyle herkes kendi cüppesini getiriyordu bende oraya gidince öğrendim ve duruşmaya cüppesiz girdim.Durumu da heyete izah ettim hiç de sorun çıkmadı. ben cüppenin altına giyilenin avukatın kendi serbestisinde olmasına inanıyorum isteyen takım elbise giyer isteyen giymez.İsteyen kumaş giyer isteyen kot...
bu da avukatın kişiliğine, mesleğine halel getirmez.
Ayrıca sayın levent kıray bazı duruşmalara şahit olmuşsunuzdur savcı ve hakimlerin tutumlarına mesela uyuklamalar oluyor mesela laptopları açık bazı hakimler sürekli duruşma boyunca onunla ilgileniyor.Bu durum adaleti yada hakim ve savcılarımızı halkın gözünde küçük mü düşürüyor?bence hayır.Mühim olan ne giyildiği değil avukatlık mesleğinin nasıl icra edildiğidir.Bence avukatların karşı çıkılacak bir durumu varsa bu ne giydikleri değil,daha farklı konulardır da burada söyleyemem...saygılarımla
Old 25-01-2007, 17:40   #32
ISIL YILMAZ

Sn.av.yıldıray,

Sadece gözlerin göründüğü kara çarşaf politiktir. Bu soru politikaya bulaşmadan yanıtlanamaz. Kaldı ki benim gibi kıyafetin serbest olması gerektiğine inanan ( ve hatta cübbeye de karşı olan) kişilerin muradı bu örnek üzerinde gidilerek tartışılamamalıdır. Bu biraz haksızlık olur. ( En azından siz de uç bir örnek olduğunu belirtmişsiniz.)

Örneğiniz kişisel olarak benim görüşümü açıklamama ve benim kendimi ifade etmeme engel olmak için verilmedi elbette. Ancak, doğru bir örnek olmadı ve bu husustaki tartışmayı yoksullaştıran bir yere de bizi götürebilir.

Saygılar.
Old 26-01-2007, 09:30   #33
tiyerianri

öncelikle şunu söyleyeyim ben davalarda karşımda olan yada olmayan bir meslektaşımı giydiği elbiseye göre değerlendirmem.O benim meslektaşımdır ve her ne giymişse saygıyı hak ediyordur.(ne yazık ki meslektaşlar arasında saygı mefhumu pek kalmadı malesef artık) giysi konusuna gelince size çok uç gelebilir ben insanların serbestçe giyinmesi taraftarı olan bir insanım.İsteyen kurvaze ceket giyer isteyen polo yaka giyer isteyen balıkçı yaka giyer ...ama ülkede bazı yasalar var ise bunlara da uymak her vatandaşın görevidir.ben de duruşmalarda zaman zaman kot zaman zaman da takım elbise giyiyorum...bazı kanunların var olması onlara sadece uymayı gerektirir.Ne var ki;bu kanunlar eleştirilmez değildir.ben avukatların madem bizlerin köleleri yok efendileri de hiç olmadı,nasıl giyinmesi gerektiğine yönetmelik karar veremez görüşünü sonuna dek savunacağım,ama kuralar varsa da uyacağım ve eleştirmeye de devam edeceğim.ben meslektaşımın kaşıyla gözüyle uğraşmam,yazdığı dilekçeye bakarım.Düşüncelerine bakarım.İnsanları giydikleriyle yorumlamak bence ayıptır.
Old 09-02-2007, 23:51   #34
yukselayca

ben de avukatların cüppe giymelerinden yanayım.ayrıca avukatların bir avukata yakışır kıyafetler de giymeleri gerekir diye düşünüyorum.bugün kayseri adliyesinde bir mahkemede uygulamayı görebilmek için duruşmalara girdim.davalarda vekil olan avukatlardan bazıları kot pantolon giymiş kimisi tayt giymiş.duruşma salonunda objektif biri olarak o kıyafetleri avukatlara yakışıtıramadım.avukatların kendilerine ve mesleklerine olan saygılarından ötürü düzgün kıyafet giymeleri gerektiği kanaatineyim.
Old 10-02-2007, 12:40   #35
ferahnaz

SYN av.yıldıray
yazdığım tüm mesajlara istisnasız olarak katılıyor ve anlıyorum işin özü elbette önemlidir fakat saygı herşeyde önce gelir gerek sözle gerek kıyafetle bence türk vatandaşı böyle olduğu içiçn ilerlemiyor değil bence türk vatandaşı asıl savruk yaşayıp kıstasları ve duvarları olmadığı için gelişemiyor...saygılarımla
Old 10-02-2007, 21:19   #36
RANA YILDIZ

bir avukatın kıyafetine belli bir standart getirmesi ölçüsünü olmazsa olmaz olarak görüyorum kot kaşmir ayrımı değil mühim olan şık ve tertipli temiz olmak.şıklık ise pek göreli fakat burada insanın kendi zevkleryle mesleğin vakarını bağdaştırarak giyinmesi güzeldir diye düşünüyorum.ama keşke cübbelerin cebi olsa..daha fonksiyonel olur.içinde veya dışında.
Old 10-02-2007, 21:28   #37
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
ama keşke cübbelerin cebi olsa..daha fonksiyonel olur.içinde veya dışında.

Çok çarpıcı bir öneri. Ortak bir anlamı var mıdır yok mudur bilmiyorum ama: Kefenin de cebi olmazmış. Kefen ile cübbe arasındaki mesafeyi uzatmak anlamında canı gönülden bu önerinizi destekliyorum.

Biz ölü değiliz, cübbelere cep isteriz!
Old 10-02-2007, 22:54   #38
ferahnaz

syn av.Mehmet Saim Dikici
Msjınıza baya güldüm , bence asıl kılık kıyafet bir kenara hürriyet gazetesinde avukatların somurtkan , kendi kabuğunda , espri anlayışı gelişmemiş meslek insanları olarak yazdıkları yazıya sizi göstermeli ve torba olmasa da gazetenin ağzını büzmelisiniz
Old 10-02-2007, 23:09   #39
A.Turan

Alıntı:
Yazan RANA YILDIZ
.ama keşke cübbelerin cebi olsa..içinde veya dışında.

Sayın Dikici'ye katılıyorum. Çok güldüm doğrusu Cep nasıl bir fonksiyon ifa edecek biraz daha açıklasanız, müstefid olsak hep birlikte..
Old 11-02-2007, 21:05   #40
YÜCEL AKGÜL

tartışma konusunu çok beğendim.ayrıca tüm fikirleri değerli buldum.Bende hukuk formasyonu almış bir kişi nerde naıl giyinmesi gerektiğini ve neyin uygun düşeceğini bileceği kanısındayım.
Old 12-02-2007, 15:52   #41
eliferdogan

Ben de kılık kıyafet önemli diyen meslekdaşlarımıza katılıyorum. Bizler adliyede çok önemli bir iş yapıyoruz. Adaleti arıyoruz. Bunun için de belli koşulları taşımalıyız. Ayrıca Türk insanları için dış görünüş çok önemlidir. Zaten mesleğimize insanların saygısı kalmamış yaptığımız işleri de herkese gösteremeyeceğimize göre bari kıyafetimizle saygınlığımızı geri almaya çalışalım. Şahsen ben pejmürde kıyafetli bir avukatı görünce mesleğe yakıştıramıyorum.
Old 16-02-2007, 12:50   #42
Av.Abdülkadir ÖZ

Cüppenin niçin cebi ve düğmesi yoktur? Bu soruyu yıllar önce hukuk fakültesi öğrencisiyken otobüste tanıştığım hukuka aşık bir DGM başkanı sormuştu. Yaklaşık 14 saat boyunca sorunun cevabını düşündüm ama bulamadım. Otobüsten inerken cevabı vermişti. Peki cevap ne olabilir?
Old 18-02-2007, 11:42   #43
tiyerianri

Cep olması bencede çok iyi bir fikir .Zira ilk kez duruşma heyecanını salonda yaşarken elimi ayağımı nereye koyacağımı şaşırmıştım.Cüppenin bir cebi olsa çok iyi olurudu.Bend de hep merak ettim niye cepsiz diye bir cevap bulamadım.Belki de kefenin de cebi yok birbirimizi üzmeyelim demek istemişlerdir zamanında.
Old 18-02-2007, 12:09   #44
Av.Can

Cevabını bilmiyorum ama cübbenin cebi olması bana pek mantıklı gelmiyor.Zira günboyu üstümüzde taşımıyoruz başka cepler işe yarar.Ayrıca mesela öğretmenler doktorlarda giyiyor ama sürekli üstünde taşıyorlar.Bir de bizimki kadar tek tip değil diğer cüppeler.Ha şu da var iç cep yaptırıverin terzide kimse anlamaz)
Old 19-02-2007, 11:59   #45
Av.Abdülkadir ÖZ

Soruyu bana soran sayın Başkan'ın cevabı :Bu iş para için yapılmadığından dolayı cep,hukukçunun bağımsızlığından dolayı düğme yoktur.
Old 19-02-2007, 12:58   #46
Belgium

Belçika'da avukat'in giyim kurallari:

Code Judicaire madde 441: "Avukatlar mesleki icraatlarinda Kral'in (yani hükümetin) ön gördügü giyimi kullanir."

Arrêté Royal 30 aralik 1968 bu ön görülen giyimi açiklar:
"Avukatlarin giydigi cübbe siyah yün kumastandir, önü kapali, genis kollu ve beyaz katli önlüklü. Bunun üstüne, sol omuzun üstünde, omuz süsü olur, ortasi katli siyah yün kumas parçasi, uclari beyaz kürklü gögüs ve sirt üzerinde sallanan.
(Siyah bir bere de takilabilir ama artik hiç kimse kullanmiyor)."

Bunun disinda Belçika'da hiç bir giyim kurali yoktur avukatlar için.

Genelde burada avukatlar klasik giyinir ama spor giyinen, deri pantalon giyen, piercingli, dövmeli, vs. avukatlara da rastlamak mümkün azinlikta olsalar da.
Bu da mahkeme türlerine göre degisiyor aslinda, benim genelde girdigim ticari mahkeme davalarinda genelde avukatlar syk giyinir. Normal sivil dava mahkemelerinde ilginç kisilere rastlamak mümkün.

Meslege saygidan dolayi hep kravatli çalisirim ama belirli sinirlari asmama süretiyle meslektaslar farkli düsünebilir ve giyinebilir bence.
Old 19-02-2007, 13:28   #47
Noyan Yiğit

Karşınızdakine ne kadar saygı gösterir iseniz, o kadar saygı görürsünüz.Kot pantolonlu ve kravat takmayan bir meslektaşımın karşı taraftan göreceği saygı da kot pantolonu ve gömleği kadar olur diye düşünüyorum.
Old 19-02-2007, 14:32   #48
aşk-ı adalet

Beden dilinin önemi yadsınamaz bir gerçek.Ve kılık kıyafet de beden dilinin en önemli özelliklerini taşır.Mahkemelerin saygınlığına yakışmayacak bir kıyafetle duruşmada buluna bir avukatın da ne hakim ve savcılardan,ne müvekkillerden ne diğer mahkeme görevlilerinden saygı görmesi mümkün değildiir.Duru bir beden dili,avukatın savunmasını pozitif yönde etkileyecektir.Cübbenin de savunma makamının saygınlığı açısından gerekli olduğunu düşünüyorum.Selam ve sevgilerimle...
Old 19-02-2007, 21:20   #49
tiyerianri

Sayın Noyan kot pantolonlu birinin gördüğü veya göreceği saygıya biraz örnek verir misiniz anlamakta güçlük çekiyorum da...Zira bugüne kadar kimseye giydiğine göre saygı göstermek hiç aklıma gelmemişti de...
Old 20-02-2007, 13:53   #50
Noyan Yiğit

Tatil günlerinde kot pantolonu ilerlemiş yaşıma rağmen ben de severek giyiyorum.Ama duruşmalara girerken kot pantolonla hiç duruşmaya girmedim sanırım. Ben bunu kastediyorum. Mesletaşlarımdan kot pantolonla ve kravatsız duruşmaya girene çok fazla rastlamadım açıkcası. Bunu size nasıl anlatayım ki ! Ben bunu görüyor ve hissediyorum. İstanbul'da yaşamanız nedeniyle belki siz bunu hissetmemiş olabilirsiniz.Ama Bursa'da bunu hissedersiniz. Bunun tarifi olmaz.Bunu yaşar ve hissedersiniz. Veya başkası yaşar siz de hissedersiniz.Hakimin bakışlarından,duruşundan size karşı olan davranışından bunu hissedersiniz. Ben size bir vakıadan bahsediyorum. Bu tabii ki karşı tarafın krakteri ve yaradılışı ile ilgili. Siz duruşma da şahitlerin nerede duracağı, elini arkaya bağlayıp bağlamadığı, önünü ilikleyip iliklemediği ile ilgilenen ve bunu mesele yapan hakimler görmediniz mi. Bu insanın karşısına kot pantolon ile çıktığınız da size ne şekilde bir muamele göstermesini beklersiniz.
Old 20-02-2007, 23:22   #51
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Genelde burada avukatlar klasik giyinir ama spor giyinen, deri pantalon giyen, piercingli, dövmeli, vs. avukatlara da rastlamak mümkün azinlikta olsalar da.
Bu da mahkeme türlerine göre degisiyor aslinda, benim genelde girdigim ticari mahkeme davalarinda genelde avukatlar syk giyinir. Normal sivil dava mahkemelerinde ilginç kisilere rastlamak mümkün.

Bizde de genelde avukatlar klasik giyinir. Boru paça ütüsüz pantolon, bir kere bağlanıp bir daha sökülmeyen ve neredeyse körüklü otobüsün körüğünü andıran bir kravat... Çamurlu ayakkabılar...

Bu işin şakası. Avukatlar Türkiye'nin en şık giyinen insanları. (Bence)

İnsanın kendisine olan saygısı ile ilgili bir şeydir giyim. Giysinin pahalı olması ya da modaya uygun olması da şart değildir. Temiz ve kendi içinde uyumlu bir kıyafet her zaman için şıktır. Geçim sıkıntısının giysilerimize özen göstermemize engel olabileceğini anlayabiliyorum. Ancak durum ne olursa olsun avukat, avukat gibi olmalıdır.

Kot pantolon giydiğimde ben de rahat ediyorum. Ancak mesai saatlerinde hiç de hoş olmuyor.
Old 21-02-2007, 00:20   #52
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan Nasıl Karşılanıyoruz?

Kıyafetimizle (görünüşümüzle) karşılanıp, konuştuklarımızla uğurlanıyoruz. Ne beylik bir söz. Ama çok doğru. Rahatlığın işareti oldu kot pantolon. Ya da serbestliğin. Herhalde giymeyeli çeyrek asır oldu. Ne yani, çeyrek asırdır kıyafette rahat ve serbest değil mi idik? Ya da giymedik de, daha mı çok saygı gördük? Hayata nasıl baktığınıza bağlı, göreceli yani. Ama, teslim etmek gerekirse hakkı; avukat, avukat gibi konuşmalı,avukat görünmeli, avukatça davranmalı, avukat gibi giyinmeli. Giyinirken de tarifi ve sınırı için baro açıklamasına, yönetmeliğe ihtiyaç duymamalı mirim.
Old 21-02-2007, 16:32   #53
Av. Esra

Merhaba, ben avukatın özenli giyinmesi gerektiği gerçeğini yaşayarak öğrenmiş, mesleğinin başında bir avukatım.

stajım esnasında henüz öğrenci olma havasından kurtulamadığım için giyim tarzım da öğrenci havasıydı. Bu, avukatlığımın ilk aylarına kadar da böyleydi.Yani, avukat olmuştum,ama avukat görünmeyi becerememiştim.Adliyede "küçük hanım, küçük kız, katip veya sekreter kız " hitaplarıyla sıkça karşılaşıyordum.Çalıştığım büroya gelen müvekkillerimiz ise çoğu zaman beni beraber çalıştığım avukat hanımın kızı zannediyordu.

Ben kıyafetime daha bir dikkat etmeye başladığımdan beri, bu tür söylemlerle daha az karşılaşmaya başladım.Gerçi, hala bu imaj problemim tam olarak çözülebilmiş değil, ama, giyim tarzımdaki değişikliğin bunda önemli ölçüde etkisi olduğunu söyleyebilirim.
Old 21-02-2007, 16:43   #54
Av.Mehmet Saim Dikici

Hepimiz yaşadık. Bana: Deden yok mu diyen bile oldu.
Old 21-02-2007, 18:17   #55
Belgium

Bu konuda Latince bir deyim var: "Vestis virum facit." (Serbest tercüme: Adam yapan giysilerdir)

Prezentabl olmak iyi de, aslolan yine hukuk.
Old 22-02-2007, 14:47   #56
justiz

Almanya ve Avusturyada Avukatlar durusmaya kot pantolonla cikabilmekteler.. Kanun belli bir kilik kiyafet zorunlulugu getirmiyor. Viyana mahkemelerinde cok sik olmamakla birlikte kot pantolonlu avukatlari görmekteyim.

Türkiyede bu isin abartilip cübbe giyme zorunlulugu getirilmesi ne tür bir sekilci sisteme sahip oldugumuzu gösterir, ilkokuldan baslayip tek tip kiyafet üzerine bir egitim sisteminden sonra yine tek tip bir Avukat profili yaratilmak istenmistir. Bu isin özünde sistemin "insana" güvensizligi yatmaktadirki bu sebeple meslek guruplarinin kiyafetleri bile kanunla düzenlenme yoluna gidilmistir. Aslinda cagdisi bir durum, ama dünya medeniyeti rotasindan sapmamak icin sistem bu tür ilkel düzenlemeleri bir care olarak görüyor olsa gerek.
Old 22-02-2007, 17:47   #57
mehmetseyrek

YE KÜRKÜM YE
Nasrettin Hocan'ın biri bir gün bir ziyafete çağrılır.Hoca özensiz bir kıyafetle yemeğe katılır.Hoca'ya kenarda köşede bir yere buyur ederler; pek de iltifat etmezler.Hoca sesini çıkarmaz.Bir süre sonra yeniden çağrılır.Hoca bu kez çok özenli giyinip öyle gider.Hoca'yı baş köşeye buyur ederler.İzzet-i ikramda bulunurlar.
Hoca yemeklere el sürmez.Kürkünün kenarından tutarak:"Ye kürküm ye" der.
Kıssadan hisse mi?
Yüzyıllardan beri hiç bir şey değişmemiş.Değil mi?
MEHMET SEYREK

www.blogcu.com/mehmetseyrek
Old 17-10-2007, 14:49   #58
ahmetkaya639

Varsayılan kılık kıyafet

sayın tiyerianri nin görüşlerine katılıyorum.ben yaşanmış bir adliye hikayesi anlatayım.bir avukat arkadaşım kumaş pantolan,üstünde gömlek ile tabiki cübbeli şekilde duruşmaya girmiş.hakim burası kahvehane değil kravatınız nerde diye çıkışmış.söylediği mahkemenin hakiminin karşısına %90 bende kravatsız çıktım.demekki hakimin gününe göre değişiyor.ya da o gün tüm avukatlar kravatlı girmiş.ya da sorunlu bir hakim.
bizim kimsenin görüş ve eleştirisine göre giyinme durumumuz olmamalı.ahlak kurallarına aykırı olmadıkça(bu kurallarda değişken ya neyse)isteyen istediğini giyebilmeli.buradan özgürlüğe atıf yaptığını düşündüğüm tiyerianriyi kutlarım.
Old 17-10-2007, 15:35   #59
tuval2310

bence cübbe olmalı..ama herşeyden önce her insan bakımlı olmalı..sadece avukatlar degil herkes..bakım öncelikle insanın kendisine olan saygısından gelir..
ben stajıma henüz başlamadım ama 3.sınıftan bu yana calışıyorum ama bir ögrenciyken bile hiçbir zaman adliyeye dagınık saçlar,öylesine rastgele giyilmiş kıyafetler,kirli ayakkabılarla gitmedim hiç bir zaman!hal böyleyken adliyede defalarca böyle avukatlara rastladım ve çok üzüldüm..
evet avukatlık bir serbest meslektir,çoğu avukatın kendi bürosu var orada herkes istediği gibi giyinebilir ama adliyede bir avukat kılıgıyla kıyafetiyle diger insanlardan ayrılmalıdır..
ben avukat olduğumda mesleğimin hak ettiği saygıyı ona vererek her zaman bakımlı,temiz ve şık olacagım..o cübbeyi de hak ettiği gibi bu kıyafetlerin üzerine giyecegim.....
Old 17-10-2007, 17:05   #60
imge_nil

Sayın tuvalin görüşlerine kesinlikle katılıyorum. İnsanın kendine duyguğu saygı, temiz ve düzenli kılık kıyafetten geçer, ve bizlerin kendimize saygımız, karşımızdakilerin bize olan saygısıyla eşdeğerdir.
Nasıl ki her meslekte olduğu gibi avukatlıkta da giyim çok önemliyse, bir avukatın ücretini artıran en önemli unsurlardan birinin de kılık kıyafet olduğunu düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi