Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ortak hesaptan yapılan ödemenin iadesi için, davayı hesap sahiplerinden biri açabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-08-2011, 22:49   #1
trongla

Varsayılan Ortak hesaptan yapılan ödemenin iadesi için, davayı hesap sahiplerinden biri açabilir mi?

Merhaba,

Müvekkiller(Karı-Koca) 2007 yılında haricen bir gayrimenkul satın alırlar. Para satıcının hesabına ortak hesaplarından havale edilir. Ancak gayrimenkul bu sırada satıcı tarafından III.iyi niyetli kişiye tapuda yapılan satış sözleşmesiyle satılır.

Müvekkiller bana gelirler ve dava açmak için anlaşırız.Vekaletname çıkarırlar ancak masrafları ülkelerine döndüklerinde bana yollayacaklarını söyleyip ayrılırlar. Döndükten hemen sonra masrafları gönderirler. Ancak bu sırada koca ölür.

Şimdi benim sorum! Para ortak hesaptan ödendiği için sadece kadın adına dava açabilir miyim. Yoksa veraset ilamından sonra mı açmalıyım. Açıkcası veraset işlemleri uzun sürecek ve davayı sadece kadın adına açmayı düşünüyorum. Görüşleriniz nelerdir?
Old 17-08-2011, 23:24   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan trongla
Merhaba,

Müvekkiller(Karı-Koca) 2007 yılında haricen bir gayrimenkul satın alırlar. Para satıcının hesabına ortak hesaplarından havale edilir. Ancak gayrimenkul bu sırada satıcı tarafından III.iyi niyetli kişiye tapuda yapılan satış sözleşmesiyle satılır.

Müvekkiller bana gelirler ve dava açmak için anlaşırız.Vekaletname çıkarırlar ancak masrafları ülkelerine döndüklerinde bana yollayacaklarını söyleyip ayrılırlar. Döndükten hemen sonra masrafları gönderirler. Ancak bu sırada koca ölür.

Şimdi benim sorum! Para ortak hesaptan ödendiği için sadece kadın adına dava açabilir miyim. Yoksa veraset ilamından sonra mı açmalıyım. Açıkcası veraset işlemleri uzun sürecek ve davayı sadece kadın adına açmayı düşünüyorum. Görüşleriniz nelerdir?

Ortak hesaplar ikiye ayrılır. Tek imza ile işlem yapılabilen müşterek hesaplar ve birlikte imza ile işlem yapılabilen hesaplar.

Bana göre tek imza ile (bölünemeyen teselsüllü müşterek hesap olması lazım) para transferi yapılmışsa, talebi de tek kişi yapabilir. Ama yok birlikte imza ile işlem yapılan bir müşterek hesap ise veraset belgesini temin ettikten sonra kadın kendi adına asaleten ve kocasının sair mirasçıları ile birlikte ( zorunlu dava arkadaşlığı) davayı açmalıdır diyorum, herhalde, sanki, galiba ...
Old 18-08-2011, 15:32   #3
trongla

Cevabınız çok açıklayıcı oldu. Herhalde,Sanki Galiba
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi