Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eski erkek arkadaşım kendisine gönderdiğim özelcep tel. mesajlarını çevreme okutuyor.

Konuyu Kilitleyin
Old 14-08-2008, 03:13   #1
Konuk

Varsayılan Eski erkek arkadaşım kendisine gönderdiğim özelcep tel. mesajlarını çevreme okutuyor.

Merhaba,
3 hafta yaşadığım bir ilişkinin ardından karşılıklı olarak gönderdiğimiz mesajları eski erkek arkadaşım iş çevreme gösteriyor. Bu mesajlar cinsel içerikli. Gösterdiğini biliyorum, çünkü duyuyorum. Açıkçası, tüm ahlak, vs. kavramlarından uzak düşündüğümde bu bana tamamen özel yaşamın ihlali gibi geliyor. Ayrıca, bana ve bir arkadaşıma da 'seni bu piyasadan silerim, barınamazsın,' 'o bu piyasada barınamaz,' mesajları da cabası.
Sağolsun, dediğini de yaptı. Ayrıca, herkes senin ne mal olduğunu anlayacak, vs. türünden de mesajları bende kayıtlı. Herkese gösterdiğinden de adım gibi eminim...
Yapacağım iş görüşmesine bile bu yüzden gitmedim. Hukuki açıdan ne yapabilirim? Çünkü, artık dayanılmaz bir hal alıyor. Dava açabileceğimi söylemiştim, ama şimdi de 'mahkeme ne oldu?' gibi alaylı bir mesaj da aldım.
Sanırım, kendisi mahkemede bu mesajlarla hakimi 'ahlaki' yönden etkileyeceğini düşünüyor. Hakim böyle bir durumda 'kötü kadın, sen de haketmişsin' türünden bir karara varabilir mi?
Neticede ne yaşandıysa karşılıklı yaşandı, herkesin aklı fikri yerinde, kocaman insanlarız. Ancak, bitişinin ardından kadın olarak büyük bir utanç yaşıyorum.
Uzun oldu ama; cevaplarsanız sevinirim.
Old 14-08-2008, 07:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Anlattığınız olayda kişisel hayatın gizliliği ihlal edilmektedir.Bu konuda Cumhuriyet Savcılığına şikayet için başvurabilirsiniz.

Eylem nedeni ile kişilik haklarınız zarar görmüş olduğunda manevi tazminat istekli dava da açmanız mümkündür.

Mümkünse bu mesajların paylaşıldığı kişileri de tanık olarak göstermeniz ispat bakımından yararlı olacaktır.

Bu olayı bir şiddet olgusu olarak düşünülüp Üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalına başvurmanız ve yaşamış olduğunuz şiddetin zarar ve derecesi ,ruh sağlığınızın bozulmasına yol açıp açmadığı konusunda rapor düzenlenmesini de isteyebilirsiniz.

Yargılama sırasında yasaya aykırılıklar konu edilecektir.Hakim karar verirken kişisel hayatınız değil,suç teşkil eden eylemler yargılama konusu yapılacaktır.

Duruşmaların kapalı yapılmasını isteme hakkınız bulunmaktadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

Özel hayatın ve iletişimin gizliliği konusunda ilgili TCK düzenlemesi aşağıya alıntılanmıştır.Ayrıca bu konuda Anayasa,Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi güvenceleri de unutulmamalıdır.

Zorluklarla başedebilme gücü diliyorum.

Özel hayatın gizliliğini ihlal

MADDE 134 - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

(2) Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Fiilin basın ve yayın yoluyla işlenmesi halinde, ceza yarı oranında artırılır

Kişisel verilerin kaydedilmesi

MADDE 135 - (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Kişilerin siyasi, felsefi veya dini görüşlerine, ırki kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlaki eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydeden kimse, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme

MADDE 136 - (1) Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Nitelikli haller

MADDE 137 - (1) Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların;

a) Kamu görevlisi tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmak suretiyle,

b) Belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle,

İşlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.
Old 14-08-2008, 10:08   #3
Konuk

Sorunu anlatırken yazmayı unutmuşum, siz hatırlatmış oldunuz. Zaten bir depresyon sürecindeydim; bir psikiyatri süreci bu. Maddi anlamda eksik kaldığım ve dolayısıyla tedavimi ihmal ettiğim bir döneme denk geldi. Bu olay ciddi anlamda tedirgin de etti beni. Gündüz kapı çaldığında, evimde, kapıyı bile açmıyorum.
Psikolojik olarak kötü olmam, ardından da böyle bir utanç yaşamamın verdiği sarsıntı mahkemede destekleyici olabilir diyorsunuz...
Yanıtladığınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.
Old 14-08-2008, 11:40   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Kadına yönelik şiddetin devamında,şiddet uygulayana cesaret veren en önemli kabul,öncelikle kadının şikayet yoluna başvurulmayacağına olan güvendir.Hele konu kadının cinsel yaşamına ait bir alanda ise,kadınların utanacağı,iffetine zarar geleceği,adının söylentilere karışacağı,konu hakkında başkalarının bilgi sahibi olacağı,böylece mağdurun suçlanacağı beklentisi gerşekten de kadınları adalete ulaşmaktan alıkoymaktadır.

Bu nedenle pek çok cinsel suç şüphelisi yargılanmamakta ve bu eylemler istatistiklerde bile yer almamaktadır.

Mağdurun suçlanması engelinin her nasılsa aşılması sonrası,saldırgan hala cesurdur.Suçlamanın ispatlanmayacağı,çünkü delil olmadığı savunması sıklıkla öne sürülebilir.

Maruz kalının özel hayatın gizliliğinin alenen ihlali,cinsel hayatın verilerinin hukuka aykırı olarak tutulması ve paylaşıma açılması ve bazı tehtidlerin ispatlanamayacına ilişkin yaygın inanış da kadınların insan haklarının gerçekleşmesini engellemektedir.

Oysa yaşanan bir biçimde şiddettir ve hiç bir şiddet iz bırakmadan yok olmaz.Alışıldık kaba dayak kavramını fazlası ile aşan bir şiddet yelpazesi bu gün kabul edilmekte,fiziksel, cinsel, ekonomik veya psikolojik zarar görmesiyle veya acı çekmesiyle sonuçlanması muhtemel olan, bu tip hareketlerin tehdidini, baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren, toplumsal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözel ve ekonomik nitelikte şiddet içeren davranışlar şiddetin içinde tanımlanmaktadır.

Bilim şiddetin ruhsal sağlığı nasıl etkilediği,nasıl zarar gördüğünü tespit edebilmektedir.Kısacası şiddetin ispatı sadece darp raporu olmaktan çıkmıştır.Bu nedenle alacağınız bu yöndeki rapor önemli bir delil olacaktır.

Suç teşkil eden eylemler ile ilgili yasal olanakları deneme aşamasında ,Savcılıkta ,barodan bir avukat atanmasını isteme hakkınızın bulunduğunu,çok kısa sürede bu atamanın yapılıp (yarım-saat,1 saat içinde) avukatın yanınızda olacağını ,

Manevi tazminat davası açmaya karar verdiğinizde baro adli yardım servisine başvurma olanağınız olduğunu tgekrar hatırlatıyor adalete ulaşma konusunda size cesaret diliyorum.
Old 14-08-2008, 12:07   #5
Konuk

İlginize tekrar teşekkürler...
Old 15-08-2008, 16:09   #6
Konuk

Merhaba,
Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundum bugün. Dışarıdan avukat imkanlarını da araştırıyorum. Bu kişinin bir şekilde haberi olursa öncesinde birşey yapabilir mi? (Bunu soruyorum çünkü öncelikle suç duyurusunda bulunmam gerekiyormuş. Karar alındıktan sonra tutmam gerekirmiş, böyle söylendi.) Yoksa duyurunun kendisine ulaşmasını beklemek zorunda mı?
Old 16-08-2008, 03:32   #7
Av.Muhammet H.

Varsayılan kadın hakları

Maalesef ülkemizde kadın hakları esef verici şekilde ihlal ediliyor. Kadın erkeğe nazaran çok daha zorluk yaşıyor. Bununla ilgili bir an önce yasal önlemler alınmalı. Erkek, kadına gücünün yettiğini düşünüyor,onun hakkında dilediği dedikoduyu yapıyor,etrafına ve ailesine karşı küçük düşürüyor. Bu tamamen gücüm var ve güçsüzü ezerim mantığı.İşte kanun tam da burada devreye girmeli. Anlatılan olayda zor durumda kalan katılımcı için ve bu türde sırf kadın olduğundan hakarete , tehdide maruz kalan insanlar için dilekçe,hukuki yardım gibi yasal mevzuata uygun olmak kaydıyla gerekli mekanizmalar kurulmalı , Syn Kayar'ın da belirttiği gibi kadın hakları artık içselleştirilmeli. Türk Kadını hakkını arayabilmeli.
Katılımcının son sorusuna gelince; suç duyurusunda bulundunuz.Bundan sonra olay Savcılık aşamasındadır,şahsın ifadesi alınmak üzere davet edilecektir. Bunun haricinde suç duyurusundan haberdar olamaz. İfade aşamasından sonra iddianame hazırlanacak,kabul edilmesi kuvvetle muhtemeldir,dava aşamasına geçilecek. Siz yaptığınız şikayetlere ait delilleri sunacaksınız. Mailler Noter tasdiki ile delil sıfatını kazanır,cep telefonu mesajları ise mahkemede hakime gösterilir ve tutanağa geçerek delil sıfatını kazanır. Özel bilgilerinizi ifşa ettiğini ispatlamak için şahit bulmanız zor olacak ama tehdit mesajları ciddi ceza almasına sebep olacaktır.
Old 18-08-2008, 16:13   #8
Konuk

Maalesef, düşündüğüm iki tanık da olumlu bakmadı bu sürece dahil olmaya Sn. Uçar. Çünkü, bir şekilde bu adamla ve bağlı olduğu firmayla muhatap olmak istemiyorlar. İş arkadaşları, vs. Dilekçeye de tanık ekleyemedim böylelikle. Ancak, dava açılır da ihtiyaç olursa yine de bilemiyorum tabii.
Teşekkürler.
Old 18-08-2008, 20:51   #9
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Tanıklık isteğe bağlı değildir.Siz tanıkların iznini almak durumunda olmadan da isimlerini belirtebilirsiniz.Onların onayı olmadan bildirmeniz yalan beyanda bulunmalarına yol açmayacak ise, isimlerini bildirmenizde bir sakınca yoktur.

Savcılık kendilerini davet edip dinleyecektir.
Old 19-08-2008, 04:12   #10
Konuk

İşin kötüsü, tanıklar çekinerek yalan beyanda bulunabilirler. Bu anlamda ezbere iş yapmak da istemiyorum.
Dilekçenin önemi ve içeriği nedir bu anlamda? Suç duyurusunun içeriği sizlere anlattığım kadar ayrıntılı değil çünkü. Dava açılması halinde dilekçede yer almayan konulardan da hareket edilebilir mi? Yoksa dava sadece dilekçe üzerinden mi yürür?
Old 19-08-2008, 08:48   #11
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımıcı

Şikayet dilekçesinin ,olayı ve delilleri içermesi yeterlidir.Olayın ayrıntıları soruşturma sırasında anlaşılacaktır.

Şikayetiniz üzerine henüz bir ceza davası açılmamıştır.Davanın açılmasını gerektirecek delilleri savcılığa sunmanız kanaatin oluşmasına katkıda bulunacaktır.

Bir konuya yeniden dikkat çekmek istiyorum.

Yurttaş olarak adaletin gerçekleşmesi için savcılığa şikayet dilekçesi verilmesini takdirle karşılıyoruz.Bu ;yuttaşın hastayım ,tedavi olmam gerek demesi gibi önemli bir adım.

Fakat hasta olduğunu düşünen yurttaş ,tedavisi için nasıl kendi kendine hareket etmemesi gerekiyorsa,bir uzmandan yardım alması gerekiyorsa,

Haksızlığa uğramış yurttaşında bir avukattan hukuki destek alması aynı öneme sahiptir.

Üstelik CMK gereği mağdurlara barodan gecikmeksizin bir avukat atanması hakkı yasalarımızda mevcuttur.
Bu hakkın kullanılması adaletin gerçekleşmesine önemli bir katkıyı sağlayacaktır.

KAHDEM in en önemli amaçlarından biri hak arama bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak ve bir avukattan destek alarak adalet mekanizmalarından kadınların yararlanmasını temin etmektir.

Bu nedenlerle,gecikmeksizin bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı, mali durumunuz elverişli değil ise barodan avukat atanmasını isteme hakkınızı kullanmanızı ısrarla öneriyoruz.

Kadınlar,Hakkınız Var,Avukat İsteyin!!!!
Old 19-08-2008, 20:08   #12
Konuk

Teşekkür ederim, zaten suç duyurusunda bulunduğum için sadece avukat bulana kadar belli soruları burada sormak istemiştim. Birebir iletişimle korkumu yeneceğim sanırım. Çünkü, meselenin sonrasında bir şekilde zarar görmek istemiyorum. Yeteri kadar gördüm, evet ama biliyorsunuz insanlar bazen içlerindeki nefreti ve kini senelerce biriktirip ardından patlamalar yaşayabiliyorlar. Tek korkum karşı taraftan böyle bir tepki gelmesi,hepsi bu...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi