Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Noterler kişilerin istemiyle bağlı mıdır, eksik düzenlenen evrakın düzeltimi

Yanıt
Old 08-04-2008, 12:41   #1
sarissa

Varsayılan Noterler kişilerin istemiyle bağlı mıdır, eksik düzenlenen evrakın düzeltimi

Merhabalar

Uygulamada sıkça karşılaştığım bir sorunu burda sormak istedim.Noterler düzenledikleri özel vekaletnamelerde (özellikle tapuda işlem yetkisi veren gayrimenkullerle ilgili vekaletnamelerde) kişinin belirttiği özel ibarelerle bağlı kalmak zorunda değiller mi? Özel vekalet çıkarmak istediğinizde çoğunlukla noterlerin yaptıkları, kendilerinde kayıtlı olan ve bazan sizin vermek istemediğiniz yetkileri de içeren 3-4 sayfalık matbu evrakları çıkarmak oluyor. oysa sizin istediğiniz sadece bir sayfalık bir yetki vermedir. bunu belirttiğinizde sanki bu evraklar başka şekilde düzenlenemezmiş gibi muamele ediyorlar.

Ayrıca bu evrakta yapılan hatayı yada eksikliği sonradan başvuru halinde düzeltmeyip, yeni evrak çıkarıyorlar ayrı ücret talep ediyorlar. Tarafıma çıkarılan bir özel vekalette eksiklik olduğu için yeniden çıkarma talep ettim ve kişi notere gidip yeniden çıkarmış, .... şu ibare eksik onu yazın dediği halde yenisinde de bu eksikliği gidermemişler ve şimdi yeniden para isteyip (becerebilirlerse tabi) 3. kez 4 sayfalık vekalet çıkarın diyorlar.
-Noterlerin yaptığı bu işlem yasal mıdır.
-Düzenledikleri evrakta, kişinin istediği şeyler eksikse ayrı para almaksızın bu hatayı giderme zorunlulukları yok mudur?
-Sayfa çoğaltmak için yazılan bir sürür ıvır zıvırı yazmak zorunlu mudur?
-bu hususu düzenleyen mevzuat nedir bilen var mı? şikayet mercii neresidir?
Old 08-04-2008, 13:05   #2
Pınar

Sorularınıza cevap olmayacak ama başıma gelen bir hususu paylaşmak istedim. Bir noter ,14 punto ile yazdırıyordu belgeleri, ve sayfanın kenar boşlukları o kadar fazlaydı ki gazete yazılarının inceceik sütunları gibi görünüyordu dolayısıyla daha fazla yer kaplıyor ve gerçekten çok biçimsiz görünüyordu. Gidip görüştüm noterle, müvekkillerimin adıma çıkarcağı bundan sonraki vekaletlerde 12 punto ve kenar boşluklarının daha az olmasını istedim, hafif bir tartışma oldu aramızda ama sonuç olarak vekaletnameler düzeldi.Hatta ben daha da ileri gidip imza sirküleri veya benzeri eklenmesi gereken belgelerin de noterlikçe düzenlenicek belgenin arkasına fotokopi çekilmek suretiyle arkalı önlü tek sayfada yaptırmaya çalışlıyorum işimi.Sanırım bazı konuları kendimiz çözmeliyiz ama bazıları için de gerçekten sorduğunuz gibi bir dayanak bulabilirsek ugulamada yaygınlaştırabiliriz.
Old 08-04-2008, 14:55   #3
Av.Nesrin

Evet burada ayıplı bir edim sözkonusu değil midir.Durumu açıklayan ,evrak fotokopileri ekli başka bir noterden ihtarnameyle ayıplı işlemin bedelsiz düzeltilmesini(onarım) ihtar edip şu kadar günde düzeltilmezse yenilenecek evrak bedeli ile arada geçen zaman zarfındaki varsa zararın ( dava zamanaşımı- harç farkı- yol giderlervs.) istenmesi mümkün olmaz mı. 4077 s.yasa, Borçlar hukuku Genel hükümler.

Bence olur.Uğraşmak lazım çünkü uğraşmak gerekiyor bazen.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi